Ordu
DOLAR15.565
EURO16.2652
ALTIN900.39
reader

YAĞMUR HASADININ FARKINDA DEĞİLİZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YAĞMUR HASADININ FARKINDA DEĞİLİZ
Abone ol
KIYMETİNİ BİLMEDİĞİMİZ DEĞER YAĞMUR SUYU: Ordu olarak Türkiye’de en fazla yağış alan ve kuraklıktan en az etkilenen bölgede olmamıza rağmen tarım alanlarımızda yeterince sulama yapılmadığı da bir gerçek. Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, her üreticiyi ve her işletmeyi sulama sistemleri hakkında bilgi almak üzere birimlerine davet etti.

SU KAYNAKLARININ KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ 

Tarım ve Orman Bakanlığının Karadeniz’de küresel ısınmaya karşı yaptığı çalışmaları Ordu Olay’a değerlendiren Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz, şunları kaydetti: “Evet bakanlığımızın ilgili birimleri küresel ısınmanın etkilerine karşı çeşitli hazırlıklar yapıyor. Fındığın bizim bölgemizde her türlü kalacağını, fındığın yanında kuraklığa dayanaklı diğer ürünlerle ilgili çalışmaları da artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz kuraklığı hisseden ama en az hisseden bölgeyiz. Bana göre bundan sonraki süreçte mevcut su kaynaklarının etkin kullanımı çok çok büyük önem taşıyor.

 

HERKESİN YAĞMUR HASADI YAPMASI GEREKİYOR

Bizde yağış var ama boşa akıp gidiyor. En basitinden çatı oluklarından boşa akıp giden bir sürü yağmur suyu var. Bunları depolamamız lazım. Bunun yanı sıra uygun alanlarda, yaylalarda, hazine arazilerinde göletler yaparak suyu depolamak gerekiyor. Yağmur hasadı yöntemiyle her bir işletmenin yağmur suyunu depolaması gerekiyor. Bu suyu tarım için de hayvancılık için de kullanmak gerekiyor. Biz var olan su kaynaklarını kesinlikle etkin şekilde kullanmalıyız. Herkes, her işletme mutlaka yağmur hasadı yapmalı. Bu konuda Ordu’da güzel örnekler de görülmeye başlandı.

 

SULAMA SİSTEMLERİNE YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VAR

Mesela Ordu’da bir işletmemiz çatısından aldığı yağmur suyunu depolayarak serasında kullanıyor. Bu konuyu öncelememiz gerekiyor. Bizim ilk hedeflimizin bu olması lazım. Her şeyden önemli olan suyun tasarruflu kullanılması ve boşa akıp giden suyun bir şekilde depolanarak hem sulamada hem de diğer ihtiyaçlarımız için kullanılması. Sulama sistemlerinin kurulması için bakanlık olarak yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Geçen sene ülke genelinde her başvuru kabul edilerek desteklendi. Önceden vahşi sulama yapılıyordu. İlgilenenler, sulama sistemleri hibe desteği konusunda birimlerimizden bilgi alabilirler. Bu konuda 1 Mart’a kadar başvuru alıyoruz.” Kaan Özel                              


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇİSELİ ŞELALESİ DONDUÖnceki Haber

ÇİSELİ ŞELALESİ DONDU

ORDULU İŞ ADAMINI GASP ETTİLERSonraki Haber

ORDULU İŞ ADAMINI GASP ETTİLER

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar