Ordu
DOLAR9.5162
EURO11.0446
ALTIN551.13

‘TARSİM GEÇ GELİYOR ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR!’ 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘TARSİM GEÇ GELİYOR ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR!’ 
Abone ol
İkizce’de fındık üreticisi Bayram Topçu, TARSİM’in don başvurularına geç dönüş yaptığını belirterek bu durumun üreticinin mağdur olmasına neden olduğunu söyledi.        

İkizce’de dondan dolayı ciddi zarar olduğunu ifade eden Topçu, “Ben eksper çağırdım 2 bahçemde yanık tespit ettiler. Birine yüzde 80 birine yüzde 73 zarar tespit etti eksperler. Yaprak açmayan yerlerde az zarar var ama yaprak açan yerlerde fındığın yüzde 80’i yanmış vaziyette. Yüzde 20 fındık olur bu sene. Benim normalde 4-5 ton fındığım olur ancak bu sene 1 ton ancak fındık olur.” dedi.

 

TARSİM AĞIR ÇALIŞIYOR

TARSİM’in mağduriyete neden olduğunu savunan Topçu, “İşi yavaştan alıyorlar. Ben çağırdım günü birlik geldi ama genel olarak işi yavaştan alıyor. Neden yavaştan alıyor derseniz yere fındık dökülecek. Döküldü mü de tam tespit yapılamayacak. Bu da üreticiyi kayba uğratacak.  Eskiden sel felaketi oluyordu günde 10-15 tane üreticiye gidiyordu. Şimdi fındık yanıyor 2 kişiye gidip günü kapatıyorlar.” diye konuştu.  
 

FINDIĞIN DÜŞMANI ÇOK 

 

Bu sezon 1 milyon ton fındık olacak, para etmeyecek iddialarını da değerlendiren Topçu, “Türkiye tarihinde bir milyon ton fındık hiç oldu mu da bu sene olacak. Tam kapasiteli olduğu zaman 600-700 tonu geçmiyor. Üreticinin elindeki fındığı ucuza almak için söylüyorlar, kimisi fındık yandı diyor kimisi yanmadı diyor. Üzerine düşende konuşuyor üzerine düşmeyende konuşuyor. Sonuçta fındığın düşmanı çok.” şeklinde konuştu.

 

BİZE SAHİP ÇIKIN

Yöneticilere seslenmek istediğini aktaran Topçu sözlerini şöyle tamamladı: “Biz zaten pandemi (salgın) sebebiyle ezildik. Umudumuzu ürünümüze bağladık. Bunda da öyle böyle oyunlarla mağdur olursak bize çok yazık olur. Bu işin altından kalkamayız. O yüzden devlet büyükleri hem sigorta işine hem fiyat işine karşı duyarlı olsunlar. Biz ezdirmesinler. Sahip çıksınlar.” Canver Çelebi            


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AV YASAKLARI BAŞLADI-KARACA YAVRULARINA DA DOKUNMAYIN! Önceki Haber

AV YASAKLARI BAŞLADI-KARACA YAVRULARINA...

SAMURAY ARICIĞI BAL ARILARINA ZARAR VERMEZ! Sonraki Haber

SAMURAY ARICIĞI BAL ARILARINA ZARAR VERM...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar