Ordu
DOLAR9.767
EURO11.4151
ALTIN563.37

YENİ KİTABI ÇIKTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YENİ KİTABI ÇIKTI
Abone ol
Hemşehrimiz eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yeni kitabı Muhtıradan Darbeye-Türkiye'de Siyasetin Açıklamalı Kronolojisi 1971-1982 çıktı.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yeni kitabı raflardaki yerini aldı.  Muhtıradan Darbeye-Türkiye'de Siyasetin Açıklamalı Kronolojisi 1971–1982 ismiyle yayınlanan kitap Literatür yayınları tarafından basıldı. 416 sayfalık kitap yakın tarihin çok çetrefilli bir ödemine ışık tutuyor.  

 

TANITIM YAZISI

 

“Bu olağanüstü dönemde...” tümcesi, Türkiye siyasetinin en çok kullanı­lan kalıplarından biri, belki birincisidir. Gerçekten Türkiye Cumhuriyeti tarihi, bir anlamda olağanüstü olaylar ve dönemler tarihidir.

Bu kitap Türkiye’nin son yarım yüzyılının başında böyle bir döneme, 1971-1982 arasında yaşananlara ışık tutmayı amaçlıyor. Bu -yaklaşık- on yıl, 12 Mart 1971 Muhtırasıyla başlayan, 12 Eylül 1980 Darbesi’ne uzanan, nihayet 1982 Anayasası’yla süreklilik kazanan ‘gerçekten olağanüstü’ bir dönem.

“… 12 Mart 1971 Muhtırası anayasanın öngördüğü reformların gerçekleştirilmesinden söz ediyordu; oysa bu alanda hemen hiç adım atılamadı. Tam tersine, rejim otoriterleşti; hak ve özgürlüklere kısıtlamalar getirildi.

12 Eylül 1980 darbesi ise, binlerce insanın canına kıyıldığı tuzakların acımasız ortamında anayasayı bütünüyle yürürlükten kaldırdı. Cuntanın keyfince oluşturulan ‘Danışma’ Meclisi, son şeklini 5 generalin verdiği yeni bir anayasa hazırladı. Özgürlükleri ve örgütlenmeyi devlet için tehlikeli sayan yeni metin, karşı görüşlerin yasaklı olduğu bir kampanya sonunda ezici çoğunlukla kabul edildi.

Böylece, 12 Mart 1971’de çıkılan yolun sonuna gelinmiş oldu; ülke, yöntemi, felsefesi, dili, içeriği 1961’in çok gerisinde yeni bir hukukla yönetilmeye başlandı.

20. yüzyılın son çeyreğinde yürürlüğe giren bu metin, süreç içinde bazı değişikliklere uğradı. Ancak Türkiye siyaseti, evrensel demokrasi ilkelerine uygun, çoğulcu, katılımcı, bütünüyle yeni bir ‘toplumsal sözleşme’ yapmayı başaramadı.

Siyasetin onyıllardır süregelen bir vahim ihmali, Türkiye’yi, 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde daha da geriye dönük arayışlar ve ‘buyruğu hukuk sanan’ otokratik anlayışlarla yüz yüze getirdi…”

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MİSAFİRLİĞE BİLE BONCUK’LA GİDİYORUZÖnceki Haber

MİSAFİRLİĞE BİLE BONCUK’LA GİDİYORUZ

KENDİNİ AHŞAPLA TEDAVİ EDEN DOKTORSonraki Haber

KENDİNİ AHŞAPLA TEDAVİ EDEN DOKTOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar