VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

TARİHİ İSKELEYİ YOK ETTİK!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TARİHİ İSKELEYİ YOK ETTİK!
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi ‘tarihi iskelenin’ bitmek üzere olduğunu duyurdu. Çalışmalarla ilgili görselleri de paylaştı. Ancak yayınlanan görsellerin tarihi fotoğraflarla karşılaştırıldığında Ordu kimliğinin ve hafızasının bir parçası olan 150-200 yıllık iskele yerine tamamen yeni bir çalışmasının yapıldığının ortaya çıkması tepki çekti.    

‘TARİHİ’ BİR İŞ YAPIYORUZ

Bültende ‘OBB Başkanı Hilmi Güler’in Altınordu’nun kent hafızasına kazınan ve tarihi öneme sahip simgelerin yeniden kent kültür ve sosyal hayatına kazandırılması amacıyla başlattığı çalışmaların sürdüğü ifade edildi. Bu kapsamda kent hafızasında yer alan tarihi iskelenin şehirle yeniden bütünleşmek için gün saydığı aktarıldı, 77 metre uzunluğunda 1.460 metrekare iskele alanı oluşturulacak çalışmalar kapsamında işin yüzde 95’inin tamamlandığı bilgisi verildi. 

 

ADI TARİHİ KENDİSİ TARİHSİZ

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan iskelenin Ordu tarihiyle uzaktan ya da yakından hiç bir bağının olmadığını söyledi. Ordu Mimarlar Odası Başkanı Eriş, “Eski Ordu fotoğrafları incelediğimizde görüyoruz ki yapılan iskele, orijinal iskeleyle hiçbir görsel benzerlik taşımıyor. Tarihi iskele canlandırılıyor diye duyurulsa da Ordu Büyükşehir Belediyesinin çalışmasında tamamen farklı bir konsept ve tasarım düşünülmüş.” dedi.    

 

ORDU’NUN TARİHİYLE BAĞI YOK

 

Eriş, “Eski Ordu resimlerini incelediğimizde çok net bir şekilde görüyoruz ki orada iki iskele mevcut. Birisi yolcu indirip bindirilmesi için yapılmış bugünkü İlk Adım İskelesi. Diğeri şu anda yapılmakta olan yük iskelesi. Her ikisinin de Ordu tarihi için önemli yeri ve önemi vardır. Yapılan iskelede ise tamamen farklı bir konsept ve tasarım düşünülmüş. Tarihi dokuyu canlandırmanın çok ötesinde gezinti yapılabilecek hatta oturup aperatif atıştırmalıklar, çay kahve içilebilecek bir konsept uygulanmaya çalışılmış.” diye konuştu.

 

KEŞKE DANIŞILSA VE ORDU’YA KIYILMASA 

“Madem böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyuluyordu o zaman niçin Mıdı Restoran yıkıldı? Keşke restore edilip yanında orijinaliyle uyumlu tarihi yük iskelesi yapılsaydı kentimizin tarihine duymamız gereken saygı yaşatılsaydı daha iyi olmaz mıydı?” sorunu da soran Eriş, “Biz Mimarlar Odası Ordu Şubesi olarak bu şehrin imarı için yapılan tüm çalışmalarda paydaş olmayı başta Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) olmak üzere tüm belediyelerimize ricada bulunmuştuk. Hatta bunun bir rica olarak algılanmasının ötesinde çalışmaların içinde yer almamızın şart olduğunu ifade etmiştik.” şeklinde konuştu. Hasan Cem Özel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
6 BİN 452 İŞÇİ, 1486 BAHÇE SAHİBİ BAŞVURUDA BULUNDUÖnceki Haber

6 BİN 452 İŞÇİ, 1486 BAHÇE SAHİBİ BAŞVUR...

SUDENAZ’DA HEDEF ALTIN MADALYASonraki Haber

SUDENAZ’DA HEDEF ALTIN MADALYA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar