Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
reader

 “Torba yasayla OHAL devam ettirilmek isteniyor.”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 “Torba yasayla OHAL devam ettirilmek isteniyor.”
Abone ol
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Hükümetin, Torba Yasa kapsamında OHAL’in uzatılma girişiminin yasakçı anlayışın devam ettirilmesidir.” diyerek tepki gösterdi.

“15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek “Olağanüstü Hal” ilan eden AKP iktidarı elinden gelse ülkeyi süresiz OHAL ile yönetecek. Mecliste görüşülen torba yasa içine iliştirilmiş “OHAL yetkilerini üç yıl daha uzatan” yasa tasarısı bunun en bariz örneğidir.” Diyen Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “AKP yöneticileri OHAL tartışıldığında “biz OHAL’i kaldıran partiyiz” diyorlar ama beş yıldır da ülkeyi OHAL ve devamı olağanüstü yetkilerle yönetiyorlar. Şimdi de 3 yıl daha devam etmesini istedikleri “mala el koyma”, “12 gün gözaltı süresi” ve “kamudan ihraç yetkisini” içeren kanun teklifleri fazlasıyla tepki görünce, yetkisi süresini “3 yıldan 1 yıla indirdik” diyerek, yeniden (hukuk dışı) olağanüstü yetki istiyorlar.” diyerek tepki gösterdi.

 

Soruyoruz kayıp 107 bin silah nerede?

Poyraz eleştirilerini sürdürerek, “AKP yönetimi, iktidarlarına karşı çıkan herkesten, olağan üstü yetkileri hukuksal kılıf giydirip sonuna kadar kullanarak hesap soruyor ama iş kendilerine gelince hiç hesap vermiyorlar. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi kaybolan silahlar söz konusu olduğunda AKP yetkilileri sus pus oluyor. Darbe girişimi gecesi TRT’den kaybolan silahlar ya da Ankara emniyeti önünde dağıtılan silahlar nerede ve neden bu silahları bulmadıkları konusunda hesap vermiyorlar. Greve çıkan işçinin fabrika bahçesinde kaburgalarını kıracak kadar şiddet uygulayan, madencilerin Ankara’ya girişine izin vermeyen, yerli tütün satışını yasaklayarak yerli tütün üretiminin bitirilmesini protesto için yol kapatan Adıyamanlı köylüleri tek tek tespit edip tutuklayan siyasi iktidar, söz konusu kayıp silahlar olunca “üç maymunu” oynuyor ve bilmiyor, görmüyor, duymuyor.” dedi.

 

OHAL baskı aracı olacak

OHAL ile yasakların artacağını vurgulayan Poyraz, “OHAL düzenlemelerini tekrar uzatarak halkın yükselen öfkesini sindirmek isteyen AKP, iktidarda kalabilmek için olağanüstü yetkilere ihtiyaç duyuyor. Çünkü, erken ya da zamanında fark etmez Erdoğan ve partisi OHAL yetkisi ile eli güçlenmiş bir seçimde kendisinin daha avantajlı olacağını düşünüyor. Bir yanda her türlü yetki ile donatılmış AKP iktidarı diğer yanda siyasal mücadele ve faaliyeti türlü yöntemler ve OHAL yetkisi ile kısıtlanmış muhalefet işte AKP’nin hayal ettiği seçim süreci budur.

Erdoğan ve küçük otağı kendilerinden olanı yerli ve milli karşısında duranı ise vatan haini ilan etmektedir. İktidarları bu kutuplaşma üzerinden yaratılan bölünmeye balıdır. Bu durum yönetmeyi kolaylaştırırken, işçi emekçi halk kitlelerinin iş ekmek ve özgürlük talebini de baskı şiddet ve kısıtlamalarla sindirmeyi de kolaylaştırmakta, muhalefetin ise sesini kısmaya yaramaktadır. İşte AKP’nin OHAL yetkilerinin uzatılmasındaki gayesi budur.” dedi.

 

OHAL uygulaması tüm düzenlemeler kaldırılmalıdır

OHAL düzenlemelerinin tümünün iptal edilmesinin tartışma götürmeyeceğini belirten Poyraz, “Sendikal mücadele kapsamında emek demokrasi ve barış mücadelesi veren kamu personelinin başında sallanan “ihraç sopası” uygulaması son bulmalı, haksız ihraç edilenler görevine iade edilmelidir. Basın açıklaması, düşünceyi ifade, söz ve basın özgürlüğünü engelleyen tüm uygulamalara son verilmelidir.” dedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YENİ OTOGAR YOLUNDA HUMMALI ÇALIŞMAÖnceki Haber

YENİ OTOGAR YOLUNDA HUMMALI ÇALIŞMA

300 liralık sermaye ile başladığı işten evine kazanç sağladı  Sonraki Haber

300 liralık sermaye ile başladığı işten...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar