Ordu
DOLAR19.054
EURO20.5095
ALTIN1211.9
NATURİMMUN

TMO EL ALTINDAN FINDIK SATARSA DÜNYAYI BAŞINIZA YIKARIZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO EL ALTINDAN FINDIK SATARSA DÜNYAYI BAŞINIZA YIKARIZ
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel isim vermeden KİB başkanı Edip Sevinç’in açıklamalarına tepki göstererek TMO’nun 4 doların altında fındık satmaması gerektiğini söyledi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel fındıkla ilgili güncel değerlendirmelerde bulundu ve önümüzdeki fındık sezonuyla ilgili uyardı. TMO’nun fındık kartellerine el altından fındık vermesi halinde tepkilerinin büyük olacağını ifade eden Adıgüzel yaptığı açıklamada şunları söyledi: 1 Eylül’den 31 Aralık’a kadar 158 bin ton iç fındık ihracatı oldu. Yaklaşık 300 bin ton kabuklu fındığa tekabül ediyor. Fındık ihracatçıları birlik başkanı açıklamasında fındık ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık diyor. Eksik konuşuyor.  Bu aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunudur. Çünkü 23 TL’den çiftçiden alınan fındık 40 TL’den satılmıştır. Hükümetin desteğini alan yabancı bir kartel ve yerli işbirlikçileri göz göre göre çiftçiyi soymuştur. Bu konuşan da bu çetenin eş başkanıdır. Bir ucu dışarda bir ucu içerde olan bu çetenin…

 

 

TMO FİYATI EN AZ 4 DOLAR OLMALIDIR

Bu şahsın açıklamaları önümüzdeki dönemin ipuçlarını vermektedir. Ne diyor TMO piyasaya fındık satsın diyor. Çünkü stoklar bitti. Türk fındık üreticisi için uygun koşullar var. Önümüzdeki yıl alıcının talebi yüksek olacak. Ne yapmalı? TMO elindeki fındığı bu kartele ve taşeronlarına yok pahasına vermeli ki sezona stoklu girsin. Hatta piyasadan daha ucuza versin ki kazancı katmerli olsun. Zaten TMO üretici için değil ki… Yıllardır uyguladığı politika yabancı kartelin stokçuluğunu yapmak. TMO tabi ki elindeki fındığı satacak. Ama bu satışı kamuoyunun önünde yerli sanayiciyi ve alıcıları da gözeterek herkesi talebi nispetinde faydalandırarak yapmalıdır. Fiyatı da en az 4 dolar üzerinden devleti zarara uğratmadan olmalıdır. Gizli kapaklı işler olmamalıdır.

 

TMO EL ALTINDAN FINDIK SATARSA…

 

Nasıl ki Merkez Bankası arka kapıdan dolar satıp ülkenin 128 milyar dolarını heba ettiyse TMO da el altından kartel ve çetesine fındık sattı. Bu yıl da, piyasanın altında bir satışı hele de gizli ve blok olarak kartel ve ortaklarına yaparsa burunlarından fitil fitil getirmeyen namerttir. Aynı oyunu oynamaya kalkarsanız millet olarak TMO’nun kapısına dayanır, o zincirleri kırar, o duvarları da başınıza yıkarız. Hiç kimse bu ülkede emeğe ve milli servete açıkça ihanet edemez. Piyasanın manipüle edilip üreticinin sahipsiz olduğu, çakalların fındık bahçelerinde kol gezdiği devirler bitti. Artık herkes her şeyin farkında. Biz de bu konuyu diri tutup farkındalığı daha da yükseğe taşıyan, üreticinin ve ülkemizin yanındaki duruşumuza devam edeceğiz.

 

GÜBRE DESTEĞİ ŞART

 

 

Türkiye’de üretim maliyetleri zaten oldukça yüksekti, bugün gelinen noktada üretici gübre ve ilaç atamaz duruma gelmiştir. Bu durum üretimi daha da düşürecektir. Her durumda devlet üreticiye destek vermeli, ilaç ve gübrede vergileri kaldırılmalı, üretim maliyetlerini düşürmelidir.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘BİR HAYALİN PEŞİNDEN’ İÇİN İMZA GÜNÜ DÜZENLENDİ Önceki Haber

‘BİR HAYALİN PEŞİNDEN’ İÇİN İMZA GÜNÜ DÜ...

“Duran, Başarmak İsteyen Gençler Hakkında Bir Hikaye”Sonraki Haber

“Duran, Başarmak İsteyen Gençler Hakkınd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar