Ordu
DOLAR9.5554
EURO11.0978
ALTIN550.10

TAŞIN HAFIZASI VARDIR.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TAŞIN HAFIZASI VARDIR.
Abone ol
Taşbaşı Sanat Alanı’nın Genel Sanat Direktörü Emin Öztürk ile Tasarım Direktörü Uğurcan Ataoğlu ORDU OLAY için konuştular.

EMİN: İkibinli yılların başından beri Uğurcan’la bu günlerin hayalini kurduk. Taşbaşı kilisesinin binası mutlaka sanat amaçlı bir yere dönüşmeliydi. Bu fikrimiz uzun, yorucu, umut ve umutsuzluğun bir arada olduğu yıllardan sonra nihayet hayata geçiyor. Menekşe Sokak’ın sonunda bir sanat alanımız oluyor. Ordu ile birlikte nefes alan, Ordulularla iç içe yaşayacak bir sanat alanı. Aslında hiç kolay olmadı. Her dönemin belediye başkanına bu projeyi sunduk. Sunumlarımız etkili olsun diye oğlum Evren’e temsili bir proje çizdirdim. Uğurcan temsili bir isim buldu ve logosunu yaptı. Maalesef hiçbirinden sonuç alamadık. Ama Sayın Hilmi Güleren az bizim kadar inandı bu projeye. Binayı Kültür Bakanlığı’ndan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisini gerçekleştirdi ve yıllardır çözülemeyen düğümü bu şekilde çözdü. Bu sayede hem üst düzey sanat faaliyetleri için Ordu çok önemli bir mekân kazandı, hem de ileride daha nitelikli projelerin yapılmasının önü açılmış oldu. Şimdi ilk işimiz kurumsal yapıyı ve kadroyu oluşturmak.

 

UĞURCAN: Ordu’yu kültür ve sanat konusunda besleyecek, dışarıda temsil eden yepyeni bir markası var artık. Bizlere düşen bunu sürdürülebilir bir performans haline getirerek bu markayı büyütmek. Hem bize, hem belediyedeki sorumlu ekibe, hem de Ordulu sanatseverlere büyük iş düşüyor. Amacımız burayı tüm Türkiye için alternatif kültür-sanat turizminin önemli bir durağı yapmak. Yayla turizminin yanı sıra bunu da gerçekleştirebilirsek, Ordu’yu turizmin Süper Lig’ine yükseltmiş olacağız.

 

EMİN: Hem özel sergiler üretecek, hem önemli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapacak. Bir müze gibi çocuklar, öğrenciler ve yetişkinler için atölye çalışmaları oluşturacak. Karadeniz kıyısındaki ülkelerin şehirleriyle, belediyeleriyle işbirliği yaparak karşılıklı uluslararası sergiler hazırlamak istiyoruz. Ordu bir gün Karadeniz’in Kültür Sanat Başkenti olacak. Hayal kurmadan gerçek olmuyor. Şimdiden tüm bunların heyecanını yaşıyoruz.

 

UĞURCAN: Bize güvendiği için, Ordu ile ilgili hayallerimize, fikirlerimize ortak ve destek olduğu için, bu konuda belediyedeki ekiple ve bizi bir takım yaptığı için, üstelik bizimle beraber maça çıkıp formasını terlettiği için Sayın Hilmi Güler’e, söylemezsem olmaz Mehmet Abi’ye çok teşekkür ediyoruz.

 

EMİN: Uğurcan’ın bu işteki coşkusu ve heyecanı bizim bazen umutsuzluğa kapılıp düşen omuzlarımızı dikleştiriyor. Ekip arkadaşımız Mimar Ahmet Tercan da öyle. Hem ilerde gol atıyor, hem geriye gelip kaleden top çıkarıyor. Böyle bir kadronun buluşması ve amatör bir ruhla Ordu için, Taşbaşı için yorulmak bilmeden çalışması tarihi bir fırsat.

 

UĞURCAN: Ordu gerçekten mucize bir şehir. Sayın Hilmi Güler’in gelişinden sonra bir uyanış yaşandı, kaybettiğimiz kimliği yeniden bulup bunu göstermeye başladık. Denizde yelkenlileri görünce çocukluğuma geri döndüm. Çocukken Ordu Optimist takımındaydım. Ordu’yu temsilen Samsun ve Sinop’ta kamp yapıp yarışmalara katılıyorduk. Niye bu kadar zaman ara verildi anlamak zor. Vona Surf Merkezi bir diğer mucizemiz. Yakında Türkiye çapında trend olacak. 5 yıldır yaptığımız Güzel Ordu Kısa Film Yarışması’yla İstanbul’daki film sektörünün dikkatlerini çekmeyi başardık. Murallerimiz ana medyada haber oldu. Yeni duvarlarda yeni murallere başlıyoruz. Ordu en fazla sanatçı yetiştiren illerin başında. Bu bir tesadüf değil bir potansiyel.

 

EMİN: Taşbaşı’na dönersek burası sosyal ve kültürel bir marka olacak demiştik. Her marka gibi bir ismimiz, logomuz, sloganımız olmalıydı. Uğurcan İstanbul’daki bütün kreatif ekipleri çalıştırmış galiba. İlginç isimler, ilginç logo önerileri geldi. Belediye ile girdiğimiz sunumlar, toplantılar silsilesi sonucunda Ordu ve Taşbaşı ismini kullanmanın en doğrusu olacağına karar verdik.

 

UĞURCAN: Yaptığımız çalışmaları öğrencilere, sanat camiası yöneticilerine, farklı meslek grupları üzerinde testlere soktuk. Sonunda 4 logo eşit puanla diğer çalışmaları geride bırakarak zirveyi paylaştı. Biz de bu 4 logoyu Hilmi Bey ve ekibine sunduk. Orada da hepsi eşit oy aldı, yine birinci çıkaramadık. Karar bize bırakıldı. Biz de “Ordu Taşbaşı Sanat Alanı” ismini ve logosunu oy birliğiyle belirledik. Sloganımız ise “Taşın hafızası vardır.” Taşbaşı’nın taşları yüzyıllardır kim bilir neler gördüler, neler duydular. Bir gün bunları gün yüzüne çıkaracak birileri olur elbet.

EMİN: Ordu Taşbaşı Sanat Alanı, Türkiye’nin çok önemli sanatçılarının katılımı ve katkılarıyla gerçekleşen çok güzel bir sergiyle açılıyor. Plastik Sanatlar alanında Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilen en önemli sergilerden biri olacak. Serginin adı “DEMO”. Demo, gerçekleşecek bir şeyin gerçekleşmeden önceki provası demek. Bu sergi aynı zamanda Taşbaşı Sanat Alanı’nın da performans demosu olacak. Bu yüzden biz de kendi eksiklerimiz varsa onları görüp bir sonraki sergide daha iyisini yapmak için notlarımızı alacağız.

 

UĞURCAN: Bu sergide Ordulu sanatseverler Türkiye’nin çok önemli sanatçılarının orijinal eserlerini yakından görme şansını bulacaklar. Abidin Dino’dan Orhan Peker’e, Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan Ara Güler’e, Ergin İnan’dan Gülsün Karamustafa’ya, Süleyman Saim Tekcan’dan Komet’e, Devrim Erbil’den Hüsamettin Koçan’a, Yalçın Gökçebağ’dan Zehra Aral’a daha bir çok sanatçı eserlerini izleyenlerde kim bilir ne duygular uyandıracak, onlara ne ilhamlar verecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EYMÜR’DE TAŞ OCAĞI TEPKİSİÖnceki Haber

EYMÜR’DE TAŞ OCAĞI TEPKİSİ

ÇOK MUTLUYUZ DEDİLERSonraki Haber

ÇOK MUTLUYUZ DEDİLER

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar