Ordu
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
reader

YEŞİLCE KADIN KOOPERATİFİ’NİN İLGİNÇ BİR HİKAYESİ ve BÜYÜK HEDEFLERİ VAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YEŞİLCE KADIN KOOPERATİFİ’NİN İLGİNÇ BİR HİKAYESİ ve BÜYÜK HEDEFLERİ VAR
Abone ol
Yıllarca İstanbul’da gıda sektöründe çalıştıktan sonra memleketi Mesudiye’nin Yeşilce mahallesine gelen Eren Erdönmez, ilk etapta 7 kadın arkadaşıyla birlikte Yeşilce Kadın Kooperatifinin kuruluşuna öncülük etti. Yeşilce Kadın Kooperatifi yöresel ürünleri hem yöreye hem Türkiye’ye hem de dünyaya pazarlamayı hedefliyor. 

Röportaj: Yasin Çanakçı

 

Ordu büyükşehir olmadan önce belde olan Mesudiye’nin Yeşilce mahallesinde Yeşilce Kadın Kooperatifi kuruldu. Biz de kooperatifin kuruluşuna ön ayak olan Eren Erdönmez, ile bir röportaj gerçekleştirdik. İşte o röportaj:

 

 

Soru: Sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?  

 

Ben Eren Erdönmez, İstanbul’dan gıda sektöründen emekliyim.

 

Soru: Bu oluşum fikri nasıl çıktı?    

Uzun yıllardır Yeşilce’ye gitmiyordum. Gittiğinde de birkaç gün kalıyordum. Ancak bu sene emekli olunca uzun süre Yeşilce’de kaldım. O zaman fark ettim ki bizim çocukluğumuzun Yeşilce’si ile şimdi Yeşilce arasında çok büyük fark var.

 

Soru: Nasıl büyük bir fark  

Şöyle ki ekilmeyen dikilmeyen arazileri gördüm. Topraklar sanki terk edilmiş gibi… İnsanlar her şeyden vazgeçmiş gibi… Benim oğlum psikolog. Onula kendi çapımızda ne yapabiliriz diye konuşurken hiçbir şey olmaz ise çiçekçilik olur diye düşündük. Çünkü aktarlarda olan pek çok bitkinin orada yetiştiğini gördük.

 

 

Soru: Ve adım attınız…   

Ve adım atmadık konuyu Yeşilce muhtarına açtık. Yeşilce muhtarı da kadın. ‘Neden olmasın ben de böyle şeyler düşünüyorum’ deyince işler değişti. Bir nabız yoklaması için anons yaptırdık. Kadınları davet ettik. ‘Neden olmasın elbette olur’ tepkileri alınca Yeşilce Kadın Kooperatifini kurduk. Dilekçemizi verdik kooperatifi kurduk.  Muhasebeydi şuydu buydu diğer birimlerimizi oluşturduk. Yeşilce’de fırın olan bir yeri kiraladık ve onun yakındaki boş bir dükkanı da kiraladık. Burada da yöresel ürünleri Yeşilce Sofrası olarak açarak hizmete sunmak istiyoruz.

 

Soru: Başka neler yaptınız?  

Unlu mamuller yapan unlu mamuller üzerinde, hayvanı olan onlar üzerinde çalışmaya başladı. Biz de kooperatifi kalkındırmak ve tanıtmak için İstanbul’da bir gece düzenleyeceğiz. Bununla ilgili hazırlıkları yürütüyoruz.                                               

  

 

Soru: Ana hedef nedir? 

Bizim ana hedefimiz ürünleri sadece o Yeşilce’ye sunmak değil.  Türkiye’ye ve dünyaya sunmak. Bunun için internet üzerinden satışlarımız olacak. Ancak henüz çok yeniyiz. Daha 10 gün oldu üretime başlayalı. Bu arada Yeşilce değil de Yeşil Vadi olarak üretime ve büyütme hedefimiz de var. Bunun için Mesudiye dernekleriyle bir görüşme de yaptık.

 

Soru: İlgi nasıl?

Şu an için ilgi alaka çok güzel. Herkes geç kalınmış bir yaklaşım olduğunu söylüyor. Herkes bize tüm gücüyle destek olacağını söylüyor. Bu arada katılıma da açığız. Yeni yeni üyelere kapılarımız açık.

Soru: Peki bir şey yapmak istediniz ama kooperatif nasıl ortaya çıktı? 

Kooperatifi fikri Yeşilce’nin geçmişinde var. Yeşilce imece usulüyle Yeşilce oldu. Okulunu, yollarını kendi çabasıyla yapan bir yer. Çok eskiden beri bu zihniyeti taşıyor. Burası farklı bir yer.  Bireysel değil kolektif çalışma kültürü olan bir yer. Biz buraya yeniden canlılık katmak istiyoruz. Turizmi çekmek istiyoruz. Çalı çırpının sardığı toprağı değerlendirmek istiyoruz. Sadece bu tür ürünleri değil el işlerini her şeylerini de değerlendirmek istiyoruz. Hanımlarımıza katkıda bulunmak istiyoruz.

 

Soru: Ordu’da bir araya gelmek zordur derler siz bu sorunu nasıl aştınız?                                   

Biz bu sorunu aşmadık çünkü biz böyle bir sorunla karşılaşmadık. Dediğim gibi Yeşilce bir arada el birliğiyle iş yapma kültürü olan bir yer. Bu yeni de değil eskiden beri böyle… Burası bir elin nesi var iki elin sesi varın bilinci içeresinde… Bizim kurucularımız içinde bankacı var mandıracı var fırın çalıştırmış insanlar var.  

  

Soru: Kurumsallaşma, uzun soluklu olma konusunda ne dersiniz? Mesela İspanya’da 100 yaşını aşan kooperatifler olduğu anlatılır…    

Hedeflerimiz çok büyük. Elbette kurumsallaşma sorunu aşmak istiyoruz. Bunu zaman gösterecek. Ancak bizim kafamızda Yeşilce’yi ileri götürmek var. Biz geçmişimizden aldıklarımız doğrultusunda gidiyoruz çünkü olan bize çok şey bıraktılar. Bu sadece bizim için değil Yeşilce’deki herkes için böyle…       

 

Soru: Bize kısa kısa cümleler halinde Yeşilce’yi anlatabilir misiniz?  

Kadınlar üretiyor, kadınlar kazanıyor, toplum kazanıyor. Yeşilce Vadisi’nde kadınların sesi yükseliyor. Yeşilce vadisi köyleri ile kooperatif büyüyecek. Yeşilce doğal bir Anadolu köyü. Tarihi mimarisiyle özgün evleri, bozulmamış mimari yapısıyla örnek. Vosvos şenliklerinin uğrak noktası. Yaylalarıyla tam bir doğa harikası. Tertemiz havası, ekolojik yaşam şartları 2.000 metrede otlayan hayvanların doğal ürünleriyle çiçek gibi, tertemiz. Şimdi kadın kooperatifi kurarak yıllardan bu yana gelen örgütlü yapısını bir adım daha ileri taşıyor.

Soru: Yeşilce Kadın Girişimci kooperatifi neden kuruldu?

Yeşilce ve çevresindeki kadınların üretimlerinin artması, üretimlerine müşteri bulmaya uğraşmadan nakit ve peşin para karşılığı satış yapabilmeleri, kendi hanelerine gelir elde etmeleri için kuruldu. Kadınların tek başlarına da ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için kuruldu. Bölgesel kalkınmaya katkı, Yeşilce ve yöresinin ürünlerinin tanıtımı ve yaygınlaştırılması için kuruldu.

 

Soru:  Ne gibi ürünler olacak 

Endemik bitkilerde kır papatyası (çayı), ahududu, dağ çileği, dağ eriği, aluç, kekik, nane, sarı kantaron, ısırgan, malisan, madımak, çam sakızı, kuş burnu (pekmez), yemişen, ahlat, ancap (kurusu-unu) olacak. Bahçe tarla bitkilerinde patates, soğan, kuru fasulye, yeşil mercimek, nohut, lahana olacak. El işi ürünlerde el ile üretilen her türlü ürün, örgü, sepet, sele, tahta kaşık, urgan oyuncak olacak. Unlu mamullerde erişte, makarna, mantı, kuru tatar böreği, çorbalık makarna, tarhana, pağaç, kuru ekmek olacak. İşlenmiş ürünlerde tereyağ, küp peyniri, peynir çeşitleri, pekmez, reçel ve turşu olacak.

 

Soru: Sadece Yeşilce mi var kooperatifte?  

Yeşilce Vadisi, sadece Yeşilce'den ibaret değil. 12 yerin ortak imece kültürü, dayanışması, üretkenliği, kültürel ortak yapıları ile tarihsel bir birikime sahip. Tüm bölgedeki kadınların ve toplumun kooperatifi olarak bölgede ve şehirlerde üretim ve dağıtım ağlarıyla şubeleşecek. Beyağaç, Beyseki, Çerçi, Gülpınar, Kaleköy, Konacık, Sarıyayla, Tavara, Yağmurlar, Yeveli, Yeşilce ve Yeşilyurt mahalleleri bünyemizde.

 

Soru: Peki aranızda sadece kadınlar mı olacak?

Elbette değil. Kadınlar başta olmak üzere, erkek üreticilerimizin de katkılarıyla, evlerinde, mandıralarında, tarlalarında, bahçelerinde, üretim yaptıkları her yerde bireysel üreticilerin ürünleri belirli kalite ve gıda standartlarını sağlayacak şekilde kooperatif tarafından satın alınacak. Üreticiler aynı zamanda kooperatif üyesi olup, kazanca da ortak olacaklar. Ayrıca kooperatif kendi üretim tesislerini de zamanla geliştirecek ve kadın istihdamıyla üretim yapmaya devam edecek.

Soru: Peki zaten bu üretimi yapıp satanlar ne olacak?

Yeşilce'de yerel esnaf olarak üretim yapanlarla görüşüldü. Zaten ellerindeki mevcut müşterileri ve işlerine yetişemedikleri, buna rağmen kooperatifi canı gönülden destekleyeceklerini, kooperatif kurulduğu için işlerinin aksamayacağını aksine daha da artacağını kendileri ifade ettiler. Kooperatif Yeşilce’deki yerel esnaf kadınlarımıza onlarca, yüzlercesini daha eklemek, üretim çeşitliliğini ve satış hacmini arttırmak için kuruldu, rekabet etmek için değil.

 

 

Soru: Dernekler neden kooperatif işlerinin yürütülmesine yardımcı oluyor?

Bu işlerin başı zordur. Derneğimiz dayanışma amaçlı kurulmuş kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olarak, bölgemizi ve kadınlarımızı güçlendirecek kooperatif ile dayanışma içerisindedir. Devletimiz özellikle kadın kooperatiflerini koop-des ve tarım kredi kooperatifi aracılığıyla yüzbinlerce liraya varan meblağlarda stratejik olarak destekliyor. Derneğimiz de başta maddi imkanları olmak üzere, üyelerinden aldığı örgütlü gücü, kuruluş amaçları, yaygın ilişki ağı ile kooperatifin ayağa kalkması için destek oluyor. Bu destekler tabi ki maddi anlamda hibe olarak değil başlangıçta destek amaçlı geri alınmak üzere finansman desteği olarak sağlanmaktadır ve tamamı resmi olarak kayda geçmektedir. Bir çocuk kolay doğmuyor, kolay büyümüyor, anne-baba desteği olmadan. Tabi ki derneğimiz de yeni doğmuş böylesi ulvi ve kadınlarımızı ihya edecek bir sivil toplum yapısını sonuna kadar destekliyor.

Soru: ‘Kadınlara ne faydası var, bana ne faydası var kooperatifin’ diyecek olanlara ne dersiniz?

Kooperatifin üreten başta kadınlar olmak üzere herkese faydası var. Ürettiğiniz 10 kilo ekmek de olsa, dağdan toplanmış malisan da olsa, el işi emeğiniz de olsa, kooperatife belirli kalite standartlar içinde verdiğiniz tüm ürünler için size başta nakit gelir kazancı var. Sonra memleketimize, kültürümüze, çocuklarımıza ve geleceğimize de hesap edilemeyecek katkıları var.

Soru: Kooperatif şu an ne aşamada?

Kooperatif resmi olarak kuruldu, işletme olarak vergi levhasını aldı. Yeşilce'de fırın ve restoran olmak üzere iki ayrı dükkanını tuttu. Yeşilce'de yaşayan 2 kadınımızı sigortalı olarak başlatmak üzere anlaşmasını yaptı. 8 Kasım tarihi itibariyle fırın yandı. 4 Aralık cumartesi yapılacak gece için üretimlerimiz 9 Kasım salı günü başladı. Un, yağ, yumurta, yakacak odun gibi hammadde tedarikleri yapıldı. Tanıtım fiyatları ile öncelikle makarna, erişte, paaç, kuru ekmek, peynir ve tarhanadan oluşan paket satılacak. Sosyal medya tanıtım sayfaları, logosu, davetiyesi, kolileri ve paketleri tasarlandı, basılmaya başlandı. Civar köy dernekleri başkanları, kadın örgütleri ile iletişime geçildi, davet edildiler, çok sıcak karşılandı. Gece sonrası internet ile satış da başlayacak.

Soru: Peki gelecekte ne olacak?

1Nisan 2022 itibariyle yerel halk sofrası Yeşilce'de açılacak, yerel ürünler restoran ve kafemiz aracılığıyla misafirlere, turistlere sunulacak. Üretimin artması ile birlikte çeşitlilik de arttırılacak. Üye sayısı arttırılacak, yüzlerce kadın faydalanacak. Yazın elde edilen gelir ile üretim altyapısı, kişi sayısı gibi kaynaklar arttırılacak.

Soru: Siz neler eklemek istersiniz?

Yeşilce’de 29 Ekim’de kooperatif bilgilendirme toplantısı yapıldı. Katılan tüm kadın ve erkekler Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünde desteklerini ifade ettiler. Toplantı Facebook’tan canlı yayınlandı. İstanbul Yenikapı’da 5-6-7 Kasım tarihlerinde Ordu Tanıtım Günleri’nde kurucu üyelerimiz Mesudiye standını ve diğer stantları ziyaret ettiler. Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül’e de bilgilendirme yapıldı.

Soru: Çok teşekkür ederiz

Ben bu imkan için teşekkür ederim.

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BU SENE HERKES ÜZDÜ BİR TEK HAMSİ GÜLDÜRDÜÖnceki Haber

BU SENE HERKES ÜZDÜ BİR TEK HAMSİ GÜLDÜR...

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYAYI ETKİLİYOR TÜRKİYE’Yİ DE ETKİLİYOR!Sonraki Haber

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYAYI ETKİLİYOR TÜRK...

Yorum Yazın

NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE
KORONADA 2,5 KAT VAKA ARTIŞI VAR DİKKAT!
SİLAHLA OYNARKEN KARDEŞİNİ VURDU!
ERTELENMESİ SEVİNDİRİCİ ANCAK YETERLİ DEĞİL! 
ERDOĞAN, TÜRKİYE'NİN İTİBARINI BİR KERE DAHA YERLE BİR ETTİ
OSKİ’DEN ULUBEY’E 13 MİLYON TL’LİK YATIRIM
İKİZ DEV KURBANLIKLAR 150 BİN TL 
KUMRU’DA KORSAN TAKSİCİYE 9 BİN TL CEZA!
Batuhan Er 52 Orduspor'da
KALE ÖMÜRCAN’A EMANET
3’ÜNCÜ LİGDE GRUPLAR BELLİ OLDU
ORDULU GEZGİN BİSİKLETİ İLE YOLLARDA
“FINDIKTA DA KUR KORUMALI TABAN FİYAT İSTİYORUZ”
Mercan'ın küpe takma hayali gerçek olacak
SAHTE İCRA MÜDÜRÜ 4 BİN LİRA DOLANDIRDI
BİR HAFTADA 10 BİN 328 KONTROL
UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar