Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
reader

ÜRETİCİMİZE DE ÜLKEMİZE DE YAZIK OLUYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜRETİCİMİZE DE ÜLKEMİZE DE YAZIK OLUYOR
Abone ol
TMO’nun 39 TL’den çıktığı 20 bin ton fındık satış ihalesine kayda değer oranda katılımım olmamasını değerlendiren ziraat odaları bunun bir oyun olduğunu belirterek TMO’yu baskı altına almak isteyenlere fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.                 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fındıkta Oynanan Kötü Niyetli Oyunlara Son Vermesi İsteniyor    

12 AĞUSTOS 2021 TMO ALIM FİYATI 26,50 TL=3,1 DOLAR

21 ŞUBAT 2022 TMO SATIŞ FİYATI 39 TL=2,88 DOLAR  

5 OCAK 2021 (CAN) KALSİYUM AMONYUM NİTRAT GÜBRESİ (50 KG’LIK ÇUVAL) 110 TL

20 ŞUBAT 2022 (CAN) KALSİYUM AMONYUM NİTRAT GÜBRESİ (50 KG’LIK ÇUVAL) 350 TL

 

CUMHURBAŞKANIMIZ MÜDAHİL OLMALI ÜLKEMİZ VE ÜRETİCİMİZ KAYBETMEMELİ   

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: Biz daha önce de ifade etmiştik TMO’nun 39 TL olan satış fiyatı yüksek bir fiyat değildi. Hatta TMO Ağustos 2021’de alım fiyatını açıkladığında 3,1 doları olan fiyatla karşılaştırıldığında 39 TL 3 doların altında bir fiyattı. TMO bizim için çok önemli bir kurum. Onun fiyatı piyasanın şekillenmesinde büyük önem taşıyor. Bu sene gübre başta olmak üzere bütün girdi fiyatlarının arttığı bir yıl yaşıyoruz. Bu ortamda birilerinin TMO fiyatını düşük tutmaya çalışarak gelecek senenin fiyatını alçak tutmaya çalışmasını kabul etmiyoruz. Bu ülkemizin ve üreticimizin zararınadır. Cumhurbaşkanımızın bu tür oyunlara karşı müdahil olmasını bekliyoruz.       

 

 

TEKELLEŞMENİN SONUCUNU YAŞIYORUZ TMO FİYATI 3,5 DOLARIN ALTINDA OLMAMALI   

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: Biz uzun zamandır fındıkta tekelleşmeden söz ediyorduk. Tekelin alanı her geçen gün büyüyor. Bu son durumda bu tekelleşmenin  ve onun iş birliklerinin oyunun neticesi. TMO elindeki fındık Türk milletinin malıdır. Biz bu fındığın baskı kurularak ucuza satılmasına karşıyız. Hatta 3,5 doların altında bir fiyata satılmasının yanlış olacağı kanaatini taşıyoruz. TMO fiyatını revize edecekse fiyatını yukarı yönlü değiştirmeli. Düşük fiyat üreticiyi fındık bahçelerinden soğutur. TMO hatta nisana kadar bile bekleyebilir. Yeni sezonun şartlarını gördükten sonra satışa çıkabilir. Bu tür oyunlara TMO gelmemelidir. Hatta Cumhurbaşkanımız bu ve buna benzer oyunlara karşı müdahale etmelidir.                                        

 

DEĞNEKSİZ GEZMELERİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ BUNLAR İHRACATÇI DEĞİL  

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: İhracatçı Birlikleri -ki ben onlara ihracatçı değil tekelci firmanın işbirlikçileri diyorum- kısa süre önce ihracatın çok iyi gittiğini fındık tedarikinin kesilmemesi gerektiğini açıklıyordu. O günden bugün belliydi aslında. Tekelci  firma işbirlikçilerine talimat verdi TMO ihalesine fiyat yüksek gerekçesiyle gerilmemesini istedi. Böyle de oldu. Bu bir oyundur. TMO elindeki fındık dünyanın en kaliteli fındığıdır. TMO, Tarım Bakanlığı dik durmalıdır. Fındık diğer tarım ürünlerinden farklı olarak bir sanayi ürünüdür. İtalya’da, İspanya’da ya da Türkiye dışında bir başka ülkede fındık yoktur. Dünyanın da TMO elindeki fındığa ihtiyacı vardır. 2019’da TMO 14 TL’den aldığı fındığı önce 21 sonra 24 TL’den satışa çıkarmıştı. TMO yine aynı şekilde davranmalıdır. 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HUZUREVİNİ ZİYARET ETTİ YENİ HUZUR EVİNİN MÜJDESİNİ VERDİÖnceki Haber

HUZUREVİNİ ZİYARET ETTİ YENİ HUZUR EVİNİ...

HEM ARICILARIN SORUNUNU KONUŞTU HEM DE ORDULU ARICIYI KONUŞTURDU  Sonraki Haber

HEM ARICILARIN SORUNUNU KONUŞTU HEM DE O...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar