Ordu
DOLAR18.811
EURO20.4872
ALTIN1164.9

TEMİZ ENERJİDE ÖNCÜ OLALIM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TEMİZ ENERJİDE ÖNCÜ OLALIM
Abone ol
Hemşehrimiz Elektrik Mühendisi Oğuzhan Haznedar, çarpıcı bir öneride bulundu. Tüm ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlayan şehir sayısının dünyada hızla artamaya başladığını belirten Haznedar, bu alanda Ordu’nun en büyük şansının potansiyelleri ile birlikte geçmişte enerji bakanı da olan OBB Başkanı Mehmet Hilmi Güler olduğunu söyledi.

Bu hafta sonu Bahçeşehir Koleji Enver Yücel Kampüsünde gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji- Yerel Yönetimlerde Enerji, İklim Sorunları Ve Çözümler Sempozyumuna Oğuzhan Haznedar da katıldı.  

Haznedar, Bahçeşehir Koleji,  Bahçeşehir Üniversitesi ve Karadeniz Konfederasyonu tarafından düzenlenen sempozyumu Ordu Olay’a şu şekilde değerlendirdi: Yenilenebilir enerji konusunda çok değerli hocalarımızın katkı sağladığı sempozyumda bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güner’in eski Enerji Bakanı olması, yakından takip ettiği ve yenilenebilir enerjilerin altyapılarının oluşturulmasına bakanlığı döneminde verdiği çok önemli katkılar, toplantıyı daha da ilgi çekici ve ilerisi için umut verici bir hale getirdi. Gündem çok net! Artık Dünya bir dönüşüme gidiyor ve nüfus artışı ve buna bağlı kentleşme, ormanların yok edilmesi ve bunun neticesinde iklimlerde artık daha çok görmeye başladığımız olumsuz değişiklikler alarm vermeye başladı.

ENERJİDE DEĞİŞİMİN FARKINA VARILMALI 

Enerji verimliliği ve fosil yakıtlara dayalı yatırımlardan ziyade, yenilenebilir enerjiye önem vermek. Teknolojiler hızla geliştikçe maliyetlerin düştüğü, verimliliğin arttığı bu enerji türü artık gelişmiş ülkelerde şehirlerin tamamen geçişi için hazırlıklardan öte, gerçekleşmeye başladı. Ülkemiz de bu geçişin farkına vararak, şehirler bazında ön çalışmalara başladı. Bu sebeple Prof.Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Prof.Dr. Hasan Heperkan, Doç.Dr Egemen Sulukan ve Doğancan Beşikci’nin ülkemizde temiz enerjiye geçiş için farklı şehirlerde yapmış oldukları çalışmalara Ordu ve Giresun da katılmış oldu.

ASLINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ ESKİ BİR KONU

Yenilenebilir enerji yeni bir konu değil. Bin yıldır kullanılan yel değirmeni, elektrik üreten ilk rüzgar türbininin 1800’lerin sonlarında inşa edilmesi, fotovoltaik teknolojiyi ticarileştirme çabaları yarım yüzyılı aşkın süredir devam ediyor. Eskiden bu teknolojilerin kullanılabilirliği ile ilgili çalışılırken şimdi verimliliği artırmak, maliyeti düşürmek üzerine yoğunlaşılıyor ve çok hızlı yol kat ediliyor. Artık daha çok elektrikli arabalar görüyoruz. Araçlara gerekli elektrik şarj ünitelerinin yaygınlaşması için firmalar yatırımlar yapıyor. Yollarda daha fazla güneş enerji tarlalarına, rüzgar türbinlerine rastlıyoruz. Ama yine de ülkemiz yüksek potansiyeline rağmen olması gereken seviyede bu kaynakları henüz tam manasıyla kullanamıyor.

DÜNYADAKİ YATIRIM İKİ KATINA ÇIKTI

Dünyada yenilenebilir enerji kaynağına yapılan yatırım, fosil yakıtlara ve nükleer enerji alanına yapılan yatırımın iki katına ulaştı. Petrol kömür doğalgaz gibi fosil yakıtlar yerini güneş panelleri, rüzgar türbinleri, jeotermal santraller gibi kaynaklara aktarıyor. Ayrıca, artık tıpkı çöp arıtma tesislerinde biyolojik atıklardan metan gazı üretilebildiği gibi, mısır yağı, soya yağı gibi bitkisel temelli yağlardan ve biyolojik atık olarak görülen, atık balık ve hayvan yağlarından üretilebilen bioLPG, hali hazırda İngiltere, Hollanda, Polonya, İspanya ve ABD’de atık yönetiminde kullanılıyor. BioLPG’nin karbon emisyon değeri LPG’den de düşük ve LPG’nin kullanıldığı her alanda özel bir dönüşüm gerektirmeden kullanılabiliyor.

CARİ AÇIK SORUMUMUZU ÇÖZER

Fosil yakıtlar bakımından zengin olmayan ülkemiz yıllardır enerji sıkıntısı çekiyor ve bu sorunu enerji ithalatıyla gideriyor. Bu ithalatın bedelini de cari açık olarak ödüyoruz. Cari açığın en büyük nedeni olan enerji ithalatımız yenilenebilir kaynakların kullanımının yaygınlaştırılmasıyla çözülebilecek. Dünyada ağırlıklı olarak temiz enerji ile beslendiklerini bildiren şehir sayısı 2015 ‘ten bu yana 2 kattan fazla artış gösterdi. ABD’de 5 şehir, tüm ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor. 58 şehir %100 yenilenebilir enerji hedefi belirledi. İngiltere’de %100 temiz enerji hedefine kaydolan şehir sayısı 84 e yükseldi.

ORDU ÖNCÜ OLSUN

İzlanda Reykavik, tüm elektrik talebini hidroelektrik ve jeotermal kaynaklardan sağlıyor. Tüm otomobil ve toplu taşıma araçlarını fosilden arındırmayı hedefliyor. Ardı ardına yaşanan çevre felaketleri ülkeleri benzinli ve dizel araçları yasaklama yoluna götürüyor. Bu tip araçların şarjı için de yenilenebilir kaynaklarla çözümler üretilmeye başlandı. Sonuç olarak, şehirlerde gerçekleşmeye başlayan bu dönüşüme Enerji Bakanlığı tecrübesine sahip bir Belediye Başkanı, rüzgar, güneş, dalga enerjisi ve biogaz potansiyeline sahip bir bölgede bulunma şansı ve Karadeniz Bölgesi için atılacak adımlara destek vermeye hazır Üniversitelerimiz ve STK’larımızın katkılarıyla temiz enerjiye geçişte şehrimizin öncü olacağını umut ediyoruz.” ORDU OLAY

OĞUZHAN HAZNEDAR KİMDİR?

Ordu doğumlu olan Oğuzhan Haznedar, Yıldız Teknik Üniversitesinden Elektrik Mühendisi olarak mezun olduktan sonra aralarında Siemens A.Ş., Sanko Enerji, Ekore A.Ş. nin de olduğu  firmalarda üst düzey yöneticilik yapmış, Hidroelektrik, Güneş, Rüzgar enerjisi santrallerinin kuruluşlarında bizzat görev almıştır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FATSA’YI BULUŞTURAN AÇILIŞÖnceki Haber

FATSA’YI BULUŞTURAN AÇILIŞ

Personel taşıma hizmeti alınacaktırSonraki Haber

Personel taşıma hizmeti alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar