Ordu
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
reader

TÜRKÇEMİZ, GELECEĞE DOĞRU YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN TEMİNATIDIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜRKÇEMİZ, GELECEĞE DOĞRU YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN TEMİNATIDIR
Abone ol
Altınordu Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla Ordu Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen “III. Genç Türkologlar Çalıştayı”nda konuşan Başkan Tören, “bizi biz haline getiren, milli irademizi çelikleştiren Türkçemiz, geleceğe doğru yürüyüşümüzün de teminatıdır” dedi.

Türkoloji’yle ilgili sosyal bilimler alanlarında akademik çalışmalar yapan ülkemizin 32 farklı üniversitesinden ve 5 farklı ülkeden lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı “III. Genç Türkologlar Çalıştayı” bugün düzenlenen programla başladı.

 

TÜRKÇE BİZİM KİMLİĞİMİZDİR

 Çalıştayın açılışında konuşan Başkan Aşkın Tören, “bugün burada tarih inşa etmiş bir dilin, Türkçe’nin hem hafızasını hem de muhayyilesini ilmi düzeyde ele alacak olan bilim insanlarının, yani Türkologların katılımıyla gerçekleşen bir toplantıda konuşma yapmanın onurunu yaşıyorum. Diğer taraftan bir belediye başkanı olarak benim hemşehrilerimle bağ kurma ve nihayet kendimi ifade etme tarzımı yani aklımı şekillendiren Türkçemiz hakkında cümle kurmanın da bir miktar heyecanını yaşıyorum” dedi.

“Türkçe bizim kimliğimizdir” sözlerini kullanan Başkan Tören konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarih boyunca fetihten fethe koşan ve fetihlerle birlikte adalet merkezli bir sistem inşa eden insanların hafızasını ve muhayyilesini şekillendiren Türkçe, bizim kimliğimizdir. Zira biz Türkçe ‘ye doğuyoruz. Tarihin eski çağlarından bu yana milli idrakimizin tecrübesini damıtarak en saf düşünce ifadesi olan Türkçeye doğmak, aynı zamanda bir kimlik inşası anlamına gelir.  Dilimizin tüm zenginliklerini kucaklayan bir anlayışla Türkçemize sahip çıkmak hayati öneme haizdir.

 

DİLİMİZİ TÜM ÖZGÜNLÜĞÜYLE MUHAFAZA ETMEK MECBURİYETİNDEYİZ

 

Teknolojik gelişmelere ve dijitalleşmeye dikkat çeken ve Türkçenin muhafaza edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Tören “Yaşayan bir varlık olan dilimizi beslemek korumak ve geliştirmek için Türkçemizin kullanımına özen göstermeyi mutlaka sürdürmeliyiz. Teknolojinin hızla ilerlediği dijitalleşmenin hayatın her alanına sirayet ettiği bir dünyada dilimizi tüm özgünlüğüyle muhafaza etme mecburiyetimizin olduğunun altını hususen çizmek isterim. Dolaysıyla bizi biz yapan milli irademizi çelikleştiren Türkçemiz geleceğe doğru yürüyüşümüzün de adı ve teminatıdır. Türkçenin sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dili olarak kullanımının yanı sıra dilimizin zenginliğini ve derinliğini ihtiva eden sözlü ve yazılı eserlerin üretimi, zengin dil mirasımızı gelecek nesillere aktarmanın ve Türkçemizin itibarını yükseltmenin önemli bir adımı olacaktır” diye konuştu.

 

TÜRKÇEMİZE ISRARLA BUGÜN OLDUĞU GİBİ SAHİP ÇIKALIM

 

"Türk"çe düşünüp! "Türk"çe konuşalım! "Türk"çe yazalım! sözleriyle konuşmasına devam eden Başkan Tören, Türkçemizi kullanmaya özen gösterelim Türkçemize ısrarla bugün olduğu gibi sahip çıkalım. Atatürk’ün de ifadesiyle “Gaye, bugünkü ve yarınki Türk'ün medeniyetini kucaklayacak en güzel ve en ahenkli Türkçe'dir. Türk milletinin binlerce yıllık tarihinin ve gelecek tasavvurunu anlamak istiyorsak Türkçemizin sırlarını iyi anlamamız gerekmektedir. Çalıştayın tarihimizin kültürümüzün ve Türkçemizin gelecek nesillere tüm özgünlüğü ve derinliğiyle aktarılmasına vesile olmasını diliyorum. Katkı vermekten mutluluk duyduğumuz bu güzel çalıştaya ev sahipliği yapan Ordu Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Ali Akdoğan ve Çalıştayı düzenleyen Doç. Dr. Hüseyin Yıldız Hocamıza ve katılımcılara Teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasına son verdi. ORDU OLAY

 

İKİ GÜN SÜRECEK

16-17 Mayıs tarihlerinden Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesinde üçüncüsü gerçekleştirilecek çalıştay, iki gün boyunca iki salonda toplam 16 oturumda tamamlanacak.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FUTBOLDA  FİLİZLER YEŞERİYORÖnceki Haber

FUTBOLDA  FİLİZLER YEŞERİYOR

ORDU’DA ÇİLEK HASADI BAŞLADI: KİLOSU 25 TLSonraki Haber

ORDU’DA ÇİLEK HASADI BAŞLADI: KİLOSU 25...

Yorum Yazın

NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE
KORONADA 2,5 KAT VAKA ARTIŞI VAR DİKKAT!
SİLAHLA OYNARKEN KARDEŞİNİ VURDU!
ERTELENMESİ SEVİNDİRİCİ ANCAK YETERLİ DEĞİL! 
ERDOĞAN, TÜRKİYE'NİN İTİBARINI BİR KERE DAHA YERLE BİR ETTİ
OSKİ’DEN ULUBEY’E 13 MİLYON TL’LİK YATIRIM
İKİZ DEV KURBANLIKLAR 150 BİN TL 
KUMRU’DA KORSAN TAKSİCİYE 9 BİN TL CEZA!
Batuhan Er 52 Orduspor'da
KALE ÖMÜRCAN’A EMANET
3’ÜNCÜ LİGDE GRUPLAR BELLİ OLDU
ORDULU GEZGİN BİSİKLETİ İLE YOLLARDA
“FINDIKTA DA KUR KORUMALI TABAN FİYAT İSTİYORUZ”
Mercan'ın küpe takma hayali gerçek olacak
SAHTE İCRA MÜDÜRÜ 4 BİN LİRA DOLANDIRDI
BİR HAFTADA 10 BİN 328 KONTROL
UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar