Ordu
DOLAR9.5439
EURO11.1007
ALTIN549.59

ÜRETİCİ 35 TL İÇİN SOKAĞA DÖKÜLDÜ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜRETİCİ 35 TL İÇİN SOKAĞA DÖKÜLDÜ
Abone ol
Hasata bir ay kala yapılan fındık fiyatının ne kadar olması yönündeki tartışmaların her yıl yeniden yapıldığını söyleyen Tüm Üretici Köylüler Sendikası Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, "Fındık fiyatı maliyetler üzerinden belirlenmesi gerekir. Enflasyonun sürekli arttığı; gübre, ilaç fiyatlarının yüzde yüz artığı ülkemizde fındık fiyatının ne kadar olacağını alıcının insafına terk edilemez." dedi.

35 TL NORMAL OLANDIR

Sağra maliyet hesabı yaptıklarını, enflasyon gibi paramızın değerini düşüren olguları da hesaplayınca 1 kg fındığın fiyatının en az 35 TL olması gerekiyor. Ancak fiyatın belirlenmesi de yetmiyor. Devlet üreticinin lehine politika geliştirmezse, alım garantisi sağlanmazsa üretici yine mağdur olur. Sendika olarak talebimiz, fiyat belirlemesini üreticilerin de içinde olduğu "komisyon" yapmalıdır. Bu da yetmez devlet sinir koymadan alım garantisi vermelidir. Yoksa serbest piyasa canavarı politikası nedeniyle alıcı olan ihracatçı ve tüccarlar üreticiyi mağdur etmeye devam eder." dedi.

HER YIL AYNI TARTIŞMALARDAN BIKTIK

Sağra, üreticilerin hasada bir ay kala oyalandığını belirterek, "Her yıl fiyat ne olmalı diye tartışıyoruz. Önemli olan tarım fındık politikasıdır. Bugün uygulanan tarım politikası biz üreticilerin aleyhine. Öncelikle tarım politikasının değişmesi gerekiyor. Uygulanan politikalar sonucu, köyler boşalıyor. Sözleşmeli tarım dayatılıyor. Üretici, üretim boyunca harcadığı paranın ve emeğinin karşılığını alamıyor. Bu nedenle üreticiler olarak taleplerimizi dillendireceğiz, mücadele edeceğiz. İktidarın ve tarım ve gıda temellerinin dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz." diye konuştu.

ÖRGÜTLENMELİYİZ

Çıkış yolunun üreticilerin örgütlenmesinde geçtiğini vurgulayan Sağra, "Üreticilerin sorununu ancak üretici anlar. Bu nedenle üreticilerin örgütlenmelerin, birlik olmaktan başka seçeneği yok. Ürünümüze, emeğinize sahip çıkıp talana ve soyguna dur demeliyiz." şeklinde konuştu. Kaan Özel

MALİYET 25,90 TL ALIM FİYATI 35 TL

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, hesapladıkları fındık maliyetini de açıkladı. 1 kilo fındığın maliyetini 25 .90 TL olarak hesapladıklarını aktaran Sağra, bu durum karşısında TMO’nun alım fiyatının 35 TL olması gerektiğini ifade etti. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FERRERO DEĞERLİ TARIM PROGRAMI 40 BİN ÜRETİCİYE ULAŞTIÖnceki Haber

FERRERO DEĞERLİ TARIM PROGRAMI 40 BİN ÜR...

DEVLETİN ORDU’YA YATIRIMI 7,7 MİLYAR TLSonraki Haber

DEVLETİN ORDU’YA YATIRIMI 7,7 MİLYAR TL

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar