Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
reader

TMO 39 RANDIMANA KADAR ALIM YAPIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO 39 RANDIMANA KADAR ALIM YAPIYOR
Abone ol
TMO’nun şu ana kadar 60 bin ton fındık aldığını belirten AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, 39 randımana kadar alım yapıldığını açıkladı. 

Trabzon Milletvekili Salih Cora TAKA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Turgut’un sorunlarını cevapladı. Cora fındık ile ilgili şu açıklamayı yaptı: Cumhurbaşkanımız ve Partimiz Karadeniz Bölgesi'nde her zaman Çay ve fındık üreticisinin yanında yer almıştır. Son zamanlarda hem çaya hem fındığa vermiş olduğumuz fiyat Ciddi manada üreticimizin tarafından kabul gördü. Tabii ki fiyatın Çayda 3.98, Fındıkta 26,5-27 buçuk olarak belirlenmesi güzel rakam ve bu taban fiyatı belirlemek üreticimizi memnun etmiştir. Hem iyi bir fiyat hem de ciddi derecede bir alım söz konusu. Fındıkla ilgili ifade etmek isterim ki TMO tarafından müdahale alımlarının yapılması bir sigorta görevini üstlenmiştir. Her daim Üretici koruyan ve kollayan bir iktidarız. Alan bazlı desteklemelere devam ediyoruz. Fındık artık tüccara emanet edilmiyor. Biz iki yıldır üreticimizin bahçeye inmeden fındık fiyatlarını açıklıyoruz. Günün sonunda TMO 60 bin ton üzerinde fındık aldı. Daha da alacaktır. Almaya devam edecektir. Aldığını da satmayacaktır.

TMO ALIM KRİTERLERİNİ YUMUŞATTI

Tabi fındıkla ilgili birçok yerde alım noktaları oluşturduk.  Yine de eksiklikler var. Alım yönteminde var randevuda var. Özellikle bu yıl fındık çok yağış yedi iklim koşulları nedeniyle kurutmada zorlandık. Bu da randımanı etkiledi. Dolayısı ile alım noktalarında bu tür konularda sorunlara sebebiyet verdi. Biz tarım bakanımızdan hem de TMO genel müdürümüz ile bizzat bu konuları görüştük. Hatta Arsin ilçesindeki organize sanayi bölgesinde TMO alım noktalarına gittik. Burada gördüğünüz eksiklikleri, aksaklıkların hemen anında tespit edip paylaştık. Biz TMO ya çağrımızı yaptık, üreticimizin sıkıştırmayın, Karadeniz'deki fındık üreticisini cefakardır, fedakardır. Bunların ürününü alın. TMO’ya talebimizi ilettik çiftçilerimizi üzmeyin dedik. Hatta bazen 39 randımana kadar alım yapılıyor. TMO Genel müdürü Sayın Güldal taleplerimize hep esnek ve olumlu yaklaşmıştır.

TMO OLMASAYDI FINDIK PERİŞANDI

TMO müdahale alımı yapmasaydı yani devrede olmasaydı bugün fındığın hali perişan durumdaydı. Hükümetimiz en zor dönemde dahi üreticinin yanında yer alarak müdahale alımında bulunması çok çok önemlidir. TMO aldığı fındığın çok kısa sürede ödemesini yapması ciddi derecede rahatlama olmuştur. Eksiklikler aksaklıklar var mıdır, TMO fındık alımı noktasında tecrübeli bir kurum değildi. Her geçen yıl hatalarını eksiklerini gideriyor. Bir önceki yıla oranla üreticinin memnuniyetini karşılayabilmek yaklaşımlarını ortaya koymaya devam etmekte. Ve şu anda da bu yılda rekor düzeyde alım gerçekleşmiştir, bu alım gerçekleşmemiş olsaydı gerçekten fındık üreticimiz çok zor durumda kalırdı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KOKARCA İLE MÜCADELE LABORATUVARI SAMSUN’DA KURULDUÖnceki Haber

KOKARCA İLE MÜCADELE LABORATUVARI SAMSUN...

BOSTANCIOĞLU UNUTULMADISonraki Haber

BOSTANCIOĞLU UNUTULMADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar