Ordu
DOLAR18.5813
EURO18.3718
ALTIN1020.6
reader

TEKNOSERA İLE FINDIK KURUTMAK SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TEKNOSERA İLE FINDIK KURUTMAK SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK
Abone ol
Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Hamide Türkoğlu ile Sude Karahasan tarafından fındığın sera ortamında kurutulmasını amaçlayan proje Türkiye finallerine seçildi.   

Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Hamide Türkoğlu ile Sude Karahasan, öğretmenleri Engin Akbıyık, rehberliğinde fındıkta kurutma sorununa çözüm bulmak için bir proje geliştirdi. Hamide Türkoğlu ile Sude Karahasan’dan oluşan ve kendilerine Çotsera (Çotanak-Sera) adını veren öğrenciler tarafından geliştirilen proje ile 1 ton fındığın bir iki gün içinde kurutulması hedefleniyor.  Teknofest’te Türkiye finallerine kalan projenin ödüle layık görülüp görülmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

 

ÇOTSERA TAKIMI FİNALLERE KALDI

Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin iki kız öğrencisi Hamide Türkoğlu ile Sude Karahasan tarafından Teknofest kapsamında hazırladıkları proje ilgi gördü. Hem Teknofest’i ziyaret edenlerin hem de Teknofest jürisinin ilgisini çeken proje fındıkları teknolojinin yardımıyla sera ortamında kısa ancak dengeli bir şekilde kurutmayı hedefliyor. Bunun için portatif bir sera oluşturan ve içine hareketli ızgaralarla fındığı yerleştiren öğrenciler, ortam sıcaklığını ve nemi de sensörler yardımıyla hem takip ediyor hem de kontrol ediyor.

 

FINDIK HANGİ SICAKLIĞI SEVİYORSA O

Sera içindeki sıcaklık ve nem bilgisini cep telefonuna da aktaran Türkoğlu ile Karahasan, uzaktan ortamdaki sıcaklık ve nemi takip edebiliyor. Fındığın 35 ila 40 derece arasında yine yüzde 30 ila 40 nem oranı arasında kurutulmasının ideal olduğu bilgisinden yola çıkan Türkoğlu ile Karahasan, sıcaklık ye da nem arttığında ya da düştüğünde otomatik olarak fan ile duruma müdahale ediyor. Yine ortamda oluşabilecek çiğ de fındıkta alfatoksin gibi oluşumlara sebebiyet vermemesi için fan yardımıyla dışarı atılıyor.              

 

PATENT ALMAYI HEDEFLİYORUZ

Tanık oldukları kurutma sorununun böyle çalıma yapmaya kendilerini ittiğini aktaran Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Hamide Türkoğlu, “Fındık Karadeniz için çok önemli bir ürün. Ancak  yeterli güneş olmadığında fındığın kurutulması sorun olabiliyor. Hatta üreticiler fındıklarını kurutmak için, Gümüşhane gibi Tokat gibi daha iç bölgelere gidebiliyor. Bu da hem zaman kaybına neden oluyor hem de üretici için yeni bir masraf oluşturuyor. Biz hazırladığımız proje ile bunun önüne geçmek istedik. Bu sistemi daha da geliştirip patent almak istiyoruz.” dedi. 

BAŞKA ÜRÜNLER İÇİN DE KULLANABİLİR

Sistemi fındık için tasarladıklarını ancak başka ürünler için de kullanmanın mümkün olacağını dile getiren Sude Karahasan, “Burada fındık dışında elma, kivi gibi diğer ürünleri de kurutmak mümkün. Ayrıca kurutmak için kullanılmadığında sera olarak da kullanılabilir. Biz ileride fan için gerekli enerjiyi de güneşten sağlayarak böylece kurutma masrafını minimum düzeye indirmeyi hedefliyoruz. Böylece üretici hem de ülkemiz kurutma nedeniyle bir kayıp yaşamayacak.  Kısaca fındığım seramda cebim rahatta diyoruz. ” şeklinde konuştu.  Hasan Cem Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK YOLCULUĞU KAZAYA GELDİÖnceki Haber

FINDIK YOLCULUĞU KAZAYA GELDİ

BAYGIN BULUNDUSonraki Haber

BAYGIN BULUNDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar