Ordu
DOLAR17.12
EURO17.595
ALTIN973.81
reader

ULUBEY TARİH OLACAK ALTINORDU ZEHİRLENECEK!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ULUBEY TARİH OLACAK ALTINORDU ZEHİRLENECEK!
Abone ol
Ulubey’de 24 Mayıs’ta yapılacak maden arama ihalesine karşı Ulubey Doğa ve Çevre Platformu’nun çağrısıyla saat 10.00’da Ulubey Meydanı'nda miting düzenlendi. Çok sayıda Ulubeylinin yanı sıra iş insanları ve STK’lar da mitinge katılım gösterdi, siyanür istemediklerini belirterek ihalenin yapılmamasın talep etti.   

Alanda toplanan Ulubeyliler ‘Ulubey’ime Dokunma, Ölüler Altın Takamaz, Siyanürlü Madene Hayır, Suyumuza Doğamıza Dokunma, Ulubey’in Üstü Altından Daha Değerlidir’ gibi pankartlar taşıdı. Bu arada Poyraz Poyraz Fındık ile Kutupoğlu Fındık, mitinge katılım olması için iş yerlerini tatil etti. Çok sayıda Ulubeylinin yanı sıra iş insanları Mustafa Poyraz, Burhan Çakmak, İdris Altunel, Kadem Adalı, Yaşar Pamuk da mitingde ön sıralarda yer alarak siyanürle yapılacak altın arama çalışmasına tepki gösterdi. STK’ların da yoğun katılım gösterdiği mitingde CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de yer aldı. Çeşitli partilerin il başkanları da mitinge katılım gösterdi.  Miting alanı dışındaki imza standında ise yoğunluk oluştu. Bu arada çok sayıda katılımcı da mitingi cep telefonlarıyla canlı yayınladı.        

        

ULUBEY YOK OLACAK ALTINORDU ZEHİRLİ SU İÇECEK

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu Sözcüsü Abdülaziz Özen: Tarihimize, doğamıza fındığımıza, havamıza, suyumuza sahip çıkıyoruz. Biz altına değil siyanüre karşıyız. Bu durum sadece Ulubey’i değil Altınordu’yu da tehdit ediyor. Çünkü Ohtamış Şelalesi’nden gürül gürül akan su zehirlenecek Melet Irmağı’na karışacak ve Altınordu zehirli su içecek. Bu durum apaçık ortada.  

 

ALTININ DEĞERİ VAR DA İNSANIN YOK MU?

Ordu Ulubeyliler Derneği Başkanı Yaşar Temel: Bizim Ankara’ya sözümüz var. Biz bu ihalenin iptal edilmesini istiyoruz. Biz altına değil siyanüre karşıyız. Altının değeri var da insanın yok mu? O makineler buraya gelecekse evlatlarımla o makinelerin önüne yatarak şehit olmaya hazırım. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, DP Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt bunların hepsi Ordulu. Bazıları Ulubeyli. Onlara sesleniyorum Ulubeyli burada siz Ankara’da ne yapıyorsunuz.

 

ULUBEY’İ ZEHİRLEMEYEZSİNİZ ZEHİRLETMEYECEĞİZ 

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu Yöneticisi İnci Akyıldız: İstanbul’da 40 yıl çalıştıktan sonra atalarımdan kalan topraklara geri döndüm. İstanbul’da bir dere görmeden bir ağacın dibinde çay içmeden hayatımız geçti. Şimdi çok şükür ata topraklarına geri döndük. Korona virüs salgını sürecinde İstanbul’daki insanlar evde kapalı kalırken biz süreci temiz havada geçirdik. Şimdi bu topraklarda siyanürlü arama yapacaklar. Ben Fatsa’yı gördüm. Orda kuş yok, kelebek yok. Ben Ulubey’i zehirleyemezsiniz diyorum.

 

ULUBEY FINDIĞININ ZEHİRLENMESİNE İZİN VEREMEYİZ!

Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın: Bölgemiz tarım bölgesi. Geçimimiz fındık, arıcılık, hayvancılık. Biz bunların siyanür ile yok edilmesine izin veremeyiz. Biz altın aranmasına değil siyanür ile havanın, suyun, toprağın zehirlenmesine karşıyız. Bu medyadan sonra ihalenin yapılmayacağını iptal edileceğini düşünüyorum. Ancak bir sitem etmeden de yapamayacağım. İyi bir şey olduğunda rol kapma yarışına girenler bugün Ulubey için meydanda olmayacaksanız ne zaman olacaksınız? Neden korkuyorsunuz? Bunu Ulubey unutmayacak.            

 

 

 

KENDİ ÜLKELERİNDE YAPAMADIKLARINI ÜLKEMİZDE YAPMALARINI KABUL ETMİYORUZ    

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Kadem Adalı: Madenlerin gün yüzüne çıkarılmasına karşı değiliz. O firmalar kendi ülkelerinde insana, çevreye zarar vermeyen kapalı sistemle bu işi yaparken bizim ülkemizde paraya kapitalizme daha çabuk ulaşmak için bunu yapmıyorlar. Bizler bunu kabul etmiyoruz kabul de etmeyeceğiz. Teknik raporlara baktığımızda çıkarılan maderlerin ülke ekonomisine katkısı yüzde 3 seviyelerinde. Yani çok fazla bir katkısı yok. Fındığın ekonomik katkısı daha fazla. Fındık ve arıcılık en çok Ordu’da yapılıyor. Buradaki kayıplar ülkeye çok daha fazla şey kaybettirecektir.

 

BİZİM ALTINIMIZ FINDIK O YOK EDİLEMEZ  

Poyraz Poyraz Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz: Gidin Fatsa’yı görün yürekler acısı. Kuş uçmuyor, havası solunmuyor, suyu içilmiyor. Bu olay çok önemli. Gerekirse bakanlığın önüne gideceğiz gerekirse Beştepe’nin önüne gideceğiz, Cumhurbaşkanımızla görüşeceğiz. Çünkü bu konu çok önemli. Aynı konu Giresun’da vardı, durduruldu. Altın diyorsunuz bundan yüzde 2 kazanç çıkıyor bunun 1,2’sini yabancı alıp gidiyor. Türkiye’ye 0,8’i kalıyor. Bizim 6 pare köyümüzde olan 9-10 ton fındık daha çok kazandırıyor. Altın aslında bu fındığımız. Ona zarar verilemez. Bu olmaz.                         

 

BU TOPRAKLARA SAHİP ÇIKMAK VATAN GÖREVİ GİBİ BİR GÖREVDİR  

Turavit Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Çakmak: Görüyorum ki Ulubey davaya sahip çıkmış. Ulubey’e teşekkür ediyorum. Mesele altın çıkarma meselesi değil. Havanızı, suyunuzu, toprağınızı kirletecekler. En büyük güç millettir. Eğer devlet millet varsa devlettir. Eğer siz bunu istemiyorsanız kimse sizin toprağınıza kazma vurmaz. Ben her zaman maddi manevi sizinleyim. Buraya da onun için geldim ama lütfen saflarımızı sıklaştıralım. Bu topraklara sahip çıkmak vatan görevi gibi bir görevdir. Biz Ulubey’in ekmeğiyle suyuyla büyüdük. Biz türküler söyleyerek bu bahçelerde fındık toplamaya devam etmeliyiz.

 

 

KARAR ALEYHİMİZE ÇIKARSA ANKARA’DAN YÜRÜYEREK GELECEĞİM  

 

Ulubey Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Karaca: Ben 41 mahalle muhtarı adına konuşuyorum. Eğer ki bu bölgede bir maden çalışması olacaksa bu bölge bitti demektir. Biz turizm şehri olmak istiyoruz. Sayacabaşı, Kadıncık Şelalesi, Çağlayan Şelalesi, Küpkaya Kanyonu yok olacaktır. Biz sarı altın istemiyoruz yeşil altın istiyoruz. Fındık zarar görürse biz ne yapacağız. Bugün buradayız 24 Mayıs’ta Ankara’dayız. Kararın bizim lehimize çıkacağını sanıyorum. Olmazsa ben tepki olarak yaya olarak oradan gelmeyi düşünüyorum.                            

 

YERİNİ SATANA SELAM VERMEYİN CENAZESİNE GİTMEYİN    

Refahiye Muhtarı Emin Elmas: Kimse devletin maden almasına karşı değil. Ama bu su Ordu’ya gidiyor. Bizden geçen su Ordu’ya gidiyor. Bu su kirlenirse Ordu kirli su içecek, zehirli su içecek. Biri siyanürün zararı yok desin ben kalabalığı dağıtacağım. Kimse yerini bu maden firmalarına satmasın. Buradan gelecek paranın hayrı olmaz. Bu millet zehirlenirse onun da vebalini çekecek. Yerini satamaya kalkana selam vermeyin, cenazesine gitmeyin.       

 

 

ALTINORDU’YU UYARIYORUM BU SADECE ULUBEY’İN MESELESİ DEĞİL

Akoluk Mahallesi Derneği Başkanı Murat Kibritçi: Eğer ihale verilirse önce arama izni sonra işletme izni verilecek. İşletme izni verilirse bir Akoluk, bir Şekeroluk bir Oyumgürgen kalmayacağı gibi sonrasında Şahinkaya, Ohtamış, Şıhlar, Sayaca, Kurşuncal’a da iş uzayacak. 60-70 metre derinliğinde bir futbol sahası kadar siyanür havuzu oluşturulacak. Su havzaları kirlenecek. Karadeniz yağmur bölgesi, Karadeniz heyelan bölgesi. Altınordu’yu uyarmak istiyorum. Bu su sizin içtiğiniz su. İş gerçekten çok büyük ve vahim. Eğer buraya madenci girerse buraya o zaman Ulubey Belediye Başkanı, Altınordu Belediye Başkanı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı giremeyecektir.

 

KİRLİLİK BELGELİ FATSA KANSER OLACAK

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş: Biz Fatsa’da maden alanından örnekler alarak Kanada’da uluslararası geçerliliği olan bir laboratuvarda analiz ettirdik. Çıkan sonuçlar karşısında şok geçerdik. Sonrasında sonuçları Hacettepe Üniversitesine gönderdik. Bize sizin Elekçi dereniz zehir akıyor dediler. Bu dereden su içen hayvan, insan tehlikede dediler. Bu hayvanların etini, sütünü yiyen insan tehlikede dediler. Bundan 10 sene sonra dünyaya gelecek insanların yüzde 80’i kanser olacak dediler. Dedim hocam bu bizim suçumuz o bebeklerin ne suçu var dedim. İşte durum bu kadar tehlikeli. Türkiye ve Güney Afrika Cumhuriyeti dışında buna izin veren başka ülke yok.     

 

 

 

BİZ SİZİ BAŞIMIZI BİZİ ZEHİRLEYİN DİYE Mİ GETİRDİK?  

Hacer Gemici: Ben Şekeroluk Mahallesi’ndenim. Bugün bizim yas günümüz. Bugün bizim ağlama günümüz. O kepçelerin önüne gece-gündüz yatacağım.  Ben 80 yaşıma geliyorum böyle bir şey görmedim. Türkiye’yi zehirlemeye hiç kimseni hakkı yok. Adam ormanı kıracakmış da bizi zehirleyecekmiş. Böyle şer olur mu? Biz onları başımıza bizi zehirleyin diye mi getirdik?        

 

 

 

 

SİYANÜR TOPRAĞI ÖLDÜRDÜĞÜ GİBİ BİZİ DE ÖLDÜRECEK

Alime Yılmaz: Ben Akoluk Mahallesi’ndenim. Bu acı hepimiz. Siyanüre hayır diyoruz. Canımızı yok edeceğiz yine de toprağımızı vermeyeceğiz. Biz bu zamana kadar bu topraktan beslenerek geldik. Bunun yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Siyanür toprağı öldürdüğü gibi bizi de öldürecek. Biz topraklarımıza ölümüne sahip çıkacağız. Zaten ölüp gideceğiz bari şehit olup gidelim. Fındığımıza, toprağımıza sahip çıkacağız.    

 

 

Haber: Kaan Özel

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KEDİ OSMAN ÇALINDI!Önceki Haber

KEDİ OSMAN ÇALINDI!

Ünye’de manyetik kumda voleybol turnuvası  Sonraki Haber

Ünye’de manyetik kumda voleybol turnuvas...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar