Ordu
DOLAR13.4096
EURO15.2253
ALTIN792.91
reader

TARIM BAKANLIĞININ 645 BİN TONLUK REKOLTE TAHMİNİ ÇOK AZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TARIM BAKANLIĞININ 645 BİN TONLUK REKOLTE TAHMİNİ ÇOK AZ
Abone ol
UFK ve İhracatçılar Birliğinin açıkladığı rekolte tahminlerini mantıklı bulduklarını belirten Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, Tarım Bakanlığı’nın rekolte tahmininin ise çok az olduğunu söyledi.

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Uslu; Bakanlığın rekolte tahmini için tekrar sahaya indiğini, bu seferki çalışmada rekolte tahmininin yukarıya çıkacağına inandığını ifade etti. Ordu’daki rekolte tespit çalışmalarında fındık verimliliğinin dönümde 75 kilolara kadar gerilediğinin ortaya çıktığını vurgulayan Uslu, asıl tehlikenin bu olduğuna işaret etti.

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, “Ulusal Fındık Konseyi’nin tahmini olsun, İhracatçılar Birliği’nin tahmini olsun bize mantıklı gelen tahminler bunlardır. Çünkü biz bunlara bağlıyız ve piyasayı yokluyoruz, kokluyoruz. Bölgedeki ve Adapazarı Bölgesindeki arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Bu yıl özellikle Adapazarı bölgesinde rekor seviyede fındık var. Bizim bölge ise Ocak-Şubat’taki yanıkları düzeltti. Ordu’nun belli bir kesiminde az bir noksanlık var.” dedi.

BAKANLIĞIN TAHMİNİ REKOLTE MİKTARI ÇOK DÜŞÜK

Bu yıl fındık rekolte tespit çalışmasında Bakanlık ile diğer kurumların arasında çok büyük farklar olduğunu belirten Uslu, şunları söyledi: “800 bin tonluk bir rekolte bu seneye göre olabilecek bir rekolte. Bakanlığın açıkladığı 645 bin tonluk rekolte bu sene için çok düşük kalan bir rekolte. Bakanlık şuan tekrar rekolte tahmini için bahçelere girdi.

FİYATI HANGİ REKOLTEYE GÖRE VERİLECEK?

Rekolte tahminlerinde de bu kadar farklılık olmaması gerekir. Biri 680 bin ton diğer, biri 810 bin ton diyor. Baktığımız zaman aradaki fark çok büyük. Bunun tam tespitinin doğru bir şekilde yapılması lazım. Aradaki böyle bir farka bakıldığında neye göre fiyat vereceksin; 645 bin tona göre mi vereceksin 810 bin tona göre mi fiyat vereceksin? Bakanlığın bunu iyi değerlendirmesi lazım.

BAKANLIĞIN İKİNCİ ÇALIŞMASINDA REKOLTE YÜKSEK ÇIKAR

Piyasada beklenti fiyatla ilgili genelde 30 liralık rakamlardan bahsediyorlar. Bizim fiyata bir şey dememiz doğru olmaz, üretici talep edebilir. Rekoltenin iyi hesap edilip düzgün bir şekilde piyasaya aktarılması lazım. Bu rekolte gerçekten 645 bin tonsa 30 TL fiyat istenir. Ama 800 bin tonun fiyatı 30 lira olmaz diye düşünüyorum. Üreticilerimize bol bereketli ve iyi bir sezon diliyorum. İnşallah herkesin gönlüne göre olur.”

DÖNÜM BAŞI ÜRETİM 75 KİLOYA DÜŞTÜ, ASIL TEHLİKE BURADA

Fındıkta fiyat odaklı değil, verim odaklı çalışma yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Uslu, dönüm başı üretimin 75 kiloya kadar düştüğünü belirterek şunları kaydetti: “Ordu ilinde Bakanlık tahmini rekolteyi 160 bin ton, ihracatçılar 200 bin yon olarak açıkladı. Yani dönüm başı verimlilik 73-75 kiloya dönmüş. Bizi asıl bekleyen tehlike bu. Biz fiyat odaklı değil verim odaklı çalışmamız lazım. Ortalama fındık üretimimiz dönüm başı 75 kilolara kadar düşmüş. Tabloya birde böyle bakalım. Tablo gösteriyor ki fiyat odaklı değil verim odaklıçalışma yapmamız, dönüm başı üretimi 150-200 kilolara çıkarmamız lazım. Çalışırsak çıkar, bu topraklar bu fındığı daha önce veriyordu. Şimdi neden vermiyor? Çünkü bahçeler çok yaşlandı. Üreticilerimizin bu tabloya göre hareket etmeleri, bahçelerini yenilemeleri, dönüm başı üretimi artırmaları gerekiyor.” ÜnyeKent


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İKİNCİ REKOLTE BİRİNCİSİYLE AYNI ÇIKTI 35 TL ÜRETİCİYE HELAL  Önceki Haber

İKİNCİ REKOLTE BİRİNCİSİYLE AYNI ÇIKTI 3...

ERKEN FINDIK HASADI YAPMA MİLYONLARCA LİRAYI KAYBETME!Sonraki Haber

ERKEN FINDIK HASADI YAPMA MİLYONLARCA Lİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar