Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

‘TMO’NUN FINDIK SATIŞ YÖNTEMİ DOĞRU DEĞİL’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘TMO’NUN FINDIK SATIŞ YÖNTEMİ DOĞRU DEĞİL’
Abone ol
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "TMO stoklarındaki fındığı satmalı ama yöntem aldığı gibi satmak değil” dedi.

TMO’nun stoklarında bulunan fındığı satması konusunda bir sorun olmadığını ifade eden Bayraktar ancak TMO'nun fındığı üreticiden aldığı haliyle piyasaya sürmemesi gerektiğini dile getirdi. Bayraktar, "TMO'nun bir müdahale kurumu olarak piyasada yer alması fındık fiyatlarının yükselmesi bakımından etkili oldu. Kısa sürede fındık fiyatı 25 liradan 30 lirayı gördü. Henüz yeni sezonun başlamasına 6-7 ay gibi bir süre var. TMO'nun bu süre içerisinde elindeki fındığı piyasaya sürmesi demek fiyatların bundan olumsuz etkilenmesi anlamına gelir. Ebetteki TMO elindeki fındığı satmalıdır ancak yöntem bu olmamalıdır. TMO elindeki fındığı mamul haline dönüştürerek, işleyerek satarsa daha çok kar elde edecektir” diye konuştu.

TMO’YA GÜVEN SERBEST PİYASA FİYATLARINI ETKİLİYOR

 

TMO’nun elindeki fındığa güvenen ihracatçının bilinçli olarak serbest piyasada fiyatları düşük tuttuğunu da ileri süren Bayraktar, “TMO elindeki fındığı olduğu gibi satması sadece yabancı sanayicileri bize rakip oluşturur. Yabancı sanayicilerin en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde sadece bizim fındığı işleyerek satmamız hem bize hem de ülkemize fayda sağlayacağı bir gerçektir. Bunun yanı sıra sezon başından beri TMO’nun elindeki fındığı alacağına güvenen yabancı sanayiciler bilinçli olarak fiyatları düşük tutmaktadır. Eğer TMO elindeki fındığı mamul haline dönüştürerek satacak olsa ya da satmayacak olsa serbest piyasada fındık fiyatları bugünkü TMO’nun satışa çıkardığı 39, 40 lira seviyelerinde işlem görürdü. Bu nedenle TMO’nun bir müdahale kurumu olarak elindeki fındığı aldığı gibi satma yöntemi doğru bir yöntem değildir” dedi.-İHA-
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bu Kez Meclis’te Konuştu ARILAR AÇLIKTAN ÖLÜYOR!Önceki Haber

Bu Kez Meclis’te Konuştu ARILAR AÇLIKTA...

BUGÜN DÜNYA KEDİ GÜNÜSonraki Haber

BUGÜN DÜNYA KEDİ GÜNÜ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar