Ordu
DOLAR15.565
EURO16.2652
ALTIN900.39
reader

TEKEL İŞ BİRLİKÇİLERİYLE TMO FİYATINI VURDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TEKEL İŞ BİRLİKÇİLERİYLE TMO FİYATINI VURDU
Abone ol
Fındık manavı Yılmaz Bindaş, “TMO’nun hamlesine karşılık pazara hakim olan monopol firma kendi değirmenine su taşıyan birtakım manav, fabrika, entegre tesise ayrıcalık sağlayarak belirli bir fiyattan kotalı alım garantisi vererek hasat sezonu ve harman döneminde piyasada etkin tek alıcı olması sebebiyle fiyatları aşağıda tutmayı başardı. Bu fındık tarihine geçecek kara bir lekedir.” dedi.

Bindaş Fındıktan Yılmaz Bindaş şu açıklamaları yaptı: 12 Ağustos 2021 tarihinde hasat sezonu başlarken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklaması; “TMO, fındık piyasasında attığı adımlarla ve açıkladığı fiyatlarla oluşabilecek spekülasyonların önüne geçmiş, açıkladığı fiyatlar referans fiyat olarak algılanmış ve serbest piyasada fiyatların açıklanan fiyatların üzerinde oluşmasını sağlayarak genel memnuniyeti sağlamıştır. Son yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da fındık üreticilerinin depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi ve pazarlama kaynaklı yaşanabilecek sıkıntıların engellenmesi amacıyla kabuklu fındık alım fiyatları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hasat dönemi başında açıklanmıştır.” şeklindeydi.  

MONOPOL FİRMA KOTALI ALIMLA TMO FİYATINI VURDU  

Buraya kadar her şey güzel; devlet piyasada vardır, üreticiyi yalnız bırakmamıştır. Beğenilse de beğenilmese de bir fiyat açıklamıştır. Üretici aç kurtlar sofrasında bırakılmamıştır. Normal piyasa şartlarında olması gereken fiyatların devletin açıkladığı seviyelerin çevresinde dolaşmasıdır. TMO’nun bu hamlesine karşılık pazara hakim olan monopol firma kendi değirmenine su taşıyan birtakım manav, fabrika, entegre tesise ayrıcalık sağlayarak belirli bir fiyattan kotalı alım garantisi vererek hasat sezonu ve harman döneminde piyasada etkin tek alıcı olması sebebiyle fiyatları aşağıda tutmayı başarmıştır.

TEKELE YARDIMCI OLAN FİRMALAR VEBAL ALTINDADIR

Bu işin doğası gereği monopol firma kendi çıkarına göre hareket ediyor. Ona söyleyecek fazla sözümüz yok. Fakat birtakım çıkarları için binlerce üreticinin alın teri emeğini bu monopol firmaya kotalı alım garantisi ile anlaşıp fiyat yükselmesinin önüne geçen bu firmalar vebal altındadır. Arzın fazla olduğu dönemde düşük fiyatlardan bu firmanın ihtiyacını karşılayarak üreticiyi ve devleti milyonlarca liralık bir gelirden etmişlerdir. Bu fındık tarihine geçecek kara bir lekedir.

FİYAT YÜKSELECEK AMA ÜRETİCİYE YARAMAYACAK

Mahsulün çoğu ihtiyaç sahibi üreticiden çıkıp sermaye gruplarının eline geçmiştir. Bu saatten sonra fiyatlar yükselecektir ama ihtiyaç sahibi üretici bundan faydalanamayacaktır. Türk insanı olarak ahlaklı ve gururlu olmalıyız. Menfaat için, çıkar için memleketimizi, üreticimizi yok pahasına harcamamalıyız. Erdemli Türk üretici bu hareketi bir kenara not edecektir. El atına binen tez iner. “ ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ENGELSİZLER 3’TE 3 YAPTIÖnceki Haber

ENGELSİZLER 3’TE 3 YAPTI

FATSA’DAN TANZANYA’YASonraki Haber

FATSA’DAN TANZANYA’YA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar