Ordu
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22
reader

YEŞİL ALAN YOK EDİLEREK ŞEHİRLEŞİLMEMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YEŞİL ALAN YOK EDİLEREK ŞEHİRLEŞİLMEMELİ
Abone ol
4 Ekim Dünya Mimarlar Günü sebebiyle bir açıklama yapan Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, kentleşmenin yeşil ve doğa alanları yok edilerek yapılmaması gerektiği uyarısında bulundu. 

Bugün Dünya Mimarlar Günü

Dünya Mimarlar Günü sebebiyle Ordu Mimarlar Odası Başkanı Eriş, şu açıklamayı yaptı: Uluslararası Mimarlar Birliği'nin ( UIA) 1985 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününü " Dünya Mimarlar Günü" olarak kutlama kararı vesilesiyle tüm meslektaşlarımızın Mimarlar Gününü kutluyoruz. Her yıl yeni bir kutlama teması belirleyen UIA'nın bu yılki teması " sağlıklı bir dünya için temiz bir çevre" dir. UIA bu yıl Rio'da düzenlediği 27.Dünya Mimarlık Kongresinde 4 ana başlıkta oluşturduğu " Kent 21 Öneriler" ini kamuoyu ile paylaşmak istedik.

Daha önce de aynı amaç ve hedef için fikirlerimizi duyurmağa çalışmıştık. Bu yılda aynı çaba ve kararlılıkla kenti ve kent yaşamı bilincini oluşturan tüm bileşkelere sesleniyoruz. Kentlilik bağlarını güçlendirmek isteyen herkesi, farklı kültürlerin ve hakların bir arada barış ve uyum içinde yaşayabileceği, kucaklayıcı ve sağlıklı şehirlerin inşasına katkıda bulunmaya çağırıyoruz.

Dünya çapında ve ülkemizde birçok şehirde görülen yaygın kentleşme modeli, genellikle yeşil alan ve doğal yaşam alanlarının talanı ile yapılmakta, altyapı planlaması yapılmadan var olan mevcut şehir planına daha fazla yoğunluk hakkı tanınarak, fonksiyon değişikliği yapılarak kent yaşamını ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilenmesi sağlanmaktadır. Bu gayriahlaki sistem biyolojik çeşitliliğin ve ekosistemin bozulmasına yol açarak insan yaşamının devamlılığını tehdit altına almıştır.

Hayatın devamlılığı için artık bu doymak bilmeyen finansal sermaye artırma hegemonyasına dur demek, toplumsal refah politikalarını kamusal yararlılıkta kullanmak, sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam şehirlerinin inşası için tüm meslek sahipleriyle kentlere yön veren karar mekanizmalarını bilimsel ve ahlaki veriler çerçevesinde eğitmek şart olmuştur.

Mimarlar Odası Ordu şubesi olarak bu ana kadar sağlıklı şehirleşme için sarf etmiş olduğumuz çabaları bundan sonrada yapacağımızı bildirir ve tekrar tüm meslektaşlarımızın Dünya Mimarlar Günümüzü kutluyoruz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE TAMAMLANDIÖnceki Haber

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİ BAŞARILI BİR Ş...

52 BİN YARKA DAĞITIMI BAŞLADISonraki Haber

52 BİN YARKA DAĞITIMI BAŞLADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar