VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9548
EURO18.2948
ALTIN1017.7
reader

TMO OLMASA FINDIK 20 LİRANIN ALTINDA OLURDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO OLMASA FINDIK 20 LİRANIN ALTINDA OLURDU
Abone ol
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (OTSO) Servet Şahin, açıklanan fındık fiyatlarının, verilen destekler ve randıman farklı ile 3,5 dolara karşılık geldiğini belirterek, bu rakamın Cumhuriyet tarihinde verilen en yüksek fiyat olduğunu söyledi.

OTSO Başkanı Şahin’den Fındık Fiyatı Değerlendirmesi

Açıklanan fındık fiyatlarına ilişkin düşüncelerini dile getiren OTSO Başkanı Servet Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son 3 yıldır fındığa sahip çıktığını söyledi. Açıklanan fiyatların, üreticinin mahsulüne sahip çıkmasına da katkı sağlayacağını ifade eden Şahin, “Levant kalitede 26,50 lira fiyata verildi. Alan bazlı destek 2 lira ve 50 randımanın üzerindeki fındıklara bir lira fark verilecek. Bu da 29,50 lira demek. Ürününe bakan üreticiler fiyatı ona göre alacak. Cumhuriyet tarihinde 3 buçuk doların üzerinde bir fiyat. Yani geçmiş dönemlere bakıldığında şuan Cumhuriyet tarihinde fındığımız hiç 3 buçuk dolar olmamıştı. Muhalefet tabi karşı çıkacak ama ‘neden verim düşük?’, ‘Neden verimi arttırmak için elimizden geleni yapmıyoruz?’ Demiyorlar. Bahçesine bakan kilogramda bir lira fazla alacak. Ayriyeten alan bazlı destek ödemesi alacak. Üreticilerimizin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediğini iyi anlaması gerekiyor. Randıman 50’yi geçince, fiyat da artıyor. Örneğin 53 randıman gelince kilogramda bir lira daha veriliyor ve fiyat 27,50 lira oluyor. Alan bazlı destek ödemesi ile birlikte 29,50 liraya çıkıyor. Hesaplanınca bu da 3,5 dolar yapıyor. Biz hep beyanlarımızda 3 buçuk doların uygun olduğunu söyledik” dedi.

TMO OLMASA FINDIK 20 LİRANIN ALTINDA OLUR

“Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. 3 yıldır TMO destekli bir alım var ve fındık piyasasını dengeleyici bir görev görüyor” diyen OTSO Başkanı Servet Şahin, “TMO bizim ürünümüze son 3 yıldır destek veriyor. Eğer TMO fındık almasın fındık 20 liranın altında olur. Türkiye fındığının yüzde 50’sini alıp satan dış alıcı fındığı 15 liraya alır. Şuanda toplamda 3,5 dolar para verildi, ben de üretici olarak beni ve benim gibi düşünenleri tatmin etti. Muhalefete kızmaya da gerek yok, 30 lira ve 35 lira olsa tabi daha iyi olurdu ama şuanda çok güzel düzenlenmiş bir fiyat uygulaması, yani ürününe bakan üreticiler daha yüksek fiyat alacak” şeklinde konuştu.

TEŞEKKÜR ETMEMİZ GEREKİYOR

OTSO Başkanı Servet Şahin, “Son 2 yıldır pandemi ile uğraşıyoruz ve dünyada bütün ülkelerde kovid-19 tedavisi paralı iken Türkiye’de bedava. Aşıda, tedavide ve entübe hastası bile olsan aylarca para vermeden tedavi olunuyor. Bu ülkenin de geliri belli. Son bir yıl içinde deprem görüldü, evler yıkıldı yapıldı, araçları temin edildi, yangınlarda evi, arabası yananlar ve etkilenen herkese tam destek verildi. Şuanda ayriyeten ülkenin sınır bölgesinde terör belası ile uğraşılıyor. Sadece buradaki mühimmat masrafı bile örneğin 3 milyar dolarlık fındık gelirinden daha fazla. Ülke çok şeylerle boğuşurken bu destekleri vermişi teşekkür etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. –İHA-


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKKUŞ’UN RAKİPLERİ BELLİ OLDUÖnceki Haber

AKKUŞ’UN RAKİPLERİ BELLİ OLDU

MİLLETİN DERDİNE DEĞİL KARTELİN KEYFİNE ORTAK OLDUSonraki Haber

MİLLETİN DERDİNE DEĞİL KARTELİN KEYFİNE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar