Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
reader

UYUZ SALGININDA KAÇAK İLAÇ SATILIYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
UYUZ SALGININDA KAÇAK İLAÇ SATILIYOR!
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Meclis Genel Kurulu’nda bazı çok kritik ilaçların piyasada bulunamaması ve SGK’nın çok hayati bazı ilaçları geri ödemeye almamasını dile getirdi, kimi ilaç isimleri ile durumu örneklendirdi. Ayrıca Türkiye’de bir uyuz pandemisi olduğunu belirten Adıgüzel, Sağlık Bakanlığı’nın uyuz ilacına 3 yıldır ruhsat vermediğini ve Hindistan’dan getirilen bazı ilaçların piyasada yasa dışı satıldığını belirtti.

Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde: Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilaçlarda geri ödeme politikası yüzünden ve bazı ilaçların geri ödemesi olmadığından insanlarımız zor durumda. Mesela çocuk ateş düşürücü ve ağrı kesici şurupları zaman zaman yoka giriyor. Ulaşıldığında da hastalar 40 TL fark ödemek zorunda kalıyor. Yine çocuk astımında kullanılan bir hava şu anda bulunamıyor. Son derece hayati bir ilaç... Kalp ritim bozukluklarında ve kalp ameliyatlarında kullanılan Amiodoran isimli ilaç şu anda bulunamıyor ve 6 ay daha olmayacağı söyleniyor.

 

 

İLAÇ YOKLUĞU VAR

 

Pek çok antibiyotiğe ulaşılamıyor. Antibiyotikli göz ve kulak damlalarına ulaşılamıyor.  Depresyon ve nöroloji ilaçları bulunamıyor. Bir de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödeme kapsamına almadığı ilaçlar var. Örneğin Oneptus kalp yetmezliğinde kullanılan bir ilaç. Hastaların hastaneye yatış oranını büyük oranda düşürüyor. Normalde haftada bir hastaneye gelen hastalar bu ilaçla aylarca hastaneye gelmeden evde tedavi olabiliyor. Bir kalp yetmezi hastanın hastaneye yatması 9-10 bin TL'ye mal oluyor. İlaç ise 400-500 TL. İnsan sağlığı ve insan hakları açısından da devlet giderleri açısından da bakıldığında akıl var mantık var; artık bu tür ilaçları ödeme kapsamına alın.

 

UYUZ SALGINI VAR

 

Türkiye'de uyuz pandemisi var. İvermektin isimli ilaca Sağlık Bakanlığı 3 yıldır ruhsat vermiyor. Avrupa'dan 80 Euro'ya gelen bir ilaç, ancak hem ruhsat verilmediğinden hem de ödeme kapsamında olmadığından Hindistan'dan 25 TL'ye getirilip 900 TL'ye yasadışı olarak satılıyor. Dirençli uyuzda çok önemli, bu nedenle ödeme kapsamına alınması ve insanların bu şekilde mağdur edilmemesi, yasadışı yollara mecbur bırakılmaması lazım. Bu ve bunun gibi birçok hayati ilaç var. Şu anda Sağlık Bakanlığı’nın, hükümetin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödeme politikası, sabit döviz kuru uygulamaları ve pek çok ilacın geri ödeme kapsamında olmaması nedeniyle hastalarımız büyük sıkıntı yaşıyor.” ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇOK ÜZÜNTÜ VERİCİ GÖRÜNTÜLERÖnceki Haber

ÇOK ÜZÜNTÜ VERİCİ GÖRÜNTÜLER

2 KİLO ESRARA 2 TUTUKLAMASonraki Haber

2 KİLO ESRARA 2 TUTUKLAMA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar