Ordu
DOLAR9.5485
EURO11.0831
ALTIN550.71

TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARI DA ARAŞTIRILMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARI DA ARAŞTIRILMALI
Abone ol
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Türkiye’de tarım alanında yaşanan temel problemlerin başında işgücü talebi ve arzı geliyor. Mevsimlik tarım işçilerinin en büyük sıkıntıları olarak taşıma, barınma, sağlık, temizlik, eğitim, sosyal güvenlik gibi olumsuz yaşam ve çalışma şartlarının geldiği unutulmamalı” dedi.

Söz konusu olumsuzlukların bu olgunun önemli bir parçası olduğunu ve asla göz ardı edilemeyecek kadar önem arz ettiğini ifade eden CHP’li Tığlı, "yaşanan problemlerin çözümü için yasal düzenlemeler yapılarak işçilerin hakları güvence altına alınmaya çalışılsa da gelinen nokta da problemlerin çözümü için tatmin edici sonuçların alınabileceği tek yer vardır. O da TBMM çatısı altında kurulan komisyonlardır” açıklamasını yaptı.

SORUNLAR DİZİ DİZİ

Tığlı, “Geçici ya da gezici mevsimlik tarım işçilerinin çalışma yerlerine gitmek için yaşadıkları ulaşım zorlukları, uygun olmayan yerlerde ve çadırlarda kalmak zorunda olmaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmadan yaşam mücadelesi vermeleri, işçi çocuklarının ya okula gitmemesi ya da çalışma dönemlerinde devamsızlık yapmaları, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere çalışma ve barınma şartlarından kaynaklı sağlık problemleri ve bulaşıcı hastalıklar ile birlikte temiz su, tuvalet ve kanalizasyon sistemlerinin olmayışı, yeterli ve sağlıklı beslenme koşullarına ulaşılamaması, besin ve gıda maddelerine ulaşılamaması yaşanan zorluklardan sadece bazılarıdır” vurgusunu yaptı.

MECLİS ARAŞTIRMALI

TBMM çatısı altında bir Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığı’na 21 milletvekili arkadaşı ile birlikte dilekçe veren TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Mevsimlik ya da Gezici Tarım İşçilerinin içinde bulundukları olumsuzlukları gidermek ve daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlamak amacıyla araştırılma yapılmalı ve çareler bulunmalıdır. Dolayısıyla her fırsatta uyguladığı tarım politikaları ile övünen AKP iktidarı, gerçekten tarım işçilerini düşünüyorsa geçici ya da gezici mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını görmeli ve sorunların araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kurulması için önerdiğimiz Araştırması Komisyonu kurulması teklifine destek vermelidir. Aksi takdirde tarım işçilerinin yanındayız diye nutuk atmasının bir anlamı kalmayacaktır” dedi. Yeşilgiresun


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YUMURTALARA ALIM GARANTİSİ ALTINORDU’DANÖnceki Haber

YUMURTALARA ALIM GARANTİSİ ALTINORDU’DAN

MHP İLK KEZ KUMRU’DA TOPLANDISonraki Haber

MHP İLK KEZ KUMRU’DA TOPLANDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar