Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

YAŞLILARA SAYGI HAFTASI’NI ALMANYA’DA DA YAŞATIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YAŞLILARA SAYGI HAFTASI’NI ALMANYA’DA DA YAŞATIYOR
Abone ol
Ordulu Mehmet Şaşmaz Yaşlılara Saygı Haftası’nı Almanya’da da yaşatıyor. Şaşmaz Ehringshausen Belediye Başkanı Jürgen Mock ile birlikte Türk ve Alman yaşlıları evlerinde ziyaret ederek hal ve hatırlarını sordu, içerisinde fındık gibi Ordu ürünlerinin de bulunduğu hediye paketi verdi.   

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da korona virüsü salgını en ağır darbeyi yaşlılara vurdu. Virüsün neden olduğu hastalıktan en ağır biçimde etkilenen yaşlılar, salgınla mücadele amacıyla alınan önlemler nedeniyle de sosyal ilişkilerini kısıtlamak zorunda kaldıkları için de ağır psikolojik sıkıntılarla karşı karşıyalar. Ancak Hessen eyaletinin kuzeyindeki Ehringshausen kentindeki yaşlıların bir bölümü oldukça şanslı. Çünkü bu kentte yaşayan Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Mehmet Şaşmaz, Türkiye’de her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılara Saygı Haftası’nı burada da yaşatıyor.

30 yıldır Ehringshausen’de yaşayan Türk ve Alman yaşlıları evlerinde ya da kaldıkları huzur evlerinde ziyaret ederek, hallerini hatırlarını soran ve kendilerine bu ziyaretler nedeniyle hazırladığı özel hediye paketlerini armağan eden Şaşmaz, bu geleneği salgınla mücadele önlemlerine özen göstererek, bu yıl da sürdürdü.

 

ORDU ÜRÜNLERİ HEDİYE EDİLDİ

Geçtiğimiz yılki ziyaretleri salgının en yoğun olarak yaşandığı ilk döneme rastlaması nedeniyle iptal etmek zorunda kaldıklarını belirten Şaşmaz, bu yılki ‘Yaşlılar Haftası’nda  Ehringshausen Belediye Başkanı’yla birlikte çok sayıda yaşlıyı evlerinin girişinde ya da bahçelerinde ziyaret etmeyi başardı. Her yıl dağıttığı hediye çantalarının içinde Türkiye’ye özgün kuru ve yaş gıdaların, özellikle de memleketi Ordu’nun temel ürünü fındığın bulunmasına özen gösteren Şaşmaz’ın bu yılki paketlerinde salgınla mücadeleye destek amacıyla FFP3 koruyucu maskeleri de yer aldı.

Hediye çantalarında yer alan ürünler için Türk Alman Sağlık Vakfı ile Vita Eczanesi, Gürsoy-Fındık ve Turhan Market gibi özel şirketlerden destek aldıklarını belirten Şaşmaz, “Belediye Başkanımız Jürgen Mock da sekiz yıldır bu ziyaretlere bizzat katılarak, Yaşlılar Haftası’nın burada da yaşanmasına katkıda bulunuyor.“ dedi.

DÜNYANIN HER YERİNDE TÜRK GELENEKLERİ YAŞATILSIN

Yerli malı haftası, komşuluk günü, çocuk bayramı gibi Türkiye’de geleneksel olarak kutlanan önemli günleri, kişisel inisiyatifiyle kendi yaşadığı kasabada da yaşatmaya özen gösteren Şaşmaz, “Yaşlılara Saygı Haftası korana virüs salgınının neden olduğu sosyal ve sağlık tahribatlar nedeniyle her zamankinden çok daha önem kazanmıştı. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde de bunu bizzat gördük.“ diyerek, Türkiye’de yaşlılara verilen önemi Almanya’da gösterebilmekten çok memnun olduğunu söyledi.

Yaşlılara Saygı Haftası’nın Almanya’daki çok kültürlü yaşama, Türk-Alman ilişkilerine ve toplumsal barışa olumlu katkılarının olmasını umut ettiğini belirten Şaşmaz, 30 yıldır sürdürdüğü bu etkinliğin önemine şöyle dile getirdi: “İnsanoğlu her canlı gibi doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Gençliklerini yararlı çalışmalarla geçiren yaşlılarımıza saygıyla davranmalı, neşelerini kaybetmemeleri için onları karamsarlığa düşürecek söz ve hareketlerden uzak durmalıyız. Özellikle ülkemiz insanının kültür ve geleneklerimiz doğrultusunda davranarak, büyüklerine saygı ve sevgiye önem vereceğine inanıyorum. Ülkemizde yaşlılara verilen önem konusundaki önemli kurumlar ve geleneksel çalışmaların tarihi Avrupalı dostlarımızınkinden çok daha eskilere dayanmaktadır. Örneğin 1895 yılında kurulan Darülaceze, o dönemde bu yana din, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin, sokağa terkedilmiş yaşlı ve engellilere hizmet vermektedir. 1982’den itibaren her yılın 18-24 mart tarihleri arasında kutlamaya başladığımız ‚Yaşlılara Saygı Haftası‘ da oldukça önemlidir. Aslında bizden daha sonra, 1 Ekim 1990 itibarıyla başlatılan ‚Dünya Yaşlılar Günü’nün de benzer hedefleri var. Ancak 41 yıldır yaşadığım Almanya’da bu güne ilişkin bir kutlamaya rastlamadığımı söyleyebilirim. Aynı durum maalesef Dünya Çocuk Günü, Dünya Komşuluk Günü gibi önemli günler için de geçerli. Millet olarak yaşlılarımızı, özellikle bayramlarda, özel günlerde hatırlayalım. Yapabileceğimiz güzellikleri de, diğer ülke insanlarına anlatarak, beraberce uygulamaya çalışalım.”

 

 

Şaşmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Bu etkinliği gelecek nesil çocuklarımızın unutmaması açısından ve gelecekte onlar tarafından devam ettirilmesi açısından çok önemli buluyorum. Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşsınlar Türk ve göreneklerinin yaşatılmasını vatandaşlık görevi olarak görüyoruz. 41 yıldır öğretmen olarak görev yaptığım Almanya’da hem Türk hem Alman toplumunun geleneklerimizin güzelliklerini icra ederek anlatmaya çalışıyorum.”    

 

ÇOK İYİ TEPKİLER ALDIM

Ehringshausen Belediye Başkanı Jürgen Mock ise, “Bu etkinliğe katıldığım 9. yıl. Son 9 yılda etkinlik sebebiyle Alman halkından çok olumlu tepkiler aldım. Bunula birlikte dünya komşuluk  günüde bir çok aile ile de olduk.  Bu etkinlik ile de oluklumu tepkiler aldım, alıyorum.” diye konuştu.     

 

  

 

 

 

Resimaltları…

 

 

 

Ehringshausen Belediye Başkanı Jürgen Mock (sağda) ve Öğretmen Mehmet Şaşmaz’ın ziyatetlerde dağıttığı hediye çantalarında Ordu pikola fındığı, fındıklı pide, çilek, kayısı gibi meyveler, içinde 10 adet FFP3 maskenin yer aldığı paketler yer alıyordu.

 

 

Öğretmen Şaşmaz ve Başkan Mock’un evlerinin kapısı önünde, girişinde ya da bahçelerinde ziyaret ettiği Monika ve Werner Nell çifti, Marlies (80) ve Peter Novak (79) çifti, Hainz ve Toni Sattler, salgın günlerinde hatırlanmaktan memnun kaldılar.

 

 

1968 yılından bu yana Almanya’da yaşayan Kırşehirli Remziye (81) ve Lütfi Altıntaş (80) ile Bayburtlu Ali Kılıç, 1969’da Almanya’ya gelen Ordulu Sabri Gündüz (84) ile Sıvaslı Hacer Kılıç, „Yaşlılara Saygı Haftası“ndaki ziyarete sevindiler.

 

 

 

 

 

Notlar:

Ali kıylıç elende baton olan

 

Sabri Gündüz kravatlı olan

 

Remziye ve Lütfü alütıntaş evin bahçesindre  otoryor

 

Nel Verner otoraklı sandalyada oturuyor

 

Heng ve Toni Sattler merdivende ki resim

 

Marlis Peter Novak  kapı girişinde çantanın içine bakıyor  

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÜNYE’DE 250 ÇAM FİDANI TOPRAKLA BULUŞTUÖnceki Haber

ÜNYE’DE 250 ÇAM FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

HASTANE 747 GÜN SONRA BİTECEKSonraki Haber

HASTANE 747 GÜN SONRA BİTECEK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar