Ordu
DOLAR15.5447
EURO16.2473
ALTIN907.37
reader

TMO GİZLİ KAPAKLI SATIŞ YAPARSA BU İHANET OLUR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO GİZLİ KAPAKLI SATIŞ YAPARSA BU İHANET OLUR!
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TMO’nun fındık işlemesini destekleyeceklerini ancak el altından satış yapmasını vatana ihanet olarak gördüklerini söyledi.      

Adıgüzel şu açıklamayı yaptı: “Türk fındığına bu yıl da yoğun talep oldu. Piyasada fındık neredeyse kalmadı. Bu nedenle herkesin gözü TMO’nun stoklarında. Tam da burada bazı uyarılar yapmak isterim. TMO’nun, elindeki fındığın bir bölümünü işlemek üzere ihaleye çıktığı bilgisi geldi. Doğru ise bunu destekleriz. Sadece üreten değil katma değer oluşturan uygulamalar her zaman bizden destek görür.

 

 

KARTEL BOŞ DURMUYOR

Ancak, yabancı kartel ve çetesi de boş durmuyor. Türkiye’deki sözcüleri yaptığı açıklamalarla vakti gelmeden piyasaya fındık arzı istiyorlar. Yabancı kartel TMO’nun stoklarını adeta kendi stoğu gibi görüyor. Kartelin planı, önümüzdeki sezona girmeden yeterince stok yapıp talebin önünü keserek fındık fiyatını kendine göre şekillendirmek. Hatta yerli sanayicimizin müşterilerine bile ucuz fındık vererek onların satış alanlarını kapatarak boğuyor.

 

ASİMETRİK DARBE AFFEDİLEMEZ 

TMO geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ferrero ve yerli işbirlikçilerine el altından fındık vererek kartelin elini güçlendirmeye kalkarsa bunun hesabını hem Tarım Bakanı’ndan hem TMO Genel Müdürü’nden sorarız. Millet zaten burnundan soluyor. Sanayici ve tüccar ekonomik sıkıntı altında kepenk kapatıyor. Bu ortamda yerli sanayiye vurulacak asimetrik bir darbe daha affedilemez.

 

SORU ÖNERGESİ VERDİK 

Şu anda TMO’nun stoğunda ne kadar fındık olduğunu, bu yıl üreticiden ne kadar fındık alındığını kamuoyu bilmiyor, açıklanmıyor. Nedeni ise, vakti zamanı geldiğinde el altından satış yapmak ve sorgulanmamak. Bu nedenle Tarım Bakanı’na TMO’nun elindeki fındık stoklarını soru önergesi ile sorduk.

 

HERKESİ UYARIYORUM

1. TMO önümüzdeki yılın tahmini rekoltesi şekillenmeden erkenden fındık satmamalıdır.

2. Vakti zamanı gelince yapacağı satışta ise şeffaf olmalı, 4 doların altında olmayan iyi bir fiyat belirlenmelidir.

3. TMO’nun doğru fiyatla ve doğru zamanda yapacağı satışta yabancı kartel ve yerli ortaklarına ağırlık vermemelidir.

4.TMO’nun piyasaya yapacağı satışta yabancı kartel ile çalışmayan yerli ve milli alıcılara öncelik vermelidir. Yasada zaten mevcut olan kartelleşmenin engellenmesi ve rekabete açık durumun oluşması için bu elzemdir.

 

BAZI HAYATİ İLAÇLAR YOK

 

Öte yandan Adıgüzel ilaç sıkıntısı yaşandığını da söyledi.  Adıgüzel açıklamasında şunları söyledi: Türkiye’de hiç bir dönemde olmadığı kadar ilaç ve malzeme sıkıntısı var. Çocukların astım ilacı yok. Sara (epilepsi) nöbetini engelleyen ilaç yok. Herhangi bir başka hayati ilaç bulunamadığı için hasta ve aileleri yardım istiyor. Onlarca telefon alıyorum. Eczaneleri ve ilgilileri arıyorum, doğruluyorlar. Hastanelerde malzeme yok. Ameliyat için malzeme bekleyen hastalar evlerine gönderiliyor. Evlerde hem randevu için hem malzeme bekleyen hastalar bekliyor. Erdoğan kendisinden önceki hastane kuyruklarını örnekliyor. Şimdi ise insanlar evde kuyruk bekliyor. Muayene olmak için her gün onlarca hasta için hastaneleri arıyor, aracı oluyoruz.

 

RAPOR UZATMA EKONOMİK NEDENLERLE BİTMİŞ

 

Pandemi ile birlikte bizim de önerge verdiğimiz, meclis komisyonunda doğrudan bakana dillendirdiğimiz ve bir süre sonra da uygulamaya giren bir konu vardı. Hastanelerde yoğunluk ve bulaşıcı hastalık riski nedeniyle sürekli ilaç kullanan raporlu kronik hastaların ilaçlarını hastaneye gitmeden doğrudan eczaneden alabilmesi… Biten raporlar için de süre uzatımı uygulaması gelmişti. Bu uygulamanın da ekonomik koşullar nedeniyle kaldırıldığını öğrendik. Pandemi mi bitti? Hayır. Hatta en yoğun günleri yaşıyoruz, hem de kış ayı, hem hasta yoğunluğu arttı hem hastanelere ulaşım zorluğu arttı. Ancak her nedense bu engeli tekrar koydular. Şu anda hızla bu uygulamanın yeniden yürürlüğe girmesi ve ilaçla malzeme sıkıntısının acilen çözülmesi gerekmektedir.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALTINORDU’NUN İMAR PLANI OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİÖnceki Haber

ALTINORDU’NUN İMAR PLANI OY BİRLİĞİYLE K...

MAHKEME OBB’NİN DOLGU PROJELERİNİ DURDURDUSonraki Haber

MAHKEME OBB’NİN DOLGU PROJELERİNİ DURDUR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar