Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

Teknoloji tarıma aktarılmalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Teknoloji tarıma aktarılmalı
Abone ol
Olam Progıda Genel Müdürü Hakan Karakaş, “Geçmişte telefonlara olmayacak bir şey gibi bakardık, ama şu an akıllı telefonlar çıktı. Bizlerde bu teknolojiyi tarıma aktarmamız gerekiyor” dedi.

Her yıl Ordu’da “Tedarikçi Toplantısı” düzenleyen Olam Progıda, bu yıl da sürdürülebilir fındık üretimine destek veren tedarikçileri ile buluştu. Olam Progıda’nın Sürdürülebilirlik Programı kapsamında sosyal ve zirai konularda bilgiler içeren toplantının bu seneki konusu “Akıllı Tarım, Geleceğe Varım” sloganı ile tarımda dijitalleşme oldu.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Olam Progıda Genel Müdürü Hakan Karakaş, fındık üretiminde global anlamda olan konumu korumak için sürdürülebilir tarımın önemini ve bunun için teknolojiyi kullanmanın gerekliliğini söyledi. Dijitalleşmenin verim üzerine etkilerini örneklerle anlatan Karakaş, Aydın’ın Koçarlı ilçesinde ‘Akıllı köy teknoloji 4.0’ın’ uygulandığı köylerde verimin 7 kat artığının görüldüğünü ve bunun çok büyük bir oran olduğunu ifade etti.  Bu durumda teknolojinin kullanılmasının bilinmesi gerektiğinin altını çizen Karakaş, “Geçmişte telefonlara olmayacak bir şey gibi bakardık, ama şu an akıllı telefonlar çıktı. Bizlerde bu teknolojiyi tarıma aktarmamız gerekiyor. Örneğin; Amerika’da biçer döverler telefonlara bağlı durumdadır. Makineler telefon komutuyla çalışıyor. Bunlar şimdi fantastik gibi gözükse de ileri de olacak şeylerdir. Bu da verimi arttırmak için fırsattır” diye konuştu.

 “Sürdürülebilirlik firmaların ana gündemi”

Olam Progıda Ülke Müdürü Ufuk Özongun ise, “Sürdürülebilirlik konusunu sadece fındık sektöründe değil, başta gıda sektörü olmak üzere tüm sektörlerde duymaya başladık. Son dönemde popüler olan sürdürülebilirlik kavramı bizim ve fındığımızı ihraç ettiğimiz firmaların da ana gündemi haline geldi. Artık firmalar her geçen yıl sürdürülebilir ürün taleplerinin miktarlarını artırıyorlar. Bu bağlamda hem yerel hem uluslararası sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, bakanlıklar, İŞKUR, üniversiteler ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından, katılımcılara plaket takdimiyle sona erdi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Belde Evlerin yıkımı sürüyorÖnceki Haber

Belde Evlerin yıkımı sürüyor

Yok böyle dalak!Sonraki Haber

Yok böyle dalak!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar