Ordu
DOLAR18.5786
EURO18.4161
ALTIN1021.7
reader

TGC: TBMM BİK’E YÖNELİK ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI UYGULAMALIDIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TGC: TBMM BİK’E YÖNELİK ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI UYGULAMALIDIR
Abone ol
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  Anayasa Mahkemesi’nin BİK tarafından Birgün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sözcü gazetelerine uyguladığı resmi ilan ve reklam kesintilerini basın ve ifade özgürlüğüne aykırı bulmasıyla ilgili açıklama yaptı.

“TBMM seçime giderken haberin serbest dolaşımının, gazetecilerin ve yurttaşların habere erişiminin önündeki engellerin kaldırılmasına katkı sunmalıdır” denilen açıklamada şu görüşler yer aldı: Halkın demokratik toplumda tartışma ortamına katkı sağlayan her konuda doğru, güvenilir bilgiye erişim hakkı vardır. Basın özgürlüğü Anayasamız gereğince resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsamaktadır. Ancak kamu kurumu olan  Basın İlan Kurumu (BİK) bugüne kadar verdiği resmi ilan kesme cezalarıyla basın özgürlüğüne düzenli olarak müdahale etmiştir. Eleştirel yayın yapan gazetelere resmi ilan kesme cezaları rutin bir uygulamaya dönüşmüştür. 

 

Bu süreçte, Birgün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sözcü gazeteleri çeşitli tarihlerde yayımladıkları haber ve köşe yazıları gerekçe gösterilerek resmî ilan ve reklamlardan yoksun bırakılmaları nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştur. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun Mart ayında verdiği pilot kararının 10 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan gerekçesi de bu haksız ve hukuksuz cezalandırma sürecini doğrulamıştır.

 

Anayasa Mahkemesi Basın İlan Kurumu’nun resmi ilan ve reklamların kesilmesine ilişkin kararıyla ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine  ve yapısal sorunun çözümü için keyfiyetin Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirilmesine,  10 bin TL tazminat ödenmesine  karar vermiştir.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak Anayasa Mahkemesi kararını açıklamadan önce 6 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan BİK’ in ‘Basın Ahlak Esaslarına Dair Genel Kurul Kararı’nın da  belirsiz, muğlak, geniş takdir yetkisi tanıdığını, normlar hiyerarşisine aykırı olduğunu açıklamıştık.

 

Bu nedenle şimdi Türkiye Millet Meclisi’ne çağrı yapıyoruz.  TBMM, söz konusu Anayasa Mahkemesi kararını önemsemeli, demokratik bir toplumun gereklerine uygun, ifade ve basın özgürlüğünü en geniş  şekilde koruyucu, Basın İlan Kurumu’na yönelik yeni düzenlemesini sorumlulukla yerine getirmelidir.

 

Seçime giderken haberin serbest dolaşımının, gazetecilerin ve yurttaşların habere erişiminin önündeki engellerin kaldırılmasına katkı sunmalıdır. Kamuoyunun dikkatine sunarız.”

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İŞTE PATOZUN YASAK OLDUĞU MAHALLELERÖnceki Haber

İŞTE PATOZUN YASAK OLDUĞU MAHALLELER

70 YIL SONRA ORDU LİSESİ’NDE…Sonraki Haber

70 YIL SONRA ORDU LİSESİ’NDE…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar