Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

ÜRETİM İŞTE BÖYLE BİR ŞEY

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜRETİM İŞTE BÖYLE BİR ŞEY
Abone ol
Ordu’da kuruyemiş işleme ve kurutma makineleri üretimi yapan Evrosan Makine’nin 6 aylık siparişleri tamamen dolu. Bu zamana kadar 5 kıtada 21 ülkeye makine ihracatı yapan Evrosan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akbulut, Ordu’nun kalkınmasının yolunun üretimden geçtiğine inandığını söyledi.

6 aylık siparişleri tamamen dolu

Ödüllü ürün üretti. 5 kıtadan sipariş alıyor

Evrosan Makinenin 2011 yılında 3 ortak tarafından kurulduğunu ifade eden Evrosan Makine Yönetim Kuruluyu Başkanı Erol Akbulut, “Biz üç ortak 25 yıldır tanışıyoruz. Daha önce sektörün içinde farklı firmalarda 17-18 yıllık bir geçmişimiz oldu. Orada edindiğimiz tecrübeleri 2011 yılında kendi işimize aktarmaya karar verdik ve işe başladık. İlk yıllar zor oldu. Yaklaşık 2-2,5 yıl sektörde kendimizi kabul süreci yaşadık. Sonrasında çok şükür 5 kıtada 21 ülkeye ürünlerimizi gönderdik. Oralardan siparişler aldık. Şu anda da İngiltere, Gürcistan ve Şili’den gelen siparişleri hazırlıyoruz. Biz 30 kişi ile çalışıyoruz. İstihdam sayımızı büyütmek istiyoruz ancak yer sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sorun yüzünden çaresiz kaldık. O yüzden şu anda bekliyoruz. Yer sorunu aşılırsa yatırım yaparak üretim ve istihdam kapasitemizi artıracağız.” dedi.

ÖDÜLLÜ ÜRÜNLER İMAL EDİLİYOR

Ana ürün olarak kuruyemiş kavurma makinesi imale ettiklerini ifade eden Evrosan Makine Yönetim Kuruluyu Başkanı Akbulut, “Ancak bununu dışında 60’ın üzerinde makine çeşidinin imalatını yapıyoruz. Bugün bir fındık entegre tesisinde hangi makine lazımsa onu biz yapabiliyoruz. Hata bina yapılıyor içini biz her şeyi ile yapabiliyoruz. Renk ayırıcı ve küçük paketleme makineleri bunun dışında. Biz ana ürünümüz olan kavurma makinesi ile ilgili olarak kendi tasarımızı yaptık. Onunla ilgili olarak da Türk Patent Enstitüsü’nden faydalı model patenti aldık. Son olarak da perakendeciler için küçük bir kavurma makinesi imal ettik. Elektrikli küçük bir makine. Bununla ilgili olarak da tasarım patentimiz var. hata bu makine ile ilgili olarak Türk Patent Enstitüsü bize ödül verdi. Biz sadece makine yapmıyoruz onları geliştirmeye de çalışıyoruz.” diye konuştu.                         

HEDEF UZUN YILLAR ÖMÜR SÜRMEK

Sadece yurt dışına çalışmadıklarını ifade eden Evrosan Makine Yönetim Kuruluyu Başkanı Akbulut, “İster fındık sektöründe olsun ister kuruyemiş sektöründe olsun yurt içinde çok ciddi firmalara iş yaptık. Sektörün önde gelen firmalarıyla çalışıyoruz. Pro Gıda onlardan biri Samsun Çarşamba’da Yılmaz Fındık onlardan biri. Hatta Yılmaz Fındık’ın bina tasarımı dahil bütün makinelerinin üretimini biz yaptık. Umarım gelecek için, gelecek nesiller için, Ordu’muz için, ülkemiz için faydalı oluruz. Dilerim çocuklarımız bu şirkete sahip çıkıp uzun yıllar sektörün içinde kalırlar. Hedefimiz bu. Çünkü biz zamanında Almanlar ile de çalıştık. Orada gördüğümüz şeyler bizim için yol haritası oldu. Düşün ki bugün bir Alman firması 500 yıl önce kurulmuş ve ayakta duruyor. Bu şirketler de sonuçta bizim gibi işe başladılar.“ şeklinde konuştu.                   

İMALAT TURİZİM KADAR DEĞERLİ

Ordu’da bir dönem turizmin çok ön palanda tutulduğunu ifade eden Evrosan Makine Yönetim Kuruluyu Başkanı Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belki bunda bir takım başarılar elde edildi. Ancak bu ülke için turizm sektörü ne kadar değerli ise imalat sektörü de o kadar büyüktür diye düşünüyorum. İmalatın olmadığı yerde turizmin de çok fazla bir işe yarayacağını düşünmüyorum. İmalat sektörü olarak ihracat yaptığınızda ülkeye dövizi getiriyor, istihdamı sağlıyor ve ülkenin teknolojik anlamda gelişimine katkı sağlıyorsunuz. Şöyle ifade edeyim. Bizim Meksika’da bir makinemiz var. Buradan Meksika’ya 26-27 saate gidiyorsunuz.  Ancak o makinde bir arıza olduğunda biz onu buradan görerek Meksika’ya gitmeden müdahale edip çözebiliyoruz. Böyle bir teknolojiden söz ediyorum.” diye konuştu.

ORDU ÜRETİM VE EĞİTİMLE KALKINIR

Ordu’da üretim olmaz düşüncesine katılmadığını aktaran Akbulut, şöyle tamamladı; “Marka olmayı başardığımız zaman Ordu’da değil dünyanın neresinde olursanız olun müşteri gelip sizi bulacaktır. Bunu tecrübemle sabit olduğu için emin olarak söylüyorum. Ham maddeye yakın yerler sizden biraz daha fazla kazanabilir. Zaten siz hızlı para kazanmak istiyorsanız üretim size göre değil demektir. Ama Ordu’da üretim olmaz düşüncesine katılmıyorum.  Ben Ordu’nun kalkınmasını yolunu eğitim ve üretimden geçtiğini düşünüyorum. Eğitim sistemi düzgün olmalı ki nitelikli eleman sorunu yaşanmasın. Bir de üretmeniz lazım. Dünya tüketim toplumuysa eğer -ki herkesin elinde bir cep telefonu varsa o eskidiğinde yenileniyorsa- o zaman üretim yapacaksınız. Bu yapılırsa ülke her alanda güçlü ve söz sahibi olur.” YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zamana ve sabra ihtiyaç varÖnceki Haber

Zamana ve sabra ihtiyaç var

ODÜ’DEN İŞ HAYATINA DESTEKSonraki Haber

ODÜ’DEN İŞ HAYATINA DESTEK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar