VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

ÜCRETLER ERİYOR HALKIN EKMEĞİ KÜÇÜLÜYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜCRETLER ERİYOR HALKIN EKMEĞİ KÜÇÜLÜYOR!
Abone ol
Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya TL’nin değer kaybetmesinin sorumlusunun iktidar olduğunu belirterek, “Türk lirası dolar karşısında eridikçe işçilerin, emekçilerin cebindeki parada eriyor. Alım gücü düşüyor, halkın sofrasındaki ekmek küçülüyor.” dedi.

Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya yaptığı basın açıklamasında, “Eylülden bu yana TL dolar karşısında %40 değer kaybetti. Dolar arttıkça, her sabah biraz daha fakirleşmiş olarak uyanıyoruz. Sadece fakirleşmiyoruz aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor. Emeklilere, kamuda çalışan işçilere ve emekçilere verilen zamlar daha ilk günden eridi. Küçük esnaf siftah yapamaz duruma geldi. Borcu borçla kapatıyoruz. Ekim ayı itibariyle icra dairelerinde bekleyen icra dosyası 23 milyona yaklaştı. Sadece işçiler, emekçiler değil ülke ekonomisi de borç batağında. Dolar arttıkça borçta artıyor. Borç arttıkça işçi emekçi kitlelerin sırtındaki yük daha da ağırlaşıyor.” diyerek tepki gösterdi.

 

VURGUN BÜYÜYOR

 

Ekonomide yaşanan dalgaları vurgun olarak niteleyen Kaya, “Döviz ve faiz kıskacında paranın değerinin her geçen gün erimesi halk için mutlak yoksulluğa, açlığa sürüklenmek anlamına gelirken, başta yandaşlar olmak üzere büyük sermaye için spekülasyon, rant ve vurgunun büyümesi demektir.” dedi.

 

SERMAYE KORUNUYOR

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını da eleştiren Kaya, “AKP genel başkanı Erdoğan “biz yolumuza devam edeceğiz” derken bu yolsuzluk, bu yoksulluk düzeni, bu zengini daha zengin fakiri daha fakir eden politikalar devam edecek demektedir. Erdoğan “ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz” dese de ne ülke ne de milyonlarca işçi emekçi umurunda değildir. Onun verdiği savaş, kurduğu tek adam düzeni için çalışan ve üçer beşer maaş alan bürokratların cebi, bu iktidardan nemalanan havuz medyası, ihaleler yoluyla servetine servet katan inşaat şirketleri ve tekelci sermaye güçlerinin çıkarlarını koruma savaşıdır. Mevcut koşullarda bir kurtuluş savaşına ihtiyaç vardır. Oda tek adama yönetimi ve onun sömürü, yağma ve baskı politikalarına karşı verilecek olan hak ve özgürlükler savaşıdır.” diye konuştu.

 

SEÇENEKSİZ DEĞİLİZ

 

Yaşananlara rağmen seçeneksiz olunmadığını vurgulayan Kaya, “Birkaç ay önce toplu sözleşmelerde aldığı zam şimdiden yok olan kamu işçileri ve emekçileri, emekliler, açıklanan TİS taslağı ile istedikleri zammı alamadan eriyen metal işçileri; TİS görüşmelerine başlayan cam işçileri, tarım kredi ve bankaların olan borçları nedeniyle traktörüne, malına mülküne haciz gelen üretici köylüler, bilcümle işçiler ve emekçiler bu gidişe dur demelidir. Ne “bekleyin ekonomiyi düzelteceğiz” diyenler, ne de “bekleyin biz gelince düzelecek” diyenler çare değildir.  Seçenek işçi emekçi, üretici halkın birleşik mücadelesidir.  Halkın sırtına yüklenen milyarlarca borç yüküne karşı emek meslek örgütleri, halk kitleleri bu gidişe dur diyerek, hayır demelidir. Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, İş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz.” şeklinde konuştu. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OCAK AYINA KADAR ARAÇ ALINÖnceki Haber

OCAK AYINA KADAR ARAÇ ALIN

DİŞİMİZİ DEĞİL YUMRUĞUMUZU SIKTIK İLK SEÇİMDE GÖNDERECEĞİZ Sonraki Haber

DİŞİMİZİ DEĞİL YUMRUĞUMUZU SIKTIK İLK SE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar