Ordu
DOLAR13.5564
EURO15.4474
ALTIN790.09
reader

TMO NİSANA KADAR FINDIK SATMAMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO NİSANA KADAR FINDIK SATMAMALI
Abone ol
DÜNYA GAZETESİ TARIM YAZARI ALİ EKBER YILDIRIM TARIM BAKANLIĞINI UYARDI: Duayen Tarım Yazarı Yıldırım, TMO’nun nisanı görmeden fındık satması doğru olmayacağını, don ihtimalini göz önünde bulundurmak gerektiğini belirtti.   

ENFLASYONUN ALTINDA KALDI

Bugünlerde fındık üreticisine verilen fındık fiyatı da tartışılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 ürünü kabuklu fındık alım fiyatını 12 Ağustos 2021'de açıkladı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Giresun kalite fındığın kilosunu 27 liradan, levant kalite fındığın 26.5 liradan ve sivri fındığın ise 25.5 liradan alacağını ilan etti. Geçen yıla göre alım fiyatları yüzde 20 artırıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yılsonunda açıkladığı enflasyon yüzde 36,8 oldu. Fiyat enflasyonun 16,8 puan altında kaldı. Dolar bazında bakıldığında fındık alım fiyatı Ağustos ayında kilo başına 3 dolar civarındaydı. Bugünkü kurlarla 3 dolar yaklaşık 40 liraya denk geliyor. Ama piyasada fındık fiyatı bunun çok altında. Açıklanan fiyat üreticiyi değil ama alıcıları memnun etti.

REKOR VAR PARA YOK

Fındıkta hasat başlamadan, 2021 Temmuz ayında yazdığımız gibi İtalya’da fındık üretiminin yüzde 60 oranında azalması demek, Türkiye’nin fazladan 45-50 bin ton iç fındık ihraç etmesi demek. Bu çok büyük bir fırsattı. Fındık ihracatında rekor kırılacağını o zaman yazdım. Önemli olan bu rekor kırılırken elde edilecek gelir, yani döviz miktarıydı. Yazdığımız gibi de oldu. 2021 yılında fındık ihracatında miktar olarak tarihi rekor kırıldı. Ama değer bakımından aynı rekoru göremedik.

TMO'YA BASKI YAPILIYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin elinde tahminen 100 bin ton civarında kabuklu fındık var. Bu fındığın satış zamanı ve fiyatı çok önemli. Geçmiş yıllara bakıldığında fındıkta mart sonu nisan başında yaşanan don felaketi üretimi olumsuz etkiliyor. Bu nedenle genel beklenti Ofis'in yeni sezonu görmeden elindeki fındığı satışa çıkarmaması yönünde. En erken Nisan'da satış yapması. Fakat ihracatçılar, alıcılar bu fındığın hemen ve kendilerine göre uygun fiyattan satılmasını istiyor.

FERRERO VE CÜNEYD ZAPSU

Türkiye, 2021 yılında 122 ülkeye toplam 344 bin 370 ton fındık ihracatı ile bugüne kadar bir yılda yapılan en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Bu ihracatın şampiyonları ise İtalyan Ferrero ile Cüneyd Zapsu’nun sahibi olduğu Balsu şirketi oldu. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği listesinde İtalyan Ferrero 334 milyon 591 bin dolarla ilk sırada yer aldı. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği’nin listesinde ise Cüneyd Zapsu‘nun sahibi olduğu Balsu Gıda 209 milyon 327 bin dolarlık ihracatla ilk sırada. 5’te

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜNDOĞDU NE DEMEK İSTEDİ? Önceki Haber

GÜNDOĞDU NE DEMEK İSTEDİ? 

Ordulu oyuncu Serkan Aydın, Türk Tiyatrosu'nun en büyük aktörlerinden Genco Erkal'ı oyun öncesi ziyaret etti.Sonraki Haber

Ordulu oyuncu Serkan Aydın, Türk Tiyatro...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar