Ordu
DOLAR15.9024
EURO16.813
ALTIN939.00
reader

TEKNİKTEN-VİCDANDAN-ETİKTEN UZAK AÇIKLAMALARIN BİR BAŞKA HALKASI   

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TEKNİKTEN-VİCDANDAN-ETİKTEN UZAK AÇIKLAMALARIN BİR BAŞKA HALKASI   
Abone ol
KİB Başkanı Edip Sevinç’in acıkmalarına tepki gösteren Satmıyoruz Gırıp Gavurup Yiyoruz grubunu kurarak Türkiye genelinde 10 binden fazla üyeye ulaşan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, düşük fiyat politikasının fındık üretiminin sürekliliğini tehlikeye soktuğunu söyledi.

 

 

KİB Başkanı Edip Sevinç’in önceki hafta 3 gün arayla iki kez yaptığı ‘2021’de ihracat rekoru kırdık fındıkta tedarik zinciri aksamamalı TMO da üzerine düşeni yapmalı’ şeklindeki açıklamasına tepkiler sürüyor. 2021’de düşük fındık fiyatına tepki olarak Satmıyoruz Gırıp Gavurup Yiyoruz gurubunu kurarak 10 binden fazla üyeye ulaşan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, bu açıklamaların üretici açısından kabul edilemez olduğunu söyledi.      

 

 

 

‘FINDIK SOĞUKLANMA İHTİYACINI KARŞILIYOR’ DİYEBİLMİŞTİ

 

KİB Başkanı Edip Sevinç’in 2021’de yaptığı açıklamaları hatırlatan Şensoy, “Geçen sene mart nisan ayında yani fındık yaprak açtığında yağan kar üzerine ‘sıfırın altında 13-15 bandında fındık zarar görmez fındık soğuklanma ihtiyacını karşılıyor’ diyebilecek kadar teknikten uzak, vicdandan uzak, etikten uzak bir söz söylemişti. Bunu hepimiz okuduk. Bu bir zihniyeti göstermesi açısından çok ama çok önemli. Amaç üreticinin elinden fındığı yok pahasına alıp sermayeye peşkeş çekmek. Bunu yaptılar da. Üreticinin elinden fındığı ucuza aldılar ve sermayeye ulaştırdılar.” dedi.  

 

 

2021’DE ÜRETİCİ DE TÜRKİYE DE KAYBETTİ 

“Geçen sene rekor kırıldıysa da bundan üretici memnun olmadı.” diyen Şensoy, “Çünkü üreticin eline bir şey geçmedi. Üretici kazanmadı. Türkiye de daha çok çok fındık satarak daha az döviz elde etti. Bütün bunların bir sonucu var. Bugün tonu 2 bin liradan 10 bin liraya çıkan gübre fiyatları karşısında üretici bahçeye giremiyor. Üretici gübre atmayacağız diyor. Gelinen sonuç bu. Biz o gurubu kurarken üretici havuzlu evler alsın derdinde değildik, istedik ki fındık üretimi sürdürülebilir olsun. Ama olmadı. Gelecek sezon sırf bu yüzden rekolte yüzde 20-30 düşük olacak.” diye konuştu.

 

TMO YENİ SEZONU GÖRMEDEN FINDIK SATMAMALI 

Bugün üreticinin elinde çok fazla fındık olmadığını, fındığın daha çok bu işin ticaretini yapan insanların elinde olduğunu aktaran Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı: “Yine de TMO direnmeli. Elinde 100 bin tondan fazla fındık olduğu belirtiliyor. Bu fındığı hem düşük fiyattan satışa sunmamalı hem de gelecek sezonun şartlarını gördükten sonra satışa sunmalı. Çünkü fındık rekoltesi mart-nisan gibi olabilecek dondan çok etkileniyor hem de üretici gübre atamadığı için rekolte yüzde 20-30 düşük olacak. Biz şu anda fındığın doğumu hakkında bilgi sahibi değiliz.” Hasan Cem Özel               

 

 

 

 

 

                                 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OGU DA UÇAMADIÖnceki Haber

OGU DA UÇAMADI

ORDU KONUT SATIŞINDA 30.Sonraki Haber

ORDU KONUT SATIŞINDA 30.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar