Ordu
DOLAR13.3367
EURO15.1462
ALTIN764.95

YEŞİL YOL’DA MAHKEME ENGELİ KALKTI 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YEŞİL YOL’DA MAHKEME ENGELİ KALKTI 
Abone ol
Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, “İki seneye kadar mahkeme durdurma kararı vermişti. Şimdi durdurma kararı kaldırıldı. Birinci öncelikli yolumuz için 580 milyon liralık bir kaynağa ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemde bu bütçeyi ikiye bölerek bölgedeki birinci öncelikli yollarda sonuca gitmek istiyoruz. Kış, yayla, doğa turizmine katkı sağlayacağız” dedi.

Gültekin, yaptığı açıklamada, sosyo-ekonomik açısından fındık ve çayın bölgenin en önemli ürünlerden olduğunu belirterek, “Bölgeyi ciddi anlamda şekillendiren fındık ve çayı belli bir aşamaya getirdiğimiz için bu ürünlerin yer aldığı projeleri artık almıyoruz. Bu ürünlerde katma değer yaratacak projeler gelmesi bizim açımızdan daha önemli. Ordu Büyükşehir Belediyesi ‘fındığın çikolata ile senfonisi’ projesiyle ‘Kybele’ adıyla bir çikolata markası oluşturdular. Bakıldığı zaman farklı bir tat ve DOKAP buna destek verdi. Katma değerli ve ihracata dönüşebilecek bir ürün. O ürünün daha yoğun üretimi ile ilgili projeler yapılacak. Katma değerli ürün oluşturabilecek projeler bizim için bir adım öne geçiyor” ifadelerini kullandı.

“300 MİLYON LİRAYA YAKIN KAYNAK SAĞLAYABİLİRİZ”

Turizm, tarım, hayvancılık, bitkisel, kültür, KOBİ, belediye hizmetleri, girişimcilik, sanayi, eğitim, sosyal sorumluluk gibi onlarca alt kategoride katma değerli projeleri desteklediklerini anlatan Gültekin, şöyle devam etti:

“2021 yılında bu başlıklarda projeler aldık. Bölgeye para hareketliliği sağlayacak projeleri desteklemek istiyoruz. Turizm projeleri bizim için oldukça önemli. El ele verildiği zaman güzel projeler üretiliyor ve biz de oturduğumuz koltuğun sorumluluğu ile desteklerimizi sürdürüyoruz. Onaylanan bütçemiz 108 milyon lira. 40 milyon lira da onayda bekleyen yedek bütçemiz var. Ayrıca, 80-100 milyon lira aralığında yeşil yol ile ilgili onay bekliyoruz. Ek bütçe taleplerimizle 300 milyon lirayı bulabiliriz.”

“MAHKEME KARARI KALDIRILDI, ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK”

DOKAP Başkanı Gültekin, projeyle ilgili durdurma kararının kaldığını ve çalışmaların yeniden başlayacağına dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

“Yol olmadan turizm alanı oluşturmak zordur. Sahil yolu haricinde bir turizm yolu oluşturmak istedik. Bu yol turizm alanına ulaşma yoludur. Var olan yolların birleştirilerek Samsun-Artvin arası 550 kilometre. Ama bakıldığı zaman bin 950 kilometre yol var. Biz o yolları birleştirerek kısmen yol imalatı yaptık. Yaptığımız yol çalışmalarının yüzde 95’i bin 500 metrenin üzerinde. Doğa tahrip ediliyor dedikleri yerlerde ağaç yoktu. Birçok yaylaya ulaşmak için kaçak yollar yapıldı. Yeşil Yol’da şu an yüzde 40 civarlarındayız. İki seneye kadar mahkeme durdurma kararı vermişti. Durdurma kararı kaldırıldı. Birinci öncelikli yolumuz için 580 milyon liralık bir kaynağa ihtiyacımız var. Bunun 80-100 milyon lirası bu yıl aktarılarak yıl bitmeden birkaç alanda çalışmaları yürütmek istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde de bu bütçeyi ikiye bölerek bölgedeki birinci öncelikli yollarda sonuca gitmek istiyoruz. Kış, yayla, doğa turizmine katkı sağlayacağız. Yaylalara ulaşım sağlamaya çalışıyoruz. Tahrip edilen bir durum yok. Bazı yaylarda yaptığımız imar çalışmaları ile yapılaşmayı önlüyoruz. Yaylalarda yoğunlaşmayı engelliyoruz. İmar yapı yapmak demek değildir. Doğru ve düzgün çalışmalar yapıyoruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EĞİTİME AYRILAN PAY İHTİYAÇLARI GİDERMEKTEN UZAKÖnceki Haber

EĞİTİME AYRILAN PAY İHTİYAÇLARI GİDERMEK...

ŞAHİNCİLİ MAHALLESİ’NE SIRA DIŞI YOL DÖŞEMESİSonraki Haber

ŞAHİNCİLİ MAHALLESİ’NE SIRA DIŞI YOL DÖŞ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar