Ordu
DOLAR19.1878
EURO20.9568
ALTIN1221.4
NATURİMMUN

TMO’NUN FINDIK SATIŞI iHANETTiR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO’NUN FINDIK SATIŞI iHANETTiR
Abone ol
TMO’nun sürpriz bir şekilde fındık satışına çıkması sert tepki gördü. Siyasetin yanı sıra borsalarda sert açıklamalar yaparak neden fındığın piyasa değerinin düşürüldüğünü sordu.

TMO’DAN FERRERO KORUMALI FINDIK HESABI

Adıgüzel şu açıklamayı yaptı: Az önce aldığımız habere göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) piyasaya fındık arzına karar vermiştir. 2021 yılı mahsulü için 58 TL, 2022 yılı Giresun kalite fındık için 61 TL. Son derece üzgünüm ve son derece kızgınım.

 

TMO FINDIĞIN DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ

Bahsedilen fındık şu anda piyasada 63 TL. Ordu'da fındık 62 TL'yi gördü. Çarşamba'da 63 TL. Hal böyleyken devletin Toprak Mahsulleri Ofisi fındığı fiyatının altında piyasaya sürüyor. Bu şu demek, son günlerde hızla artan fındık fiyatının önünü kesmek demek. Geçmiş yıllarda hep böyle oluyordu. Ama bunu Ferrero yapıyordu. İtalyan kartel tam da bu aylarda piyasada fındığın azaldığı zamanlarda fiyatta yukarı hareketin önünü kesmek için piyasaya bazı aracılar eliyle fındık sürüyordu.

FERRERO’NUN YAPAMADIĞINI TMO YAPTI 

 

Bu yıl Ferrero Rekabet Kurumu'nda gözetim altında olduğu için bunu yapamadı. Bu nedenle fındık fiyatı 43 TL'lerden 63 TL'nin üzerine çıktı ve 70'e doğru gidiyordu. İşte Ferrero'nun bu sene yapamadığını TMO eliyle yapıyorlar. Bu yüzden kızgınız. Devletin Kurumu bir yabancı kartele taşeronluk yapmaktadır. Dün Ordu'da fındık fiyatı 62 TL'lere varmışken biraz önce TMO'nun fındık satacağı haberi alınmasıyla piyasada fındık 55 TL'lere düştü. Birkaç iyi adam ülke adına ve çiftçi adına mücadele verirken bir hırsız çete memleketin ve fındık üreticisinin emeğinin değerlerinin altını oymaya çalışıyor. Yazıklar olsun.

 

FİYAT 68 TL OLMALIYDI

Sezon başında dedik ki; Sayın Erdoğan 53 TL açıklama. Fındığın fiyatı en az 70 TL olmalı. Sayın Genel Başkanımız da en az 4 dolar olmalı dedi. O günkü fiyatla 70 TL'ye denk geliyordu.  Erdoğan 53 TL açıklayınca fındık 43 TL'den gitti. Çiftçi fındığını 43 TL'den satmak zorunda kaldı. Şimdi o fındık gerçek değerine doğru koşarken TMO devreye girdi. TMO genel müdürü ile görüştüm. Dedim ki bunu yapmayın. Elinizdeki fındığı piyasaya sürecekseniz 67-68 TL'lerden piyasaya sürün. Böylece fındığın yukarı hareketini teşvik edelim. Ama bunu yapmak yerine uluslararası kartelin ve Türkiye'deki uzantılarının emri ile bunu yaptılar ve fındık fiyatını aşağı düşürdüler.

 

ARTIK GİZLİ DEĞİL AÇIKTAN OYUN

Gizli bir el diyorlar bu gizli bir el değil bunlar açık bir el. Ancak TMO'yu paravan kullanarak bu işi el altından yaptılar.  Kur korumalı mevduat ile dövizi sabit tutuyorlardı. Şimdi görünen o ki Ferrero Korumalı Fındık Hesabı var. Hükümet kur korumalı mevduat hesabına fındık sektöründe bir alternatif getirdi. TMO eli ile yürütülen bir alternatif. Üstelik TMO geçtiğimiz yıl 27 TL'den aldığı fındığı bu yıl 58 TL'den satacak. 53 TL'den aldığı fındığı da 60 TL'lerden satacak. Arada bir de üreticinin emeği üzerinden bir devlet kurumu kar edecek. Geçtiğimiz yıllarda şu soruyu sordum yaptığınız bu karı üreticilere pay olarak dağıtmayı düşünüyor musunuz? Bize şöyle cevap verdiler Biz kooperatif değiliz dediler.

 

BU GUDUBET BİR YÖNETİM ANLAYIŞIDIR

Ancak bakın 9 yıldır fındıkta alan bazlı gelir desteği 170 TL. 9 yıldır değişmedi. Mazot 8 kat arttı gübre ise çeşidine göre 10 ile 20 kat arttı. 9 yıldır yerinde duran tek şey fındıkta alan bazlı gelir desteği. TMO'da kazandığı karı burada kullanıp fındıkçıyı desteklemeyi fındığa harcamayı tercih etmeyen bir gudubet yönetim var.

 

TMO’NUN YAPTIĞI ZULÜMDÜR

O yüzden bu 20 yılda fındıkçıya AKP kadar kimse çektirmedi. Fındıkçıya yapılan zulümdür. TMO eliyle yapılan bir zulümdür. Ben TMO'yu ve Tarım Bakanlığı’nı derhal bu işi gözden geçirmeye ve hızlı bir şekilde bu hatadan dönmeye davet ediyorum. Çünkü yapılan Türkiye'ye değil uluslararası kartele kar getirecektir. Bir devlet kurumunu Türkiye Cumhuriyeti'nin tarımına ve üreticisine karşı bir oyuna alet etmektir. Serbest piyasada yükselen fındık fiyatına resmen müdahale ettiler sanki döviz gibi ama bu ülkenin lehine değil aleyhine. Dövize müdahale eder gibi fındığa müdahale ettiler.” 

 

 

ŞU AN FINDIK SATMAK FINDIK ÜRETİCİSİNE EN BÜYÜK İHANETTİR

 

DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun 61 Liradan fındık satışına çıkmasına tepki vererek, “Şu an fındık satmak fındık üreticisine en büyük ihanettir.” dedi.    

 

TMO ÜRETİCİNİN DEĞİL İTALYA’NIN HİZMETİNDE

Enginyurt şu açıklamayı yaptı: “Serbest piyasada fındık 62 TL’ye çıkınca TMO durur mu hemen 61 TL’den fındık satacağını söyledi. Tarım bakanına sesleniyorum  TMO ticaret mi yapıyor, devlet tüccar mı? Fındık üreticisine savunması gerekenler, fındık üreticisinin hakkını koruması gerekenler İtalyan tekilci firmaya hizmet ediyor.

 

ŞUBATTA FINDIK SATMAK EN BÜYÜK İHANETTİR

 

Devlet olarak aldığınız fındığı satacaksanız ve bunu hemen 2 ay sonra yapacaksanız siz niye o zaman piyasaya giriyorsunuz. Devletin görevi piyasa yapıcılığıdır. Şu an fındık satmak fındık üreticisine en büyük ihanettir. Toprak Mahsülleri Ofisinin Fındık satışını şiddetle kınıyorum. TMO Mayısa kadar fındık satışı yapmamalıdır.

SATARSANIZ 14 MAYIS’TA HESABINI VERİRSİNİZ

100 bin tonun üzerinde fındık bekliyor. İnsanlar fındık yükselir borcumu öderim derken siz TMO olarak fındık satışına başladınız. Bunu şiddetle kınıyorum. Tarım Bakanını TMO’nun mayısa kadar fındık satmamasına davet ediyorum. Aksi taktirde 14 Mayıs’ta bunun hesabını vereceksiniz.”

 

TMO’NUN 61 TL’Yİ GÖZDEN GEÇİRMESİ ÜLKE YARARINADIR!

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, “Fındık fiyatı 65 TL seviyesini artık çok rahat kabul ederken, TMO’nun 2022 mahsulü için 61 TL satış fiyatı, yükseliş trendinin önünü kesmiştir. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini öneriyor ve bekliyoruz.” dedi. 

 

TMO’NUN GÖREVİ NEYDİ NE YAPTI

Kahraman şu açıklamayı yaptı: “TMO, devlet adına ve namına “Taban Fiyat Garantili Destekleme Alımı” yaparak piyasada arz kontrolü ile fiyatın, refah seviyesine yükselmesi ve bu seviyede sürdürülebilir olması gibi hususlarda regülatör görevi yapar.

 

FINDIK FİYATINI KİM DURDURDU?

Piyasa fiyatının “ arz talep kanunu” esasına uygun olarak yükseldiği bir dönemde, herhangi bir kesimin hamlesiyle bu yükselişin önünün kesilmesi, durmasına ve/veya düşüşe geçmesi ciddi bir durumdur, bir vakadır. Bu, kabul edilebilir değildir.

 

AVRUPA 65 TL’Yİ BENİMSEMİŞTİ

Fındık fiyatı 65 TL seviyesini artık çok rahat kabul ederken, TMO’nun 2022 mahsulü için 61 TL satış fiyatı, yükseliş trendinin önünü kesmiştir. Bu durum TMO’nun piyasadaki varlık sebebiyle çelişmiştir. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini öneriyor ve bekliyoruz.

 

TMO PİYASAYI ALT ÜST ETTİ

TMO, seçerek, standardize ederek piyasadaki fındığın en kalitelisini alıp depolamaktadır. Elbette ürünü satacaktır, satmalıdır ama bu satış piyasa teamüllerine uygun olurken temayüllere ters düşmemelidir!

61 TL REVİZE EDİLMELİ

Alınan karar bir idari tasarruftur ve değişiklik yapılması idarenin yetkisinde, elinde ve iradesindedir. Bu kararın gözden geçirilmesi ülkemizin menfaati gereğidir!  Kamuoyuna arz ederim.”

 

 

 

 

TMO NEDEN FINDIK FİYATINI DÜŞÜRDÜ?

 

Ulusal Fındık Konseyi ve Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, TMO’nın fındık fiyatını düşürmesine tepki göstererek, “Neden piyasalar 62-63 TL bandında fiyatlanırken, TMO 58-61 TL gibi bir fiyatla piyasa altında bir fiyat açıklandı.” diye sordu.    

 

 

TMO’YA KARŞI OLMADIK

 

Bölük şu açıklamayı yaptı:”2017’den beri fındık piyasasını regüle etmekle görevlendirilen TMO’nun bugüne kadar uygulamalarının doğruluğunu her ortamda dile getirdim. Yaptığı her doğruyu destekledik. Çünkü Türk fındığının regüle edilmesi ve dünya fındığını ve fındık sanayisini de doğru yönetmedeki başarısını takdir ettik ve her fırsatta devamını temenni ettik.

 

 

DOĞRUYA DOĞRU DEDİK

 

Geldiğimiz bugünde; 2017’den günümüze kadar yazılı olmayan bir takvimle piyasa oluşturuldu. En geç Temmuz ayı içinde müdahale alım fiyatı açıklandı, doğru dedik. 3 dolar değerlemesiyle alım yapılacak dendi, doğru dedik. Her yıl Mart ayında günün piyasa fiyatı ya da bir miktar üstünden satım fiyatı açıklandı, doğru dedik. Satışlar kademeli ve aylara bölünerek yapıldı, doğru dedik ve hepsini takdir ederek şükranlarımızı sunduk.

 

ALÇAK FİYAT İZAH EDİLMELİ 

 

Şimdi ne oldu da 1 Şubat’ta daha piyasalar şekillenmeden satış kararı alındı. Velev ki ihtiyaç var, satalım dendi. Peki neden piyasalar 62-63 TL bandında fiyatlanırken, TMO tarafından 58-61 TL gibi bir fiyatla piyasa altında bir fiyat açıklandı. Bu durumun izaha ihtiyacı vardır. Konuyu kamuoyunun bilgisine ve takdirlerine arz ederim.”  ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AFRİKA’NIN ZİRVESİNDE BİR ORDULUÖnceki Haber

AFRİKA’NIN ZİRVESİNDE BİR ORDULU

ATATÜRK’ÜN ORDU ANISINI MÜZEYE DÖNÜŞTÜRMEK ÇOK HEYECAN VERİCİSonraki Haber

ATATÜRK’ÜN ORDU ANISINI MÜZEYE DÖNÜŞTÜRM...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar