Ordu
DOLAR9.5103
EURO11.1082
ALTIN546.28

YENİ PLAN HIZLI AMA ACELEYE GETİRMEDEN YAPILMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YENİ PLAN HIZLI AMA ACELEYE GETİRMEDEN YAPILMALI
Abone ol
2016 Revizyon İmar Planın iptal edilmesiyle ilgili açıklamalarını sürdüren CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin, “O plan yapılırken işlenen hatalar tekrarlanmamalı. Duyduğumuza göre, ‘biz 1 ay yeni planı tamamlarız’ diyorlarmış. Ben 1 ay içeresinde bitireceğim diyorsan katılımcılık, şeffaflık koşullarının hiçbirini uygulamayacaksın demektir.  Büyükşehir belediyesi yine ben yaptım, oldum mantığıyla hareket ediliyor.” dedi.        

Soru: Tam bu nokta neler söylemek istersiniz? 

 

Geldiğimiz noktada biz hariçten böyle bir çalışma yapıldığı hususunda bilgiler alıyoruz, duyuyoruz. Ancak aynı hatalar tekrarlanmasın da istiyoruz, Ordu kamuoyu bu çalışmalarla ilgili bilgilendirme, toplantı, anket çalışması vs. yapılması gerekiyor. Fakat duyduğumuza göre, biz 1 ay içeresinde bitireceğiz bu çalışmayı diyorlarmış. Ben 1 ay içeresinde bitireceğim diyorsan işte bu biraz önce saydığım koşulların hiçbirini uygulamayacaksın demektir.  Büyükşehir belediyesi yine ben yaptım, oldum mantığıyla hareket ediliyor.

 

Soru: Bizi yine acılı bir plan mı bekliyor?

 

 

Biz buradan sizlerin aracılıyla bir kere daha sesleniyorum: Bu süreci şeffaf biçimde, bütün Ordu kamuoyunun bilgilisine sunarak ne yapacağınıza ilişkin açıklamalarınızı yapın. Bununla ilgili örnek veriyorum 1/5000lik imar planının yapılması için hali hazır haritaların düzenlenmesi lazım, güncellenmesi lazım. Çünkü 2013 yılında yapılırken vardı ve siz o hali hazırda haritalara göre yaparsanız, ondan sonra bir sürü değişiklik oldu.0 Yeni binalar yapıldı, kaçak yapılar vardı belki de bütün bunların hepsini bilemiyoruz. Belki de imar affı vardı biliyorsunuz o imar affına göre başka binalar, yapılar olabilir. Bütün bunların tümünün çalışmalarını ve hazırlıklarını yapmalısınız ki ona göre 1/5000lik revizyon imar planını düzenlemelisiniz.

 

ESKİ OTOGARA AVM OLMAZ KONGRE MERKEZİ OLUR

 

 

Soru: Bizzat OBB Başkanı Güler tarafından mimarlar ile inşaat mühendisleriyle şehir plancılarıyla bira araya gelindi ama… 

 

 

Çeşitli toplantılar yapılıyor dediniz ya, bakın bu bir bölgeyle ilgili. Özellikle terminal ve arkasındaki eski sanayi sitesi ve onun arkasındaki bir takım binaları kapsayan kentsel dönüşümlere ilgili çalışma yapıyorlar. Planın tamamıyla ilgili değil. O görüştükleri alanla ilgili

net bir açıklama da yok.  Ama bir duyum alıyoruz diyorlar ki, eski otobüs terminali yerine AVM yapılacak. Şiddetle karşıyız, büyük bir beton blok olacaktır.

 

 

 

Soru: Bu AVM sevdasından kurtuluş yok mu?  

 

 

Benim evim Güzelyalı’da.  Geçen basın toplantısında açıklamıştım. Her balkona çıkıp Ordu’ya baktığımda nasıl bir ihanet yapıldığını o devasa beton blok stadı gördüğümde derinden yaşıyorum.  Ciğerlerime hançer saplanmış gibi oluyor. Böyle bir hatayı asla yapmasınlar ama ben Büyükşehir Belediye Başkanının da yakın çevresine şöyle söylediğini duydum kulağıma geldi, hayır biz oraya avm yapmayalım en fazla 2 kattan oluşan kongre salonu yapalım. Çünkü gerçekten Ordu’nun kongre salonuna ihtiyacı var. Evet bu tartışılabilir, konuşulabilir bir konudur olabilir.

 

 

Soru: Yeni Mahallenin hiç yeşil alanı yok. Boztepe’den baktığınız da de beton Ordu’su insanı midesini bulandırıyor…      

 

Bence tarafların tümü mimarlar odası, bürolar, vatandaşlar ve orda yaşayan insanlar görüşlerini söylesin biz dernekte görüşümüzü söyleyeceğiz bunlar tartışmaya açılsın. Bu tartışmanın sonucunda Ordu için en sağlıklı karar neyse onunla ilgili karar verilsin. Bu konu açıkçası konumuz değildi  gündem dışı söyledim. Ama imar planı ile ilgili maalesef kamuoyuna paylaşılan açıklama yok. Ve vatandaşlara soruluyor mu, sorulmuyor mu onunla ilgili onunla ilgili henüz bir şey yok.

 

 

YENİ PLAN NASIL OLMALI

 

Soru: Eski belediye yönetiminin yöntemini uygulamayın diyorsunuz, Ordu’nun genelinde planla ilgili olarak yapılmaması gereken hatalar nedir?

 

 

Yasa çok net bir şekilde kamuoyuyla paylaş diye söylüyor. Herkes fikrini söylesin çünkü burada yaşayan insanlar biziz. Hızlıdan kastım şudur hızlı yapalım ama yanlış yapmayalım. Yanlış olarak da örneğin çok katlı yapılar, çok yoğunluklu alanlar yaratılmamalıdır. Çünkü bu ülkenin yeşil alanlara ve nefes almaya ihtiyacı vardır. Biz bu yeşil miktarını arttırmalıyız. Ordu’nun amblemi o2 yani oksijen, hani nerede? Beton bloklardan kaçınıp yeşil alanlar yaratmalıyız. Örneğin şu yeni stadı kaldırılsın diyeceğim içim de acıyor 200 milyonun üstünde para da harcanmış böyle bir durum da var. Ordu’da eski stat var örneğin onu oradan kaldırılabilir ve büyük bir yeşil alan planlanabilir. Günümüz teknolojisi ile altına inersin çok katlı otopark yaparsın. Böylelikle şehrin otopark ihtiyacını da giderirsin. O alanın altına en az 2 bin, 3 bin araçlık bir kaç katlı otopark yapılabilir. Üstü de gezi alanları, mesire yerleri ve ağaçlıklı bir şey yapılabilir. Şöyle bir baktığınızda Boztepe’den Ordu’nun yeşil olarak gördüğünüz tek yer stat değil mi?

 

 

Soru: Bunlar önemli talepler başka neler olabilir?

 

Biraz önce cümlenin başında söylediğim gibi hali hazırda haritalar mutlaka çalışması ve güncellenmesi gerekir. Bir çok yerde jeolojik etüt raporları düzenlenmemiş. Bunların düzenlenmesi için ne yapılabilir; sahillerin olabildiğince koruyup gerek Samsun’da gerek Giresun da, Trabzon da şehirleri denizden koparmış vaziyette bütün oradaki yollar geçiyor ve deniz dolduruluyor. Deniz kenti olmamıza rağmen denizden koparılmış kentler yarattık. Bunu Ordu’da bir nebze koruduk,  bir önce ki belediye başkanımız biraz doldurma istedi ama şiddetle direndik ve yine korumaya devam ediyoruz. Bu imar planında kıyılarımız kesinlikle korunmalıdır şehir denizle barışık olarak yaşamalıdır. Biz deniz kentiyiz ve denizle barışık yaşadığımız da kültürel olarak da ne kadar çok geliştiğimizi görüyoruz çoğaltılabilir ve bir sürü şey söylenebilir.

 

 

Soru: Diğer önerilerinizle devem edelim…

 

Şehir plancıları odasının bir açıklaması vardı orada mesela üst ölçekli planlara rivayet edilmeli, bir önce ki iptal edilen plan da tahribata uğrayan yerleşik alanlarda ki sosyal ve teknik alt yapı alanları mevzuata el verdiği ölçü de eski hale getirilmelidir diyor. Mesela Kent Park, Çevre Yolunun şimdi geçtiği yere tenis kortları kuruldu oralara bambaşka şeyler yapılmak isteniliyor onlardan vazgeçilmelidir. Özel proje alanları var onların tamamı iptal edilmelidir. Mesela turizm yatırımları için konuttan arıtılmış turizm alanları yaratılmalıdır orada yeşile ve turizme yöneltilmelidir.

 

 

 

Soru: Ordu’nun kanayan yaralarına parmak basıyorsunuz

 

Büyükşehir Ordu’nun bütününü düşündüğünde bir örnek veriyorum geçende fotoğrafını görünce çok üzüldüm Ordu’nun tarihi mekanlarından biri kurul Kalesi burada bir arkeolojik kazı yapılıyor ve hemen altında da taş ocağı çalışması var. Şimdi taş ocağının orada ruhsatı var, hukuki olarak onlara yapmayın diyecek halim yok çünkü hakları var. Ama Büyükşehir bunu düzenleyebilir bakın arkeolojik bir site alanı orası. Örneğin Ordu’da maden sahaları var ihaleye çıkartılan bunlara izin verilmemelidir. Örneğin Fatsa’da altın madeni, taş ocakları bunlar Ordu’nun doğasını alt üst ediliyor bunlara izin verilmemelidir. Biraz daha kapsamlı daha ileri gidiyorum. Yerel idare merkezi yönetimle de iş birliği yapıp bütün bunları Ordu’yu bir bütün olarak değerlendirip hem doğasını korumak hem de bu doğayı tahrip edici çeşitli eylemlerin önüne geçilmelidir. Taş ocakları gibi maden sahaları, altın arama izinleri gibi izin verilmemelidir.

 

Soru: Büyükşehir büyük düşünmeli diyorsunuz?

 

 

Konu dağılıyor ama söylemeden geçemeyeceğim. Siyanürle altın aranan yerde, gelecekte kanser vakalarını arttıracaktır. O bölgede ki fındıklarda ağır metal görünecektir daha bir sürü bölgemiz için hoş olmayacak sonuçlar çıkacaktır. Biz bu bölgenin insanları olarak geleceğimizi düşünmek zorundayız, bu topraklar bize miras bırakılmadı bize gelecek kuşaklara aktarmak için emanet edildi. Biraz mirasyedi gibi davranmamalıyız, bir emanetçi gibi davranmalı ve gelecek kuşaklara sağlıklı yaşam alanları bırakmalıyız.

 

 

 

RANT DEĞİL HALKIN PLANI HAZIRLANMALI?

 

Soru: Peki 2016 Revizyon İmar Planına ‘rant planı’ adını vermiştiniz. Yeni hazırlanacak olan planı bir iki kelime ile özetleyin desek ne isim verirsiniz?   

 

2016 Revizyon İmar Planının iptal edildiği davanın kazananı Ordu halkı demiştim, o halde halkın planını yapsınlar. Plan her şeyden önce eşitlikçi olmalıdır, şahsa özel değil. Herkes eşit olarak görüp ona göre plan yapmalıdır. Kulağımıza bazı duyumlar geliyor bazı sözüm ona nüfuzlu kişilere imtiyaz sağlanacak diye. Buradan uyarıyorum sakın ha… Bundan önce olduğu gibi bunun da karşısında oluruz. Birilerine imar rantı sağlayan değil halkın planını hazırlayın.

 

Soru: Çok teşekkür ederiz…

 

Ben teşekkür ederim.    


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AMAÇLARI ÜZÜM YEMEK DEĞİLÖnceki Haber

AMAÇLARI ÜZÜM YEMEK DEĞİL

TURNASUYU’NA YAPILACAK HES TARİHE DE TEHDİT Sonraki Haber

TURNASUYU’NA YAPILACAK HES TARİHE DE TEH...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar