Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

 TURNASUYU’NDA TEHLİKE TAMAMEN GEÇMEDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 TURNASUYU’NDA TEHLİKE TAMAMEN GEÇMEDİ
Abone ol
Turnasuyu Deresi üzerinde yapılmak istenen HES’in iki kez mahkeme kararı ile durdurulmasını ve üçüncü girişimin de lisansının iptal edilmesini değerlendiren Ordu Çevre Derneği sorunun tamamen çözüme kavuşmadığını açıkladı.  

Turnasuyu vadisi için kâbus biçimine dönüşen HES projesi için halkın tepkisi ve hukuksal süreç lisans iptaliyle sonuçlansa da Ordu Çevre Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre tehlike bitmiş değil.

 

Turnasuyu Deresi’nin yöre halkının ve Gülyalı ilçesinin bir bölümünün su kaynağı olması yanında arkeolojik araştırma istenen Asar Kayaları’nı olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiliyor. Konuyla ilgili Ordu Çevre Derneği tarafından yapılan açıklamada şunlara dikkat çekildi:

 

HALKIN BİRLİKTELİĞİ ÖNEMLİ

 

“11.02.2021 tarihli ve 10021 kurul kararı ile Yama Üretim Elektrik Anonim Şirketi’ne “Turnasuyu Enerji Grubu Projesi” için verilen 07.03.2013 tarihli ve EÜ 4301-1/02559 numaralı üretim lisansı sona erdirilmiştir.    Turnasuyu Deresi’nde Yama Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin 2013 yılından bu tarihe kadar iki kez ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) almasına rağmen Ordu Çevre Derneği, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Turnasuyu Mahallesi ve çevresindeki duyarlı iş insanları ve halkın dava açması sonucu HES yapılmasına engel olunmuştu.  Bir yıl öncesinde yeniden ÇED aldılar ve halkın yanında Gülyalı Belediyesi, Ordu Çevre Derneği, iş insanları tepkilerini sürdürdüler.

 

HER ŞEY BİTMİŞ DEĞİL

 

27.11.2021 tarihindeki (İDK) İnceleme Denetleme Toplantısına katılan Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe de HES’e karşı olduklarını belirtmişti. HES proje lisansı iptal oldu ancak aynı şirket yeniden ÇED başvurusu yapabilir. Süreç yeniden başlayabilir. Bu girişimi engellemek için Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu ÇED Genel Müdürlüğü’ne bundan sonra şirketin ÇED başvurusunun önüne geçmek için lisans iptal dilekçesi verecek. Lisans iptal önemli bir sonuçtur ama her şey bitmiş değildir.”

 

HASSASİYETİMİZ SÜRECEK

 

HES’in iptal edilemesi için İDK toplantısına katılarak karşı çıkma gerekçelerini anlatan Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe de şunları söyledi:       “Göreve geldiğimiz günden bu yana su kaynaklarımızı korumak adına mücadeleye destek veriyoruz. Gelinen nokta sevindirici ancak daha önceki girişimlere benzer bir girişimin yaşanma ihtimaline karşı temkinliyiz. Süreci hassasiyetle takip etmeyi sürdüreceğiz. Turnasuyu’nu savunmak, yaşam hakkımızı savunmaktır.” ORDU OLAY

        


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘ORDU’DA SPOR SALONU OLMAYAN İLÇE KALMAYACAK’Önceki Haber

‘ORDU’DA SPOR SALONU OLMAYAN İLÇE KALMAY...

OBB KIRSAL MAHALLE BİLGİSİ VERMELİSonraki Haber

OBB KIRSAL MAHALLE BİLGİSİ VERMELİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar