VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1091
EURO18.2174
ALTIN1016.7
reader

YETKİLİLERE SESLENİYORUZ DERHAL ARTTIRIN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YETKİLİLERE SESLENİYORUZ DERHAL ARTTIRIN
Abone ol
Ordu İl Engelli Meclis Başkanı Ümit İşbakan, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından 2.927 olarak açıklanan engelli kamu personel atama sayısı derhal artırılsın.” dedi.

Ordu İl Engelli Meclis Başkanı İşbakan şu açıklamayı yaptı: “Açıklanan sayı ihtiyacı ve beklentileri karşılamaktan uzaktır. EKPSS’den yüksek puanlar alarak atama bekleyen binlerce engelli en az 10 bin atama beklerken açıklanan bu sayı engelliler camiasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Engelliler yaşadıkları bu hayal kırıklığını farklı mecralarda dile getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Bu nedenle biz de bir kez daha belirtiyoruz ki; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından açıklanan 2.927 atama sayısı 10 bine çıkarılıncaya kadar hukuk sınırları çerçevesinde her türlü demokratik hakkımızı kullanacağız.

10 BİN KADRO AÇIKLANMALIYDI

Çünkü; sözün bittiği yerdeyiz! İlgililerle yaptığımız bütün görüşmelerimizde bu konunun önemini ısrarla vurguladık. Yapılacak engelli atamasının en az 10 bin olması gerektiğini ve bu konunun geçiştirilecek bir konu olmadığını belirtik. Üzülerek görüyoruz ki, açıklanan bu sayı ilgililerle yaptığımız görüşmelerde bize verilen sözlerin çok altındadır. Bakanlık yaptığı bu açıklamayla, çok zor şartlar altında sınava hazırlanıp, yüksek puanlar alarak atama bekleyen engellilerin hem moral ve motivasyonlarının düşmesine sebep olmuş hem de geleceğe yönelik umut ve planlarını sekteye uğratmıştır.

İNSANCA BİR YAŞAMDAN UZAKTAYIZ

Engellilerin insan ve yurttaş onuruna yaraşır bir yaşam kurmasının en önemli şartlarından biri de çalışma ve istihdam hakkıdır. Çalışma hakkını kullanamayan engelliler sosyal güvenlik ve emeklilik başta olmak üzere birçok hakkı kullanmaktan mahrum kalmaktalar. Anayasamızın 10. ve 90. maddesi, Engelliler Yasasının 14. maddesi, Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına İlişkin Sözleşmenin 27. maddesi ve engelli haklarına ilişkin diğer tüm mevzuat gereğince engellilerin çalışma hakları tanınmalı ve uygulanmalıdır. Ülkemizde bu hakların yaşama geçirilmesinden çok uzak olduğumuz ortadadır.

DENİZDE DAMLA

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 2021/Eylül dönemi verilerine göre kamuda memur ve sözleşmeli personel kadrosunda toplam 3.516.538 kişi çalışmaktadır. Bu rakamlara göre kamuda memur ve sözleşmeli kadrosunda çalıştırılması gereken engelli sayısı 105.496 olması gerekirken çalışan engelli sayısı 63.087’dir. Ülke yönetiminin en üst noktasının açıkladığı bu veriler dolaylı olarak taleplerimizin haklılığını ortaya koymaktadır.

GÖZDEN GEÇİRİN

Son olarak belirtmek isteriz ki; 2.927 olarak açıklanan atama sayısı 10.000‘e çıkarılıncaya, kamu kurum ve kuruluşlarında, engelli memur kadrosu için belirlenmiş olan yüzde 3 kota yüzde 6’ya çıkartılıp uygulanıncaya kadar mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. Bu nedenle yetkililere bir kez daha sesleniyoruz, 10 bin atama talebinde ısrarcıyız. Yetkililerin atama sayısıyla ilgili verdikleri kararı  bir kez daha gözden geçirmelerini talep ediyoruz.” ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DOLAR İNDİ SİZ DE FİYATLARI İNDİRİN ARTIKÖnceki Haber

DOLAR İNDİ SİZ DE FİYATLARI İNDİRİN ARTI...

KÜRESEL ISINMA VAR DEDİ 6.5 MİLYON TONLUK SU KAYBININ ÖNÜNE GEÇTİSonraki Haber

KÜRESEL ISINMA VAR DEDİ 6.5 MİLYON TONLU...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar