Ordu
DOLAR18.551
EURO18.2299
ALTIN1012.0
reader

YERLİ TESİSLER ÇÜRÜRKEN YABANCIYA 700 MİLYON TL!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YERLİ TESİSLER ÇÜRÜRKEN YABANCIYA 700 MİLYON TL!
Abone ol
İtalyan tekel Ferrero, Türkiye'deki 8. tesisini devletten aldığı teşvikle kurdu. Giresun ve Altınordu Ziraat Odası başkanları, yabancı sermayeye verilen bu destekler yüzünden sanayicinin ve ihracatçının eridiğini, üreticilerin de bunlarla mücadele edemeyeceğini belirtti

Fındık üreticisi ürününü taban fiyatının altında satmak zorunda kalırken, İtalya menşeli Ferrero firmasına verilen yaklaşık 700 milyon TL devlet desteği gündeme geldi. Ferrero, Türkiye’yle birlikte 53 ülkede fındık toplama, kavurma ve ticareti yapıyor. Üreticiden aldığı fındığı ihraç ediyor, ülkemizde kurduğu tesislerle fındığı kendi işliyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Ferrero firmasına Düzce ilinde kurduğu fındık kırma tesisi için yaklaşık 700 milyon lira devlet desteği verildiğini belirterek, bunun akla mantığa sığmadığını ifade etti.

Karan, fındık sektöründe yerli ve milli yatırımlar dururken, yabancı ve fındık gibi stratejik bir üründe tekel oluşturmaya çalışan bir firmanın devlet tarafından desteklenmesinin başta üretici olmak üzere, yerli sermayeye büyük zarar verdiğini kaydetti. Karan, yabancı yatırıma karşı olmadıklarını ancak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kaynaklarıyla, Türk üreticisi ve sanayicisinin yok edilmesine ve kapitülasyon uygulanmasına sonuna kadar karşı olduklarının altını çizdi.

TÜRK MİLLETİNİN KAYNAKLARIYLA OLMAZ

Türkiye’nin yıllık 3 milyon ton fındık kırma ve işleme tesisine sahip olduğuna dikkat çeken Karan, “Şu anda ülkemizde yıllık fındık üretiminin 4 katından fazla kırma ve işleme tesisi mevcuttur ve bu tesislerin birçoğu maalesef atıl durumdadır. Yerli ve milli kaynaklarla kurulan, faal durumdayken, ülke ekonomisi ve istihdamına büyük katkılar sağlayan bu tesisler dururken, büyük ihtiyaç gibi yabancı sermayeye milyonlarca destek aktarılmasını doğru bulmuyoruz. Fındıkla ilgili bu tekelci firma illa ki yatırım yapacaksa kendi öz sermayesiyle yapmalı. Türk milletinin kaynaklarıyla değil” dedi.

YERLİ SERMAYE ERİYOR

Sağlanan devlet desteğiyle yabancı sermayenin güçlendiğine ve tekelleşmeye devam ettiğine vurgu yapan Karan şunları söyledi: “Bugünlerde üreticinin elindeki ürünü ucuza almak için fındık fiyatını serbest piyasada 24 liraya kadar düşüren, Toprak Mahsulleri Ofisi devrede olmasa, 20 liranın altında ürün alma niyetinde olan bu tekelci firmaya devlet desteği sağlandığı sürece, nugadan çikolataya, fındık ezmesinden diğer fındık mamullerine en kaliteli ürünleri üreten FİSKOBİRLİK, Tarım Kredi Kooperatifi ve özel firmalar nasıl mücadele edebilir ve ayakta kalabilir? Yabancı sermaye Türkiye’de kalkınırken, yerli sermaye eriyip gidiyor ve otomatikman tekel oluşuyor. Kaldı ki, bu firma Türkiye’de ürettiği ürünlerin ne kadarını ihraç ederek, ülkemiz ekonomisine döviz girdisi sağlıyor?”

FERRERO TEŞVİKLERLE 8 DEĞİRMENLİ TESİS KURDU

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça da verilen desteğe sert tepki gösterdi. Türkiye’de çok sayıda kırma tesisinin atıl durumda olduğuna dikkat çeken Akça, “Bu tesisler, Sakarya, Düzce, Ordu ve Giresun’da bulunmaktadır. Atıl hale gelen tesisler ya mobilya mağazası olmuş ya da depo olmuş.” dedi.

Ferrero’nun, teşviklerle 8 değirmenli tesis kurduğunu ifade eden Akça, “Türk fındığının 300 bin kilosunu kendi kullanıyor, kendi işliyor. Teşvike, desteğe ihtiyacı yok.” ifadelerini kullandı. 

Akça şunları belirtti: “Bizim tesislerimizin atıl olmasının sonucunda büyük bir istihdam kaybı yaşıyoruz. Her bir tesiste 200 işçi çalışıyordu. Atıl hale gelmelerinin sebebi şu. Ferrero, teşviklerle çok sayıda tesis kurdu. Bunlar fındığı kendileri işlemeye başlayınca bu işi yapan bizim tesisler kapandı, ihtiyaç kalmadı. Yanlış uygulamalar ve hak etmeyene verilen destekler yüzünden ülkemizde sanayici de ihracatçıda zor durumda.” Aydınlık


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
52 BİN YARKA DAĞITIMI BAŞLADIÖnceki Haber

52 BİN YARKA DAĞITIMI BAŞLADI

TMO Genel Müdürü Güldal: 23 TL’YE FINDIK SATMAYINSonraki Haber

TMO Genel Müdürü Güldal: 23 TL’YE FINDIK...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar