Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
reader

ÜRETİCİYE YOK SURİYE’YE VAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜRETİCİYE YOK SURİYE’YE VAR
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TMO’nun fındıktan elde ettiği kârı dağıtmazken Suriye’ye un göndermek üzere ihaleye çıkmasını eleştirdi.    

Adıgüzel şu açıklamayı yaptı: TMO geçen sene üreticiden 26 liraya aldığı fındığı 44 liraya sattı. Böylece kilo başına 17 lira kâr yaptı. TMO her yıl bunu yapıyor, fındık üzerinden kâr yapıyor. Biz de geçen yıl dedik ki fındıktan elde ettiğiniz kârdan üreticiye pay verin. Buna biz üretici birliği ya da kâr dağıtan şirket değiliz diye cevap verdiler.  Hadi bu 17 liranın 10 lirası masrafa gitsin kalan 7 lirasını üreticiye verin dedik. Bu 1 ton fındık yapana 7.000 lira 2 ton fındık yapan 14.000 lira gelir desteği olacaktı. Bunu yapmadılar.

 

 

TMO UN İHALESİNE ÇIKTI

Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir ilan Toprak Mahsulleri Ofisinin parayı nereye gönderdiğini,  müstahsil sırtından kazandı bu parayı nereye aktardığını ortaya koydu. TMO Suriye'ye un göndermek üzere ihale çıktı. Geçtiğimiz Temmuz ayında da yine ihaleye çıkmıştı. Bu 26 ton falan değil 26.000 ton. Daha öncede yine aynı şekilde bölgeye un göndermişti.  Yani 300-400.000 ton.  Suriye'ye hediye edilen miktar 550-600 milyon lira.

 

ÜRETİCİYE NEDEN YOK

Peki fındıkçı nerede? TMO 80.000 ton fındık aldı.  Kilo başına üreticilerse 7 lira neden vermedi. Yani TMO, bu hükümet üreticinin alın teriyle caka satıyor. Alın terini başka yerlere harcıyor. Burada ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye bir deyim var bu söylenebilir. Fakat ‘eve lazım olan camiye haramdır’ diye de bir deyim var.  

 

KİMİN PARASI HARCANIYOR

Türkiye’de öğrencilerin okula giderken çantasına koyacak bir parça ekmeği yok. Sen önce kendi acını doyur dışarıdan gelen sığınmacılara sonra bak.  Suriyelilere bu kadar para harcadıktan sonra bir de Suriye'ye bu şekilde harca yapmak da nedir?  Türkiye'de birçok ihtiyaç sahibi varken bu parayı feda ediyorsunuz. Kimin parasıyla, kimin alıntıyla kime zekat veriyorsunuz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜÇLÜ BİR GELECEK İÇİN GÜÇLÜ ÖĞRETMENLERE İHTİYAÇ VARÖnceki Haber

GÜÇLÜ BİR GELECEK İÇİN GÜÇLÜ ÖĞRETMENLER...

ÖLDÜRMEK İÇİN SIKMADIMSonraki Haber

ÖLDÜRMEK İÇİN SIKMADIM

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar