Ordu
DOLAR19.0846
EURO20.5538
ALTIN1211.7
NATURİMMUN

UKRAYNA ÖNCE FINDIK ÜRETİMİNİ ARTIRMAK SONRA FINDIKTAN MARKA ÇIKARMAK İSTİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
UKRAYNA ÖNCE FINDIK ÜRETİMİNİ ARTIRMAK SONRA FINDIKTAN MARKA ÇIKARMAK İSTİYOR
Abone ol
Gürcistan’ın Başkenti Tiflis'te düzenlenen “ Ukrayna Kuruyemişleri 2022: Gürcistan İle Deneyim Alışverişi ” adlı konferansta Ukrayna Kuruyemiş Derneği Başkanı Gennadiy Yudin, Ukrayna’nın kalkınma stratejisinin ana yönlerini anlattı.

EastFruit’in haberine göre 19 Kasım 2022'de Gürcistan’ın Başkenti Tiflis'te  “ Ukrayna Kuruyemişleri 2022: Gürcistan İle Deneyim Alışverişi ” adlı benzersiz uluslararası konferans düzenlendi. Konferansta Ukrayna Kuruyemiş Derneği Başkanı Gennadiy Yudin, kalkınma stratejisinin ana yönlerini sundu. Yudin'e göre Ukraynalı fındık yetiştiricileri, bir işbirliği zaptı imzaladıkları Gürcü meslektaşlarının deneyimlerinden yararlanıyor.

UKRAYNA’DA FINDIK-CEVİZ-BADEM ÜRETİMİ ARTIYOR

Ukraynalı fındık yetiştiricilerinin üç ana çalışma vektörü ceviz, fındık ve badem yetiştiriciliğidir. Son 5 yılda, 2018-2021'de ülkede ceviz bahçelerinde önemli bir artış kaydedildi. Ukrayna'da fındık yetiştiricilerinin masrafları için tazminat aldıkları bir Bahçe Bitkileri Destek Programı vardı. Büyüme oranlarında hafif bir yavaşlama isi Kovid-19 salgını ve Rusya'nın Ukrayna'daki silahlı saldırganlığı ile ilişkilidir. Buna rağmen Ukrayna Kuruyemiş Derneği, 2022'de 13.100 hektar olan fındık ekili alanın 2030 yılına kadar 30.000 hektara çıkmasını bekliyor. Ukrayna’da şu an 9.000 hektar ceviz tarlası, 16.000 hektar fındık ve 5.000 hektar badem bulunuyor.

ORGANİK FINDIK ÜRETİMİ HEDEFLER ARASINDA 

Ukrayna Kuruyemiş Derneği Başkanı Yudin, organik fındık üretimine dikkat çekiyor ve şöyle konuşuyor "2030 yılına kadar ülkede fındık ekilen tüm alanların en az yüzde 20'sinde organik fındık yetiştirilecek. Buna göre, ilk parti organik kuruyemiş gelecek yıl ihraç edilecek. Dernek, organik olarak ceviz, fındık ve badem yetiştirilen sanayi bahçelerinin organik kuruyemiş havuzunda birleştirilmesini başlatmayı planlıyoruz.

İŞTE 4 ANA STRATEJİK HEDEF

Ukrayna Fındık Derneği aşağıdaki görevlere odaklanmayı planlıyor:

1. Endüstriyel meyve bahçelerinden yüksek kaliteli ceviz çeşitlerinin homojen yığınlarının oluşturulması. Meyve bahçesi sertifikası.

2. Organik kuruyemiş yetiştirilen endüstriyel bahçelerin Organik kuruyemiş havuzunda birleştirilmesi.

3. Ev yapımı fındıkların fındık ürünlerine dönüştürülmesi: tereyağı, un, gıda bileşenleri vb.

4. Kabuklu kuruyemiş satış payını artırarak kalite kontrolü.

UKRAYNA MARKA OLMAK İSTİYOR

Ukraynalıların fındık ve badem ihtiyacı, Gürcistan'dan olanlar da dahil olmak üzere ithalatla karşılanıyor.

Ukrayna Kuruyemiş Derneği Başkanı Yudin’e göre Ukrayna, üretim alanını artırarak ithalatı azaltmayı ve iç pazara kendi fındıklarını sağlamayı planlıyor. Yudin, “Ukrayna Cevizleri” ve “Ukrayna Bademleri” markalarını yaratmayı, meyve bahçelerinin kayıtlarını oluşturmayı ve sertifikalandırmayı planlıyor. Yüksek kaliteli fındık ve badem partileri oluşturmak ve fındıkların işlenmesini (temizleme, kurutma ve boyutlandırma) organize etmek için meyve bahçelerinin işbirliği gereklidir. Fındık ve badem sektörüne yönelik kalkınma stratejisi, Ukrayna'nın ana bölgelerinde beş adet fındık işleme tesisinin faaliyete geçmesini de içeriyor.  Odessa'da, Khmelnytsky bölgesinde ve merkezi bölgelerden birinde üç işletme faaliyet gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Ukrayna Fındık Derneği, yeni pazarlar bulmak için birçok yabancı sergiye katılıyor ayrıca Ukrayna ceviz bahçelerinin İngilizce bir kataloğunu oluşturdu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GAZETECİ VALA NURETTİN’İN KALEMİNDEN ORDU MEKTUPLARI… (4)Önceki Haber

GAZETECİ VALA NURETTİN’İN KALEMİNDEN ORD...

FINDIK 1.325.000.000 DOLAR KAZANDIRDISonraki Haber

FINDIK 1.325.000.000 DOLAR KAZANDIRDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar