Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
reader

YAŞASIN CUMHURİYET

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YAŞASIN CUMHURİYET
Abone ol

CUMHURİYET EN ÖNEMLİ DÖNEM NOKTALARINDAN BİRİ

Ordu Valisi Tuncay Sonel, “Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir.” dedi.

Vali Tuncay Sonel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle kutlama mesajı yayınladı. Sonel şu ifadelere yer verdi: Türk Milleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak, bunu Cumhuriyetle taçlandırdığı günün 98. yıldönümünü kutlamanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.

Cumhuriyetimizin Büyük Önder  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “benim en büyük eserim” dediği, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim olan Cumhuriyetimiz, Atatürk’ün önderliğinde insanüstü bir gayret ve fedakârlıkla, bağımsızlık mücadelesi ile elde edilen eşsiz bir zaferle kurulmuştur.

Bu büyük zaferin sonucunda kahramanlarımız tarafından bize, geçmişimize gururla, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak bir ülke ve Cumhuriyet armağan edilmiştir.

Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir.

Gönülleri kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçıları olan bizler, kardeşçe birbirimizi kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarımızı hep birlikte kuracağız.  Birliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de hep muhafaza edeceğiz. Birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya, Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Ordulu Hemşehrilerimizin Cumhuriyet Bayramını en samimi  duygularımla  kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale Savaşımızdan Kurtuluş Savaşımıza,Kıbrıs Barış Harekatından 15 Temmuz’da ve terörle mücadelede ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve milletimizin birliği ve beraberliği için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

CUMHURİYET GURUR VE COŞKUSUNU YAŞIYORUZ

Cumhuriyetin ilan edilişinin 98’inci yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten OBB Başkanı Hilmi Güler, “Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak bunu Cumhuriyetle taçlandırdığı günün 98’inci yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.  Cumhuriyetin, aziz Türk milletinin her türlü zorluk ve imkansızlığa rağmen örnek vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla gösterdiği kahramanlığın eseri olduğunu belirten Başkan Güler, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak bunu Cumhuriyetle taçlandırdığı günün 98. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Cumhuriyet, bir milletin her türlü imkânsızlığa rağmen vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla bağımsızlığına kavuşabilmek için inanç ve kararlılıkla giriştiği milli mücadelenin ardından elde etmiş olduğu büyük bir zaferin sonucudur.

Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Halkın iradesinin yönetime hâkim olduğu, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bir yönetim sistemi olan Cumhuriyet, ülkemiz ve milletimiz için kazanılan en büyük değerlerden birisidir.

Cumhuriyeti korumak, sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan bu ülkenin evlatlarının, hepimizin müşterek vazifesidir. 

Bizler de atalarımızın emaneti olan cennet vatanımıza ve Cumhuriyetimize tüm kazanımlarıyla beraber sonsuza kadar sahip çıkacak ve gelecek kuşaklara her alanda gurur duyacakları bir ülke bırakmak için el ele gönül gönüle geleceğe güvenle yürüyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve milletimizin birliği ve beraberliği için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

 

CUMHURİYET BAĞIMSIZ YAŞAMA İRADESİNİN VÜCUT BULMUŞ HALİ

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Milletimizin kendi toprakları üzerinde hür ve bağımsız yaşama iradesinin vücut bulmuş hali olan Cumhuriyet; Türk milletinin iman gücünün, sarsılmaz iradesinin ve birbirine kenetlenişinin bir örneği, ulusumuza bırakılmış en büyük mirastır.” dedi

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Rektör Prof. Dr. Akdoğan şu ifadelere yer verdi: Milletimizin kendi toprakları üzerinde hür ve bağımsız yaşama iradesinin vücut bulmuş hali olan Cumhuriyet; Türk milletinin iman gücünün, sarsılmaz iradesinin ve birbirine kenetlenişinin bir örneği, ulusumuza bırakılmış en büyük mirastır.

Vermiş olduğu kurtuluş mücadelesi ile tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdıran yüce Türk milleti, bağımsızlığı söz konusu olduğunda aynı inanç ve kararlılıkla hareket edebilecek güç ve bilince sahiptir. Aynı inanç ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma kararlılığı ile var gücümüzle çalışarak şehitlerimizin kanlarıyla sulanan kutsal topraklarımızın bütünlüğüne sahip çıkmak; vatanını, milletini ve hürriyetini seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, üretken ve nitelikli gençler yetiştirerek ülkemizin geleceğe daha emin adımlarla ilerlemesine vesile olmak en ulvi görevlerimizden biridir.

Bu düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele kahramanlarımızı, gazilerimizi ve vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyet Bayramımızın 98’inci yıl dönümü kutlu olsun.

 

CUMHURİYET TÜRK’ÜN ESARET ALTINA ALINAMAYACAĞININ BİR ÖRNEĞİ

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Kahraman ecdadımızın Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlattığı ve büyük fedakârlıklarla elde ettiği destansı zafer neticesinde kurulan Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Cumhuriyetin destansı bir bağımsızlık zaferi kazanan milletimizin bize en büyük emaneti olduğuna dikkat çeken Başkan Tören; “Geçmişte olduğu gibi bugünde ve gelecekte de istiklal ve istikbali için aziz milletimizin hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağını söyledi. Başkan Tören, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz.

Türk milletinin nice fedakârlıkları ve kahramanlıkları ile dolu istiklal mücadelesi sonunda elde ettiği zaferi Cumhuriyetle taçlandırdığı 29 Ekim tarihi aziz milletimizin en zor şartlarda bile esaret altına alınamayacağının en mümtaz örneğidir. Cumhuriyet, kahramanlıklarla dolu büyük bir mücadelenin ardından destansı bir bağımsızlık zaferi kazanan milletimizin bize en büyük emanetidir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'en büyük eserim' dediği Cumhuriyet, hiç şüphesiz, geleceğimiz adına en önemli teminatımızdır. Eşitlik ve hürriyet temeline dayanan büyük bir millet olma iradesiyle kurulan Cumhuriyetimiz, hepimizin yol göstericimizdir.

Bizler, Cumhuriyetimizin genç şehri Altınordu’muzda Cumhuriyet’in yol göstericiliğinde hiçbir insanımızı ötekileştirmeden, ayrımsız şehrimize ve insanımıza en iyi şekilde hizmet edebilmek için gündüz gece demeden canla başla çalışıyoruz.

Bilimde teknolojide tasarımda, sporda, kültür ve sanatta, hayatın her alanında her geçen gün daha da ön plana çıkan ve bölgesinde yıldızı sürekli yükselen şehrimiz ve ülkemiz için vatan ve millet aşkıyla çalışmaya devam edeceğiz.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyor; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mızı kutluyorum.”

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MAZLUMLARIN UMUT KAYNAĞI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olmuştur.” dedi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Şahin,29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda; şu ifadelere yer verdi: “Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun'a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yıl dönümünü, milletçe kutlamanın haklı gururu ve coşkusu içindeyiz.

Cumhuriyet, her türlü zorluk ve yokluğa rağmen, Türk Milletinin özünde var olan birlik ve beraberliğin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının, muasır medeniyet seviyesine erişmiş güçlü bir Türkiye kurma azim ve kararlılığının gurur verici eseridir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olmuştur.

Milletimizin her bir ferdinin, ecdadımızın mirasına sahip çıkmak ve bunu gelecek nesillere aktarmak için bugün de aynı ruh ve kararlılığa, aynı özveriye sahip olduğuna inanıyorum.

Bu duygu ve düşünceyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor; hemşehrilerimin ve tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FATSA BELEDİYESİ’NDEN TÜRK BAYRAĞIÖnceki Haber

FATSA BELEDİYESİ’NDEN TÜRK BAYRAĞI

ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ MUASIR MEDENİYET YAKALANACAKTIRSonraki Haber

ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ MUASIR MEDENİYET Y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar