VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
reader

ÜNYE’YE RAYLI SİSTEM GELİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜNYE’YE RAYLI SİSTEM GELİYOR
Abone ol
Ünye Belediyesi’nin çalışmaları ile 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi ile Karadeniz Bölgesi'nin en gizemli yapılarından biri olan Ünye Kalesi’nde raylı ziyaret sistemine izin çıktı.

Türkiye’de İlk Olacak

1. ve 2. etap restorasyon çalışmaları tamamlanan ve içerisinde bulunan 2 adet dehlizde temizleme çalışmaları biten Ünye Kalesi'nde 250 metre uzunluğunda olan büyük dehliz için hazırlanan ve raylı sistemle ziyaret edilebilecek çalışma, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan onay aldı. Ünye Kalesinde incelemelerde bulunan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay daha sonra Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundular.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK


Ünye Kalesi'nde bulunan ve temizlik çalışmaları tamamlanan 250 metre uzunluğundaki büyük dehliz için turistlerin raylı sistemle ziyaret edebileceği bir proje hazırlandı. Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan onay alan proje ile birlikte gerçekleştirilecek uygulama, aynı zamanda Türkiye’de ilk kez yapılan bir çalışma olması ile de dikkat çekiyor.


Ünye Kalesi'nde farklı projeler uygulayarak dikkat çeken bir destinasyon haline getirmek için çalıştıklarını kaydeden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yaptığı açıklamada, "Dehlizlerimizdeki temizlik çalışmalarına 2019 yılı Aralık ayında başlamıştık. Küçük dehliz 26 metrede son buldu. Buranın daha çok sarnıç ya da malzeme deposu olarak kullanıldığı görüşü hâkim oldu. Bir diğer ve büyük olan dehliz ise 250 metreye kadar uzanıyor. Buranın da temizleme çalışmaları tamamlandı ve bitiminde bozulmamış bir halde su kuyusuna ulaşıldı. Bu su kuyusu ile ilgili de değerli hocalarımızın 2 yönde düşünceleri var. Bunlardan birincisi savaş esnasında susuz kalmamak için kullanıldığı yönünde. Diğer düşünce ise yine Hristiyanlık dönemi öncesinde dini ayinler ve kutsamalar için kullanıldığı şeklinde" dedi. Hamza Alp
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BU ÜRETİCİNİN HAK ETTİĞİ BİR FİYAT ASLA DEĞİLDİRÖnceki Haber

BU ÜRETİCİNİN HAK ETTİĞİ BİR FİYAT ASLA...

26,50 TL KARTEL FİYATIDIR KABUL EDİLEMEZSonraki Haber

26,50 TL KARTEL FİYATIDIR KABUL EDİLEMEZ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar