Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

Toros Canavarı oyununa büyük ilgi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Toros Canavarı oyununa büyük ilgi
Abone ol
Taşbaşı Kültür ve Sanat Kulübü Derneği’nin tiyatro oyuncuları tarafından hazırlanan Toros Canavarı adlı oyunu tiyatroseverlerle buluştu. Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunun ilk gösterimine ilgi oldukça yoğun oldu.

Tiyatro kenti Ordu, yeni bir oyunla daha buluştu. Taşbaşı Kültür ve Sanat Kulübü Derneği tarafından hazırlanan Toros Canavarı adlı tiyatro oyunu Atatürk Kültür Merkezi’ndeki ilk gösterimi ile tiyatroseverlerin karşısına çıktı. Yoğun ilginin gösterildiği oyun, izleyicileri tarafından ayakta alkışlandı.

Taşbaşı Kültür ve Sanat Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı ve tiyatro oyuncusu Ali Kemal Tandoğan da perşembe günü sahnelenen oyunla ilgili Ordu Olay Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Toros Canavarı’nın Aziz Nesin’in ölümsüz eserlerinden biri olduğunu belirten Tandoğan, oyunu bu ay içerisinde sahnelemeye devam edeceklerini kaydetti.

Ali Bey, öncelikle sizi kutlarım. Başarılı bir oyun sahnelediğiniz. Dernekteki başkan yardımcılığı görevinizin yanı sıra Toros Canavarı oyununda da Ziya Çatakçı rolünü üstlendiniz. Bu oyunu sahneleme kararını nasıl aldınız ve oyun sonunda bir eleştiri aldınız mı?

Bu oyun eskiden Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda da oynanmış ve beğenilen bir oyundu. Bizde dernek olarak bu güzel oyunu oynamak istedik. En iyi şekilde hazırlandık. İlk oyunumuzu 5 Mart’ta seyircilerimize sunduk. Kaliteli bir izleyici kitlesine bu oyunu oynadık. Oyunun sonundaki geri tepkiler çok iyi oldu. İlk oyun olarak eksiklerimiz var ama kimseden kötü bir eleştiri almadık. Hep iyi eleştiriler aldık. Dernek olarak bizler yaptığımız işin en iyisini yapmaya ve kaliteli sunumlar yapmayı amaçlıyoruz.

Oyunun yönetmenliğini kim yaptı ve oyuncu kadrosunda kimler yer alıyor?

Oyunumuzu Mustafa Kırca yönetti. Oyunumuzda benle birlikte; Murat Saylan, Mustafa Kırca, Deniz Kırcan Öztürk, Galip Kaan Dinçer, Hamide Yılmazer, Fahrettin Bayraktar, Furkan Tandoğan, Atakan Türkmen, Yağız Macit, Gamze Bilim ve Mert Aksu sahne aldı. Ayrıca ışık yönetmenliğimizi Dilek Aktaş Tursun, efekt yönetmenliğini de Arif Emre Saylan yaptı. Ben tekrar emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum.

Oyunda izleyicilerinize neyi anlatmak istediniz veya bu oyun şunu anlatıyor diyebileceğimiz bir başlık ya da ana fikir nedir?

Para hırsıyla kendini zengin hisseden bazı kişiler para hırsıyla dünyanın merkezi benim zannediyor. Her şeyi yapabiliyorum zannediyor. Kanun da benim, buralar da benim misali... Ben daha güçlüyüm deyip kendini dev aynasında gören bazı insanların davranışlarının ne kadar yanlış olduğunu bu mantığın ne kadar kötü olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.

Oyunu kısaca özetleye bilir misiniz?

Kır kanaat geçinen zavallı bir adam var. Ev sahibi onu çıkarmaya çalışıyor. Onu çıkarıp daha fazla parayla başkalarına evi kiraya vermeye çalışıyor. Herkesi çıkarmış o adamda kanunlara başvurmuş, kanunen de oturmaya hak kazanmış ama ev sahibi olan Ziya Çatakçı ne yapıp be edip onu oradan atmaya çalışıyor. Bunun için üst kata ve alt kata kiracılar tutuyor. Üst kattan sesler çıkaran, halaylar tepinen, türküler çalan, gece gündüz 24 saat ses çıkaran birilerini getiriyorlar. Alt kata da Osman Gümüşçekir diye namlı bir kabadayıyı getiriyor. Onun sayesinde kiracısını çıkarmaya çalışıyorlar. Kuşatılmış fakat çok iyi bir adam yalnız karakoldan, mahkemelerden korkan bir insan. Onun için bunları şikayet edemiyor. En sonunda ailesinin baskısıyla karakola gidiyor şikayet etmek için. Korktuğu da başına geliyor. O zamanlarda Toros Canavarı diye namlı birisi var. Bir sürü insanlar öldürmüş, yakmış, yıkmış birisi. Devlet bunu arıyor. Bir zaman önce Ankara’ya gitmiş bu adam ve trenin lavabosunda kimliğini unutmuş. Adam da o kimliği kullanarak Toros Canavarı diye Toros Canavarı olmayan bir adamı canavar haline getiriyorlar. Bunun da haberi yok. Gürültü yapıyorlar diye şikayet etmeye gidiyor, Toros Canavarı olarak orada tutuklanıyor. Daha sonra onu evden atmak isteyen ev sahibi ve Osman Gümüştekir korkmaya başlıyor bundan. Evinden çık diyen adam olur mu efendim, 5 kuruş vermeyin evimde durun diyor. Asıl Toros canavarı da ortaya çıkınca bu sefer tekrar bunu evden atamaya çalışıyor.

Şimdi bu söyleyeceklerim yukarıdaki soruya verdiğim cevabın devamı niteliğinde olacak ama sahte kabadayı ortaya çıkınca demek ki insanlar göründüğü gibi değil. Bunlar cebinde parası olduğu zaman herkese hükmetmek benim harcım diye bakıyorlar. Olayda şu var yani Ziya Çatakçı ve Osman Gümüştekir gibi insanlar parazit, virüs insanlar. Bunlar insana zarar veriyor. Dünyanın kapısı benim, dünyayı ben yönetiyorum zannediyorlar ve insanları küçümsüyorlar. Ellerinde oynatmaya çalışıyorlar. Böyle insanlarda o ülkeye zarar veriyorlar ve böyle insanlar hep böyle ön planda oldukları zaman yararlarından daha çok zararları oluyor.

Oyun sahnelenmeye devam edecek mi?

İlk oyunumuzu geçtiğimiz perşembe günü sahneledik. Biz bu oyunu üç defa daha sahneleyeceğiz. Biz bu oyunun telif hakkını 1 aylığına aldık. Bu nedenle 10, 20, 26 Mart’ta da bu oyunla seyircimizin karşısına çıkacağız. Telif süresi 1 ay olduğu için oyunu sürekli oynayamıyoruz. Telifin alınmasının yanı sıra biz oynadığımız salonlara da para vermek zorundayız. Bunların hepsi de maddi bir imkan gerektiriyor. Çok güçlü bir dernek olmadığımız için de sıkıntı yaşanılması kaçınılmaz oluyor. Biz oyunlardan ne kazanırsak gelecek oyunların planları veya bulunduğumuz binaların eksikliklerini o paralardan gidermeye çalışıyoruz.

Bildiğim kadarıyla altyapıya da önem veren bir derneksiniz. Oyuncu yetiştiriyor musunuz?

Biz oyundan ziyade altyapı oluşturmaya çalışıyoruz. Gençlerimize kurs veriyoruz. Kurs verdiğimiz gençlerle birlikte bir şeyler başarmaya çalışıyoruz. Bu oyunlarda başarılı olan çocukları istiyorum ki, ileride OBBKT sahnesinde de oyunlar oynasın. Üniversitede sahne sanatları dersi birimini görsün, oradan ilerlesin istiyorum. Bunun için zaten bu birimin tiyatro bölümünü kurduk. Bilgimizi, becerimizi gençlere sunalım ve o gençlerden de sanatsal bir altyapı oluşsun istiyoruz. Görüyoruz yavaş yavaş iki yıldır bunu başardık. Bir sürü yetenekli gençlerimiz ortaya çıktı.

Dernek olarak tiyatronun yanı sıra yaptığınız farklı çalışmalar var mıdır?

Bu dernek halk oyunları da yapıyor. Derneğimizde halk oyunlarımızın büyük ustası Osman turgay bir ekip çalıştırıyor. Bu ekipte inanın Türkiye’de yaş ortalaması en yüksek bir ekip olacak. İlk defa belki bu yaş ortalamalarının en yüksek ekibi meydana gelecek. Olgun insanlardan oluşacak. Bu çalışmalarımızı ilerletebilmek için hep desteğe ihtiyacımız var. Şimdi ileride kıyafetler alınacak, eksikler giderilmeye çalışılacak ancak bunları yapacak güç yok. Sağ olsun Kültür Müdürlüğümüz bize çok yardımcı oluyor. Çalışmalarımız için kendi yerlerini bizlere açtılar. İnşallah desteklerle daha güzel çalışmaların altına imza atarız.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cevat Karagöl’ün hedefi olimpiyat madalyasıÖnceki Haber

Cevat Karagöl’ün hedefi olimpiyat madaly...

Ünye nisanda yola koyulacakSonraki Haber

Ünye nisanda yola koyulacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar