Ordu
DOLAR15.5474
EURO16.2232
ALTIN906.68
reader

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ İÇİN YENİ ADIM 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ İÇİN YENİ ADIM 
Abone ol
Ordu Üniversitesi’nde tarım konulu kamu- üniversite- sanayi iş birliği istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Senato Salonu’nda düzenlenen toplantıya Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Niyazi Taşçı ve Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Genel Sekter Doç. Dr. Mehmet Sami Güler, Üniversitemiz akademisyenleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile Ordulu sanayiciler ve iş insanları katıldı.

 

TEORİ İLE PRATİĞİ BULUŞTURMALIYIZ

Toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Üniversiteler, araştırma yaparak elde ettiği bilgiyi uygulaması için sanayiye bırakan ve sanayinin elde ettiği sonuçları tekrar eğitime dönüştüren kurumlardır. Sanayiler de karmaşık teknolojik bilgiye erişim, yüksek donanımlı bilimsel/teknik iş gücüne ulaşma imkanı, teknolojik olarak geri kalmış alanlarında hızlı bir teknolojik ilerleme kaydedilmesi, üniversitenin imkanlarını kullanabilme yeterliliği ve sanayideki teknik personelin eğitilmesi gibi birçok fırsata bu sayede sahip olmaktadır. Dolayısıyla sanayiciler ve iş insanlarımız bu işleri aktif bir şekilde icra ederken Üniversitemiz akademisyenleri de bu işin bilgi ve teori boyutunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, teori ile pratiğin bir arada olabilmesi için bu şehre bu ülkeye tarımda, sanayide, turizmde, sağlıkta ve diğer alanlarda nasıl katma değer sağlayabiliriz bugün bunları istişare edeceğiz. Katma değer yaratan ve bilginin toplumsallaşmasına zemin hazırlayan üniversitelerle gerçekleştirilen ortak çalışmalar, il ve bölge başta olmak üzere ulusal sanayinin gelişmesine ortam hazırlarken toplumsal yaşamın da sosyal ve kültürel açıdan zenginleşmesine katkı sağlayacaktır.   Üniversitemiz; Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, sanayicilerimiz ve iş insanlarımız ile iş birliği içerisinde olduğunda inanıyorum ki bunlar pratik hayatta katma değer olarak hem bizim için hem sizin için hem toplum için hem de devletimiz için çok olumlu sonuçlar doğuracaktır.” dedi.

 

 

ORDU ÜRETİM VE İHRACAT MERKEZİ OLMALI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bizim en büyük amacımız kaynaklarımızı iyi kullanmaktır, en büyük kaynağımız ise insandır. Bizler kaynaklarımızı tespit ettik, SWOT analizlerimizi yaptık. Dolayısıyla yaptığımız çalışmalar kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmak yönünde. Ordu’nun stratejik olarak çok güzel bir yeri var. Açtığımız 14 tünel ile 6 saatte Mersin’e iniyoruz.  Sadece bizim inmemiz yetmez, aynı zamanda lojistik olarak ürünlerimizi de indirmemiz lazım. Aradaki 41 vilayetin ithalat ve ihracatı ya Ordu ya da Mersin’den olacak. Burada beyinler birleşecek, bilgiler birleşecek, üniversiteler birleşecek. Biz de bunun analizini yaparak 5 şirket kurduk ve bunlardan biri hiçbir belediyede olmayan Tarım Dairesi’dir. Burada Türkiye’de bahsedilmeyen işler yapmaktayız. Bununla birlikte elektrik santralleri kuruyoruz. Ayrıca turizm, gıda, yazılım ve inşaat alanında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Dolayısıyla bizim hukuki ve ticari olarak enstrümanlarımız hazır. Konu tarım ve sanayi ağırlıklı olduğu için ayrıca ekonomi, gıda konuları da iç içe olduğundan bizim 5 şirketimiz de bu işin içine girebilir.” şeklinde konuştu.

 

GİRİŞİMCİYİ BİLGİ İLE BULUŞTURALIM

Ordu Valisi Tuncay Sonel, “Bizler 19 ilçemiz ile şehrimize yapılacak ne güzellik varsa onun yanındayız. Burada Üniversitemizi de tebrik ediyorum bu beklediğimiz bir buluşmaydı. Çünkü üniversiteler ilim yuvası ve akademisyen hocalarımızın görüşleri ve katkıları çok önemli. Ayrıca burada sahayı bilen iş insanlarımız var. Burada yapılacak işlerde Sayın Bakanımızın ifadelerini iyi değerlendirmemiz lazım.  Birlik ve beraberlikle, şehrimizin ve yöre insanımızın lehine olacak ne varsa yanındayız. Biz bu birlik ve beraberliğimizi her ortamda sağlarsak, enerjimizi bu işe verirsek Ordu’da yapılanın üzerine daha da fazla konulur. Bunun için Ordu olarak daha fazla çalışmamız, daha fazla üretmemiz, daha fazla ihracat yapmamız ve daha çok insanımıza iş ve aş vermemiz lazım. Bu duygu ve düşüncelerle bu toplantının Ordu’muza hayırlı olmasını ve somut işlerin yapılmasına vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından kamu-üniversite, sanayi iş birliğine yönelik gerçekleştirilebilecek araştırma faaliyetleri ve projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK 4 DOLARDAN AŞAĞIDA SATILMAYACAKÖnceki Haber

FINDIK 4 DOLARDAN AŞAĞIDA SATILMAYACAK

‘1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL ZAMLAR GERÇEK!’Sonraki Haber

‘1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL ZAMLAR GERÇEK!’

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar