Ordu
DOLAR13.4985
EURO15.4655
ALTIN788.81
reader

TMO ACİLEN HAREKETE GEÇMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO ACİLEN HAREKETE GEÇMELİ
Abone ol
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO’nun acilen alım şartlarını ve tarihini açıklaması gerektiğini söyledi. Karan Giresun fındığı için verilen 50 kuruşluk farka da tepki gösterdi.     

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun kalite yağlı fındığa verilen 50 kuruş farka tepki gösterdi. Giresun yağlı fındığının kilogramına fındık fiyatı 10 lira olduğunda 50 kuruş, 20 lira olduğunda 50 kuruş, bu senede 50 kuruş fark verildiğini hatırlatan Karan, “Giresun kalite fındık değerli ve dünyada tek ise farkı 50 kuruştan fazla olmalıdır. Dünyada yıllık üretim miktarı 80 bin ton civarında olan ve sadece Giresun’da üretilen fındığımıza artık gerçek değerinde bir fark istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ALIM FİYATI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatını açıkladığı bir noktada TMO’nun bir an önce alım tarihlerini ve kriterlerini açıklamasını gerektiğinin altını çizdi. Karan” TMO geçen yıl ofise talep olmadığı için oluşan rehaveti üzerinden atarak, bir an önce bölge bölge, il il, ilçe ilçe alım tarih ve kriterlerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ürününü TMO’ya kaç liradan satacağını bilen üretici, hangi tarihte teslim edebileceğini de bilmelidir” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2021 yılı fındık taban fiyatı kadar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım zamanı ve kriterlerinin de son derece önemli olduğunu kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Giresun kalite yağlı fındık için 27 lira, levent kalite için ise 26.5 lira taban fiyatın girdi maliyetleri karşısında beklentileri karşılamasa da, olumlu bulduklarını ifade etti.

Destekleme ödemesiyle birlikte bir kilogram fındığın 30 lirayı bulacağına dikkat çeken Karan, üreticilerin üretimden gelen güçlerini iyi kullanmaları halinde, serbest piyasada bu sezon fındık fiyatlarının TMO’nun alım fiyatı seviyesinde seyredeceği, hatta üzerine dahi çıkabileceğini kaydetti.

SIRA TMO’DA!

Üretimin en fazla yapıldığı sahil ve orta kol olarak tabir edilen kesimlerde hasadının hızla devem ettiğine ve fındığın harmanda olduğuna vurgu yapan Karan, “Sayın cumhurbaşkanımız devletin bir kez daha fındık üreticisinin yanında olduğu gösterdi ve taban fiyatını açıkladı. Şimdi sıra, açıklanan taban fiyat üzerinde devlet adına müdahil alım yapacak olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde.. TMO’nun alıma geç başlaması veya ağırdan alması, pusuda bekleyen fındık baronların ekmeğine yağ sürmekten öteye gitmez. Bir kez daha altını çizerek söyleyecek olursak, sayın cumhurbaşkanımız fındık taban fiyatını açıkladığı yerde, TMO alım kampanyasına hazırdır diye düşünüyoruz” dedi. Yeşilgiresun


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO BÜLTEN YAYINLANDI AMA ALIM TARİHİNİ AÇIKLAMADI Önceki Haber

TMO BÜLTEN YAYINLANDI AMA ALIM TARİHİNİ...

FİSKOBİRLİK 50 KURUŞ FAZLA VERECEK PEŞİN ÖDEME YAPACAKSonraki Haber

FİSKOBİRLİK 50 KURUŞ FAZLA VERECEK PEŞİN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar