Ordu
DOLAR18.5838
EURO18.3527
ALTIN1020.3
reader

YEŞİL YOLDA ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YEŞİL YOLDA ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI
Abone ol
Karadeniz Bölgesi'nde, 9 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki 'Yeşil Yol' projesine TEMA Vakfı tarafından açılan davada verilen 'yürütmeyi durdurma' kararı, Danıştay 6'ıncı Dairesi'nce yapılan değerlendirmeler sonucu kaldırıldı. Yaylalara kolay ulaşımın yanı sıra çevre düzeni planı ölçeğinde yaylalarda yapılaşmalara neden olmayacağı sonucuna varılan projede, 2 yıldır sekteye uğrayan çalışmalara karar sonrası yeniden başlandı. 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Doğu Karadeniz Turizm Master Planı kapsamında, Karadeniz yaylalarının birbirine bağlanması amacıyla 'Yeşil Yol' projesi hazırlandı. Proje ile  SamsunOrduGiresunTokatGümüşhaneBayburtTrabzonRize ve Artvin yaylalarının 2 bin 600 kilometrelik yol ağı ile birbirine bağlanması planlandı. Yaylalarda kesintisiz, kolay ve konforlu ulaşımın sağlanmasının amaçlandığı projede, 7 metre genişliğinde gidiş-geliş tek şerit olarak beton ve asfalt yol yapıldı. 9 ilin yaylaları ve turizm merkezlerini üst kottan birbirine bağlayan ve sona gelinen Yeşil Yol'un tamamlanmasıyla yeşile yolculuğun başlanması amaçlandı.

 

DANIŞTAY DURDURMUŞTU

 

Yeşile yolculuğa çıkacakların, sahile inmeden yüksek rakımlı bölge yaylalarını zaman ve yakıttan tasarruf ederek gezebilmesi de hedeflenen projenin yapımına başlanılmasının ardından TEMA Vakfı, planın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 2011 yılının Aralık ayında Danıştay'a dava açtı. Dava kapsamında 2013 yılının Kasım ayında Danıştay üyeleri ile birlikte aralarında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim görevlilerinin de yer aldığı bilirkişi heyeti, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 36 noktada 3 gün süreyle inceleme yaptı. Yapılan incelemenin ve hazırlanan Bilirkişi Raporu'nun ardından Danıştay İdari Dava Daireleri, bilirkişi raporlarına dayanarak 16 Ekim 2019 yılında Çevre Düzeni Planının 'yürütmesini durdurma' kararı verdi.

 

'YÜRÜTMEYİ DURDURMA' KALDIRILDI

 

28 Nisan 2021 tarihinde projeyle ilgili tekrar değerlendirme yapan Danıştay, yaylalara ulaşım sorunlarının yaşandığı kanaatine vardı. Danıştay 6'ıncı Dairesi'nce yapılan değerlendirmeler sonucu 'yürütmeyi durdurma' kararı kaldırıldı. Yaylalara kolay ulaşımın yanı sıra çevre düzeni planı ölçeğinde yaylalarda yapılaşmalara neden olmayacağı sonucuna varılan projede, 2 yıldır sekteye uğrayan çalışmalara karar sonrası yeniden başlandı. Danıştay Dairesi kurulunca yapılan değerlendirmede, " Karadeniz Bölgesi'ndeki yaylalarda ulaşım sorunlarının olduğu, fakat projeyle birlikte çevre sorunlarına yol açmadan bir yayladan diğer yaylaya ulaşım imkanının sağlanmasının olumlu bir yaklaşım olduğu, yaylalar arasında halihazırda bazı yolların var olduğu ve bu yolların iyileştirilerek birbirleriyle bağlantı kurulmasının amaçlandığı, ulaşım projesi olan 'Yeşil Yol Projesi'nin, çevre düzeni planı ölçeğinde yaylalarda yapılaşmalara neden olmayacağının sonucuna ulaşılmıştır" denildi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DAN MUĞLA’YA TARİHİ ESER GÖTÜRDÜ YAKALANDIÖnceki Haber

ORDU’DAN MUĞLA’YA TARİHİ ESER GÖTÜRDÜ YA...

25 YILLIK KARI-KOCA ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI Sonraki Haber

25 YILLIK KARI-KOCA ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar