Ordu
DOLAR15.5489
EURO16.2164
ALTIN897.54
reader

ÜRETİMDE ZENGİN GELİRDE FAKİRİZ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜRETİMDE ZENGİN GELİRDE FAKİRİZ!
Abone ol
İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Meclis Üyesi Çetin Topaloğlu, Türkiye’nin fındıkta üretim zengini, gelir fakiri olduğuna işaret ederek “Fındıkta verimliliği artırmaz, katma değerli olarak satmayı başaramazsak dünya liderliğini elimizden alırlar” dedi.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Meclis Üyesi ve Kuruyemiş ve Kuru Meyve Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Çetin Topaloğlu, Türkiye'nin fındıkta üretim zengini, gelir fakiri olduğunu söyledi.

Fındık âdeta toprakta yetişen altındır” diyen Topaloğlu “Buna rağmen ne yazık ki gereği gibi değerlendiremiyoruz. Fındıkta verimliliği artırmaz, katma değerli olarak satmayı başaramazsak dünya liderliğini elimizden alırlar. Türkiye’de yaklaşık 400 bin aile fındık tarımı yapıyor. Ancak maalesef fındık üreten ülkeler arasında en düşük verim bizde. Bir dönümden elde edilen ortalama ürün ABD’de 236 kg, Fransa’da 225 kg, İtalya’da 128 kg iken Türkiye’de 96 kg civarında. Bu oranın düşüklüğünün nedeni, bölünmüş bahçeler, yaşlı fındık ağaçları ve doğru yöntemlerin kullanılmaması” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan örnek bahçelerde, dönüm başına verimliliğin 350-400 kiloya kadar artırıldığını kaydeden Topaloğlu, şöyle konuştu: Yani doğru yöntemlerle üretimimizi katlamamız mümkündür. Fındık ihracımızın yüzde 56’sı natürel iç fındık olarak yapılıyor. Yüzde 18’i işlenmiş, yüzde 26’sı ise ileri işlenmiş ürün olarak ihraç ediliyor. Yani ürünümüzün çoğunu ham madde olarak dışarı gönderiyoruz. Üretim verimliliğini artırmak için nasıl devletimizin teşvik çeşitlendirmesi gerekiyorsa, fındığın değerlenmesi için de girişimcilerimizin fındığı değerlendirmesi gerekiyor. Örneğin fındık ezmesi hâline getirerek satan ülkeler bundan en büyük geliri elde ediyorlar. Yani Türkiye fındığın üretim zengini, gelir fakiri bir ülke. Bu kısır döngüden kurtulmalıyız.” Türkiye


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
RÜSUMAT NO:4 MÜZESİ NİSAN’DA AÇILACAKÖnceki Haber

RÜSUMAT NO:4 MÜZESİ NİSAN’DA AÇILACAK

GERİ ÖDEME KAPSAMINA ALINAN ZOLGENSMA DEĞİL UMUT TACİRLİĞİ YAPMAYINSonraki Haber

GERİ ÖDEME KAPSAMINA ALINAN ZOLGENSMA DE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar