Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

Tayfun Özdemir, Büyükşehir Belediyesi’nin yol haritasını anlattı BETONDAN YEŞİLE!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tayfun Özdemir, Büyükşehir Belediyesi’nin yol haritasını anlattı BETONDAN YEŞİLE!
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Tayfun Özdemir, “Betonlaşmadığımız, yeşile döndüğümüz, Ordu’nun yeşille barışık bir kent olduğunu insanlara yaşatmamız gerektiği yönünde sayın başkanımızdan talimat aldık. Biz de ağırlığı yeşile ve doğal malzemelere verdik” dedi.

RÖPORTAJ: Mustafa KIRLAK

Son yıllarda Ordu kazandığı meydanlarıyla, yeşil alanlarıyla Karadeniz’in parlayan yıldızı haline geliyor. Mevcut meydanların düzenlenmesinin yanı sıra, kente yeni meydanlar kazanmak için de kolları sıvayan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in direktifleriyle Ordu’yu adeta bir nakış gibi işliyor…

Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Tayfun Özdemir ile makamında bir araya geldik. Kente yapılan projeleri ve yapılması planlanan projeleri konuştuk. Büyükşehir Belediyesi’nin şehirleşme adına çizdiği yol haritasını anlattı. Özellikle yeşiliyle, mavisiyle Ordu’yu yaşanabilir bir kent olması için nasıl bir mücadele içerisinde girdiklerini ifade etti.

“BAŞKANIMIZ GÜLEN VE MUTLU BİR ORDU İSTİYOR”

Ordu özellikle son yıllarda meydan projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Hem mevcut meydanlar, hem de yeni açılan meydanlarla güzelliğiyle sanki birbiriyle savaşıyor. Meydan projeleriyle Büyükşehir Belediyesi neyi hedefliyor?

Sayın başkanımızın özellikle görmek istediği bir şey; insanları gülen, mutlu bir Ordu istiyor. Aslında yapılan tüm projeler bu temelle planlanıp, projelendirilip hayata geçiriliyor. Bu bütün projelerimizin ana teması. Betonlaşmadığımız, yeşile döndüğümüz, Ordu’nun yeşille barışık bir kent olduğunu insanlara yaşatmamız gerektiği yönünde sayın başkanımızdan talimat aldık. Biz de ağırlığı yeşile ve doğal malzemelere verdik. Halk sokağa çıktığında gideceği yerler hakkında seçim yapsın istiyoruz. Öyle mekânlar oluşturalım ki, vatandaşlarımız seçim yapmakta zorlansınlar. Bu nedenle birbirinden güzel alanlar, meydanlar, meydancıklar oluşturulmasını hedefliyoruz. Ordulu, şehrinde kendini mutlu, huzurlu mekânlarda yaşarak hissetsin istiyoruz.

Şu anda hangi meydanlarda veya parklarda çalışmalar yürütülüyor?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla şehrimize anlamlı dokunuşlar yapmak için çalışmalar başlattık. Bu anlamda öncelikle Sırrıpaşa Caddesi’nin restorasyonuna başlanıldı. Ardından Tahıl Pazarı, Sanat Sokağı, Kafeler Caddesi, Şadırvan Projemiz ve Fatma Demirhan Sanat Parkı peyderpey başlıyor ve devam ediyor.

“TAHIL PAZARI’NA TARİH KOKULU MODERN PROJE”

Aslında bu projeler içerisinde Orduluların merakla beklediği proje Tahıl Pazarı… Çünkü tarihi dokusu oranın zamanında yapılan yanlışlıklar nedeniyle kayboldu. Bu kapsamda Tahıl Pazarı’nda siz de bir proje çalışması içerisinde girdiniz. Bu alan eski kimliğine kavuşabilecek mi?

Tahıl Pazarı aslına uygun, geçmişi yaşatma ön planda tutacak bir proje olarak planlandı. Çevresinde de yapılacak olan düzenlemeler ile kentimize yeni bir kimlik kazandırılacak modern bir proje tasarlandı. 800 metrekare proje alanımız var. Alanda üst örtü, çok amaçlı oturma, yeşil alanlardan oluşacak. Bu alanın içerisinde heykel, tarih bilgilendirme alanları ve ticaret alanları olacak. Ayrıca gölgelenme ve güneş kontrolü ve yağmur yağdığında açılır ve kapanabilir şemsiye planlandı. Alan içerisinde kentin kendisini geçmişini bulacağı, modernliğe ile yaşayacağı özel mekânlar kurgulandı.

“TAHIL PAZARI ASLIN DÖNECEK”

Tahıl Pazarı geçmişten bugüne Ordu halkının uğrak noktası ve buluşma mekânıydı. Hala daha bu özelliğini de devam ettiriyor. Biz geçmişi anımsayıp, geçmişi yaşatıp, modernliği de içinde barındıracak aynı özelliği Tahıl Pazarı’na kazandırmak istedik. Yani bir Tahıl tekrar canlansın istiyoruz. Tekrar o insanlar buralara gelsin, tekrar o insanların uğrak noktası olsun. Şehrin merkezinde özelliğini yitirmeyerek, kendisini büyütmesini hedefliyoruz. Burası meydan olduğu için alanı tamamen kapatmak veya tamamen açmak kullanım açısından zor olacaktı. Bu yüzden yarı açık mekânlar kullanıldı. Malzeme ağırlıklı olarak doğal taş, ahşap elamanlar ve bol yeşillik olacak. Bu alan tamamlandığında göze daha çok hoş gelecek. Gözü yormayacak renklerden oluşacak.

Proje kapsamında buradaki işletmelerin kaldırılacağı iddiaları doğru mu peki?

Buradaki işletmeler kaldırılmayacak. Buradaki işletmeler oranın olmazsa olmazı. İnsanların nefes alabildiği, bir bardak çay içebileceği mekânlar orada olacak. Dolayısıyla oradaki mekânlar mevcudiyetini koruyacak.

“TAHIL PAZARI’NIN GÜNEYİNE SANAT SOKAĞI”

Tahıl Pazarı’nın hemen arkasında bulunan tarihi binalar için de bir çalışma yürütülecek mi?

Tahıl Pazarı’nın güney cephesinde bulunan hali hazırda gençlerin oturdukları, çay içtikleri mekân var. Bu mekâna da el atıyoruz. Aslında bütün işler gençlere daha güzel bir alan oluşturmak için de uğraş verdiğimizin göstergesidir. Bu onlardan birisi ve bunun adına Sanat Sokağı dedik ismine. Orada da zemin, kısmi cephe iyileştirmeleri yapacağız. Tabi Tahıl Pazarı’nın yanında gençleri de oraya çekecek bir Sanat Sokağı olacak. Ordulu gençleri o sokak çok heyecanlandıracak.

“KAFELER SOKAĞI 20 AĞUSTOS’TA BİTECEK”

Yapılan çalışmalar şunu fark ettiriyor ki; aslında her zaman önünden geçtiğimiz yerler ufak dokunuşlarla farklı bir alan haline dönüşüyor. Bunlardan birisi de Kafeler Sokağı… Bu proje ne zaman tamamlanacak?

Kafeler Sokağı, geçmişten bugüne kimliğini koruyan bir sokaktı. Fakat alan hak ettiği değeri alamamıştı. Sadece bilen insanların geçtiği, zeminin ve aydınlatmanın yetersiz kaldığı bir alandı. Hatta insanlar akşamları oradan yürümeye korkar olmuşlardı. Sayın başkanımızın talimatlarıyla burası da ele alındı. Burayı da insanların ulaşabileceği yeni çekim mekânları oluşturabilmek noktasında önemli yerlerden birisidir. Burada zemin iyileştirme yoluna gittik. Tabi inşaat aşamasında zemine girince bazen düşündüğünüz şeyler karşınıza çıkmıyor. Altyapıda ciddi yağmur suyu problemleri çıktı. Öncelikle yağmur suyu problemlerini çözdük. Planlanan zemin ölçüsünün altına inmek zorunda kaldık. Burayı hak ettiği değeri vereceğiz. Bu amaçla projemiz hızla devam ediyor. Kafeler Caddesi şu an yüzde 70’lerde. İnsanların burada rahat yürüyeceği tarih 20 Ağustos.

 

“AÇIK HAVA SİNEMA KÜLTÜRÜ YAŞATILACAK”

Bir diğer proje Fatma Demirhan Sanat Parkı… Bu proje Ordu’ya ne kazandıracak?

Eski Ordu tiyatrosunun bulunduğu binanın karşısında yer alan Fatma Demirhan Sanat Parkı’nda da düzenleme çalışmaları yapıyoruz. Burada gizli ama çok hoş bir köşe var. Yine bilenlerin gidip oturduğu bir alan var. Orada sürpriz işler yapacağız. Orası haftanın belki gün ve saatlerinde halkımızı çekip, eski nostaljik açık hava sinema kültürünü de yaşatacağımız bir alan olacak. Adı üzerinde sanat parkı olduğu için sanatı yansıtacak, bulunduğu mekânın geçmişini yansıtacak elamanlar koyacağız. Orası bir tiyatro alanıydı ve Ordu’ya mal olmuş bir sanatçının adını taşıyor. Buna layık, Ordu’yu içine çekecek hoş bir köşe olacak.

“BİLAL KÖYDEN MÜZESİNE HALK KÜRSÜSÜ KURULACAK”

Bilal Köyden Açık Hava Müzesi ile ilgili de çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda hazırlanan projede neler yer alıyor?

Kafeler Caddesi üzerinde bulunan eski Yelken Kulüp binasının olduğu yerde hali hazırda bir basın müzesi var. Geçmişte çok iyi düşünülmüş, planlanmış ve basın camiasına ahde vefa niteliği taşıyan bir müze. Biz Kafeler Caddesi’ni yaparken buranında yeniden ele alınarak, ihtiyaçları giderebilecek ve bilen bilmeyen herkesin gidebildiği, Ordu’ya mal olmuş gazetecileri tanıtacak bir mekânı tekrar güncelliyoruz. Ayrıca orada sayın başkanımızın talimatlarıyla halk kürsüsü kuruyoruz. Halkımız buraya gelecek, taleplerini, tepkilerin, sevgilerini bu kürsüden iletecekler. Bu kürsüde kendini anlatacak, dinletecek yaşayan anlamlı bir park haline gelecek.

Tayfun bizleri ağırladığınız ve misafirliğiniz için teşekkür ederim. Umarız her şey hayal edildiği gibi olur ve yapılan çalışmalarla Ordu kazanır. Son olarak eklemek istediğiniz veya bizim sormadığımız bir konu var mıdır?

Ben de sizlere teşekkür ederim. Bu çalışmaların yapılmasında emeği geçen başta Sayın Büyükşehir Belediyemiz Dr. Mehmet Hilmi Güler’e, sahada çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Bundan sonraki yapılacak olan her çalışmada sayın başkanımızın meydan, park, cadde projeleriyle daha yeşil bir Ordu kazandırma hedefi için çalışacağız.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fındık işçisi genç, Ordu'da denizde kayboldu  Önceki Haber

Fındık işçisi genç, Ordu'da denizde kayb...

Halı sahalarda sevinç yasaklandıSonraki Haber

Halı sahalarda sevinç yasaklandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar