Ordu
DOLAR13.599
EURO15.4427
ALTIN795.03
reader

VETERİNER HEKİMLERDEN OBB’YE UYARI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
VETERİNER HEKİMLERDEN OBB’YE UYARI
Abone ol
Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Taner Canbulut, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kurma hazırlıklarını yaptığı hayvan hastanesiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Canbulut, şu açıklamayı yaptı: Ordu Büyükşehir Belediyemiz basın ve yayın organlarında yer aldığı gibi Karadeniz bölgesinde büyük bir hayvan hastanesi yaptı. Aslında kendilerine teşekkür etmek lazım. Çünkü ilgili daire başkanları, Büyükşehir'in yetkili organlarının hayvan hastalıkları ile ilgili böyle bir yatırım yapmaları Ordu için gurur verici bir durum. Ordulu veteriner arkadaşlarımızın daha elit bir ortamda çalışıyor olmaları bizim açımızdan gerçekten çok çok mutluluk ve gurur verici bir durum. Yine açılan hastaneye yeteri kadar malzemelerin alınması, görüntüleme sistemleri ve operasyon malzemelerinin, operasyon sistemlerinin alınması da ayrıca gurur vesilesi.

ÖNEMLİ BİR KONU VAR

Ancak burada gözden kaçırılan bir nokta var. İleride kamu kurumları arasında ve yine anayasal bir kamu kuruluşu olan Veterinerler Odası arasında ihtilaf oluşturacak bir durum var. Hastaneler, rehabilitasyon merkezleri ve veteriner klinikleri ruhsatlarını Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan alır. İlgili yükümlülükleri yerine getirdikten sonra ruhsat işlemi için başvururlar ve şartları uygunsa veteriner kliniği, poliklinik ve hastane ruhsatı alınırlar. Tıpkı özel hastanelerin, devlet hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alınması gibi.

UZMAN GEREKİYOR

Burada dikkat etmemiz gereken şey şu, bir hastanenin yasal olarak açılabilmesi için 4 ana bilim dalı alanında ihtisas yapmış bir uzman veteriner hekimin olması gerekir. Bunlar doğum, cerrahi, dahiliye ve suni tohumlama. Bu klinik dallarının dışındaki uzmanlar atıyorum işte mikrobiyoloji uzmanı, hayvan besleme uzmanı, atıyorum işte ayak hastalıkları uzmanı gibi klinik dallarında herhangi bir alanda uzman olan veteriner hekimin öncülüğünde bir hayvan hastanesi kurulamaz kesinlikle. Bu da önemli değil belki. Çünkü tamamlanabilecek bir şey.

SAHİPLİ-SAHİPSİZ AYRIMI YAPAMAZ

Bize göre önemli olan şöyle bir konu var. Anladığımız kadarıyla OBB hastane ruhsatı için Tarım Bakanlığına hastane ruhsatı için başvurmuş. Eğer hastane ruhsatı alınırsa her ne kadar belediye işletmesi de olsa normal bir hastane gibi hiç ayrım yapmadan bütün hastalara bakmak zorunda kalacaktır. O zaman ‘biz sahipli hayvana bakamıyoruz’ diyemezler. Ayrıca sahipli olsun ya da olmasın her işlemde devlet ve Veterinerler Odası tarafından verilen ücret tarifesine uymak zorunda kalırlar. Halbuki bu arada amaç sokak hayvanlarına ve kimsesi hayvanlara bakmaktır.

DOĞRU ADRES ÇEVRE BAKANLIĞI

O yüzden biz arkadaşlarımıza diyoruz ki siz ruhsatınızı Tarım Bakanlığı’ndan değil Çevre Bakanlığından rehabilitasyon merkezi olarak alın. Böyle bir hakkınız var. Türkiye’deki bir çok belediye de böyle yapıyor. Belediye zaten kar amaçlı bir kuruluş değil. Elbette ki iktisadi kuruluşları olabilir. Eğer sokak hayvanları ve kimsesiz hayvanlar için bir şey yapılmak isteniyorsa o zaman adres Çevre Bakanlığıdır. İsmi yine Rehabilitasyon ve Hayvan Hastanesi olabilir. Buna bir engel yok. Ancak diğer türlü yaşanabilecek sorunlar var. Mesela kendisine gelen hayvan sahipli mi sahipsiz mi bilmez. Belki de sahiplim hayvan sahipsiz diye getirilir. Bu da asıl sorun olan sahipsiz ve sokak hayvanları sorunun çözümünü geciktirir.”  Yasin Çanakçı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VONA-NAZİLLİ RÜZGARI İNGİLTERE’DE ESİYORÖnceki Haber

VONA-NAZİLLİ RÜZGARI İNGİLTERE’DE ESİYOR

YENİ MAHALLEDEKİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMDE FİNALE GELİNDİSonraki Haber

YENİ MAHALLEDEKİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMDE Fİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar