Ordu
DOLAR19.1743
EURO20.952
ALTIN1221.5
NATURİMMUN

TİTANYUM ÇUBUKLAR DEPREM YAPAR MI?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TİTANYUM ÇUBUKLAR DEPREM YAPAR MI?
Abone ol
NASA'da çalışan Ordulu bilim insanı Dr. Umut Yıldız twitter paylaşımında "Bu iddia bilimsel olarak mümkün değildir." dedi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ın geçmişte yaptığı bir açıklama sosyal medyada gündem haline geldi. Başkan Yıldırım uzaydan Dünya'ya 10 metrelik titanyum alaşımlı çubuklar gönderilerek Dünya'nın manyetik alanında deprem yaratılabileceğini iddia etti.

NASA'da çalışan bilim insanı Dr. Umut Yıldız konuyla ilgili yaptığı twitter paylaşımında "bu iddia bilimsel olarak mümkün değildir." dedi. Yıldız şu paylaşımları yaptı:

1) Konuyla ilgili çok paylaşım yapıldı. Askeriye çok ilginç teknolojiler üzerinde çalışır, bazıları konsept kalır ama bazıları gerçektir, gizlidir, kullanılana kadar haberimiz olmaz. Bahse konu teknolojiyi “kinetic bombardment”, “rods from god”, “project thor” ile aratabilirsiniz

2) Bununla ilgili ilginç makalelere denk geldim. Özellikle Irak savaşı sırasında Bush yönetimi uzaydan yerdeki bir bölgeyi vurma konusunda silah geliştirmek için destek vermiş ve kinetik bombardıman da bunlardan birisi imiş.

3) Wikipedia’da detaylı tarihçesini işlemişler. Kısaca özetlersem Kore ve Vietnam savaşlarında uçaktan bu şekilde ağır metalleri dik olarak düşürdüklerinde makineli bir tüfeğin yatayda yaptığı zararı verdiğini görmüşler. İyi halt etmişler. 4) Tabii parlak mühendisler, madem uçaktan atıyoruz, daha da yukarıdan yani uzaydan atsak daha şiddetli etki olmaz mı demişler. Walla benim de aklıma gelirdi ama ne gerek var barış içinde yaşamak varken. Kirletip durmayın uzayı kardeşim

5) Ortalıkta gezen hesaplara göre yakın yörüngeden (yani uzaydan) aşağı bırakılan bir çubuk yere çarptığında saatte 12000 km hıza ulaşabiliyormuş (ben teyit etmedim, her haberde bu sayı yazıyor), yani küçük bir nükleer silah kadar etki yaratıyor(muş).

6) Zaten çarptığı yerde aşırı şiddetli bir patlama yarattığından dolayı doğal olarak çarptığı yeri titretiyor ama gidip de fay hattını bulayım, onu kırayım, sonra bir sürü şehirde aynı anda deprem yaratayım diye bir durumu olamaz. Çünkü deprem yapan fay hatları çok çok aşağıda.

7) Bu çubukların altı üstü yerçekimi ile aşağı düşüp bu kadar derine inmesi imkansız. Haa üstten biraz daha gaz verip ittirseniz bilemem ama yine fazla, 10-15 km derine nasıl delsin?? Biraz daha düşününce, yok ya, yine inmez o kadar. Şöyle 10 km ufka bakın, az mesafe değil.

8) Kinetik bombardıman teknolojisine biraz kendinizi hazırlayın diye G.I. Joe filminden ufak bir kesit de ekleyeyim. Şu ana kadar bu şekilde bir teknolojinin icat edildiğine dair bir ibare yok, sadece konsept. Zaten konuyu bilseydim, bu tweetleri atamazdı…


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEPREMZEDE AİLE KAZA GEÇİRDİÖnceki Haber

DEPREMZEDE AİLE KAZA GEÇİRDİ

KAVŞAKLARA DİKKATSonraki Haber

KAVŞAKLARA DİKKAT

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar