Ordu
DOLAR15.5447
EURO16.2473
ALTIN907.37
reader

TMO BAZI İHRACATÇILARIN OYUNUNA GELMEMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO BAZI İHRACATÇILARIN OYUNUNA GELMEMELİ
Abone ol
Bazı ihracatçı firmaların bugünkü fiyatla 3 dolarında altında olan 39 TL için yüksek fiyat algısı oluşturmak amacıyla TMO’nun fındık satış ihalesine katılmayacağı konuşulurken ziraat odaları oynanmak istenen oyuna karşı TMO’ya uyarıda bulundu.  

BİRİLERİ 39 TL YÜKSEK FİYAT ALGISI OLUŞTURMA PEŞİNDE

TMO 39 liradan 20 bin ton fındık satışına çıktı. Bu fındığı alabilmek için bugün (21 Şubat) başvuru süresi doluyor. Bu arada tekel konumundaki firma ve onunla birlikte hareket eden firmaların gizli kapaklı bir şekilde ortak bir karar alarak TMO ihalesine katılmama kararı aldıkları konuşuluyor. Böylece 39 TL fındık için çok yüksek fiyat algısı oluşturarak bir sonraki ihalede TMO elindeki yaklaşık 100 bin ton fındığı 33-35 TL arasında bir fiyata almaya çalıştıkları belirtiliyor.          

 

TMO HİÇBİR ZAMAN 3,5 DOLARIN ALTINA FINDIK SATMAMALI 

‘İhracatçı’ görümündeki birilerinin her zaman fındığa oyun kurduklarını belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Bu ihaleye girmeyeceklermiş. Girmezlerse girmesinler. Yerli firmalar var onlardan giren olur. Hem girmezlerse ne olur. Dünyada Türkiye dışında fındık yok. Bu fındığa da dünyanın ihtiyacı var. TMO bunların blöfüne gelmemeli. Hiçbir zaman fiyatını 3,5 dolardan aşağıda tutmamalı. TMO zaten bir sonraki ihalede fiyatını yükseltecek. O zaman daha yükseğe mecbur alacaklar.” dedi.        

         

TMO 40 TL’NİN ALTINDA SATMAYARAK ÜLKEMİZİ GÖZETMELİ  

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran ise ”TMO elindeki fındığı 39 TL fiyatla satacağı açıklaması yaptı. TMO’nun açıkladığı satış fiyatı döviz kuru dikkate alındığında maliyetinin altındadır. TMO 40 TL’nin altında bir fiyatla fındık satmamalıdır. Önümüzdeki sezon üretim maliyetlerini dikkate alarak satış fiyatını 40 TL’nin altında tutmamalı, üreticinin ve ülkemizin menfaatlerini gözetmelidir. Üretici kaybetti hiç olmazsa ülkemiz kazansın.” diye konuştu.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TURKOVAC’DA ORDULU İMZASI  Önceki Haber

TURKOVAC’DA ORDULU İMZASI  

MADALYASIYLA GELDİ!Sonraki Haber

MADALYASIYLA GELDİ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar