Ordu
DOLAR19.1743
EURO20.952
ALTIN1221.5
NATURİMMUN

TMO ALIRKEN DEĞERİNİ VERMEDİ SATARTEN DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO ALIRKEN DEĞERİNİ VERMEDİ SATARTEN DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ
Abone ol
TMO’nun fındık satışı yapma kararını eleştiren Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık satışı yaparak ihracatçılar için fındık deposu görevi üstlenmiş oluyor.” dedi.

Emek Partisi olarak fındık üreticilerinin emeğine ve ürününe çeşitli biçimlerle el koyulduğunu dile getirdiklerini dile getiren Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, TMO’nun fındık satışını eleştirerek, “TMO üreticilerden aldığı fındığa zaten değerini vermedi. Maliyetin altında verilen fiyatla üreticiler mağdur edildi. Fındık alımında kota konuldu. Yani TMO politikası üreticileri; ihracatçıların, tüccarların belirlediği fiyattan fındık satmaya mecbur bıraktı. Şimdi de ikinci darbeyi vurmaya çalışıyor. Üreticinin kara gün dostu olarak kurulduğu iddia edilen TMO, fındık sezonuna girerken açıkladığı alım fiyatı ve bugün serbest piyasada fiyatlar yükselirken açıkladığı satış kararı ve fiyatı ile kimin dostu olduğunu ortaya koymuştur.” dedi.

 

TMO FINDIK SATMAMALI, FINDIK ALMALI

 

Poyraz TMO’nun fındık politikasını eleştirerek, “TMO üreticiye destek olacaksa fındığın gerçek değerini verip sınırsız alım yapmalı. Ancak TMO göstermelik fındık alımı yaparak algı operasyonuna hizmet etmektedir. Aldığı fındığı sezon bitmeden satışa çıkarmasının da bir anlamı var ki, açıkça ihracatçı ve tüccarlara hizmet etmektedir. Yetersiz de olsa fındık fiyatının yükselmeye başlaması TMO’yu neden rahatsız etti anlaşılır değil. Hava şartları ortada. Gelecek yıl fındık rekoltesi konusunda karamsar bir hava var. Bu şartlarda TMO’nun fındık satması ihracatçıların, tüccarların depolarını doldurmalarını, yeni sezon için stok yapmalarını sağlayacaktır. Sonuç olarak satış üretici köylüye zarar olarak yansıyacaktır.” diye konuştu.

 

TMO’NUN FINDIK SATMASI ÜRETİCİYE DARBEDİR

 

 

TMO’nun amacını sorgulayan Poyraz, TMO’yu üreticinin güvencesi olarak dillendirenlerin üreticiyi yanılttığını belirterek, “ TMO için üreticinin ofisi deniyor. Kim ne derse desin asıl olan uygulamadır. Uygulama da gösteriyor ki, TMO üreticiyi değil ihracatçıyı koruyor. Üretici köylü bu gereceği bilerek hareket etmelidir. Her yıl uygulanan fındık satış politikalarıyla TMO’nun ihracatçının deposu olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Üretici köylü seçim sürecini de değerlendirerek bu yanlış politikaya dur demeli, tek adam rejiminin devamını durdurmalıdır. Emek Partisi olarak üretici köylünün emeğine ve ürününe birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kalıcı çözüm, halkçı tarım politikalarının uygulandığı demokratik halk iktidarı olduğunu bilerek mücadelemizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu. ORDU OLAY

 

        


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO FINDIK FİYATINI 7-8 LİRA DÜŞÜRDÜ BU İHANETTİRÖnceki Haber

TMO FINDIK FİYATINI 7-8 LİRA DÜŞÜRDÜ BU...

TÜRKİYE BİR GÜNDE 2 MİLYAR TL ZARAR ETTİRİLDİ BU SARAY OPERASYONUN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ Sonraki Haber

TÜRKİYE BİR GÜNDE 2 MİLYAR TL ZARAR ETTİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar